Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čechmánkovo dolarové konto rychle narůstá

27 2001
P h i l a d e l p h i a - Prakticky každým zápasem si český brankář Roman Čechmánek získává nejen respekt v zámořské NHL, ale také si zajímavými částkami vylepšuje své dolarové konto. Když v létě podepisoval smlouvu s Philadelphii, jen málokdo tušil, jak výrazně se v nejslavnější světové soutěži prosadí. Snad i proto neměl generální manažer Bobby Clark nic proti velkorysým výkonnostním bonusům, které žádal Čechmánkův agent. O to více teď musí české hvězdě platit.

Jak vlastně vypadá Čechmánkova smlouva? Za její podpis dostal 300 tisíc dolarů, které by mu zůstaly i v případě, že by jej klub třeba ještě před začátkem sezony poslal zpět do Evropy. Za zbytek sezony vyinkasuje pevnou taxu 700 tisíc, takže základní plat, který se dá srovnávat s příjmy ostatních hokejistů, činí rovný milion dolarů.

K tomu je ovšem třeba připočítat bonusy, které jsou vyplaceny po splnění určitých výkonnostních cílů. Čechmánek už tedy dostal 50 tisíc dolarů za to, že nastoupil k více než čtyřiceti zápasům v NHL. Dalších 25 tisíc si připsal za účast na únorovém All Star Game v Denveru. Ve smlouvě má rovněž klauzuli, že pokud dosáhne 21 vítězství za sezonu, každá jeho další výhra bude ohodnocena částkou 5000 dolarů. Do dnešního dne si tak přilepšil o 55 tisíc a do konce sezony ještě zbývá šest utkání.

Vysokou částku může získat, i pokud by uspěl při udílení individuálních trofejí. Podle hlasů některých expertů může být jedním z vážných kandidátů na zisk Vezina Trophy, což by mu vyneslo 100 tisíc dolarů. Zkrátka by nepřišel, ani kdyby byl pouze nominován - za druhé místo by vyinkasoval 75 tisíc a za třetí 50 tisíc dolarů.

Sečteno a podtrženo: na zvláštních prémiích si už Čechmánek vydělal 130 tisíc dolarů a o stejnou částku bude ještě bojovat v následujících dvou týdnech (prémie za šest zápasů a možnost vítězství Vezina Trophy). Je navíc pravděpodobné, že má ve smlouvě rovněž odměny za úspěch týmu ve Stanley Cupu.

Paradoxní je, že ani se všemi možnými prémiemi si Čechmánek za toto sezonu nevydělá víc než Brian Boucher, jehož jednoznačně vytlačil z pozice klubové jedničky. Jeho fixní roční plat činí 1,6 milionu dolarů...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze