Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jakub Nakládal, další z kola ven. A Čechů v NHL ubývá

Jakub Nakládal (s číslem 33) v reprezentačním dresu, ilustrační foto | foto: AP

16 2016
Zprávy z posledních týdnů jen potvrzují, že český hokej v NHL už nemá takové postavení jako v minulosti. Brankář Ondřej Pavelec skončil na farmě, bratry Michálky potkal stejný osud. Teď z NHL odchází i obránce Jakub Nakládal, který na vlastní žádost ukončil smlouvu s Hurricanes a v úterý přiletěl zpět do Česka. V Evropě má už sehnané nové angažmá.

V Carolině končí na vlastní žádost. Vážně? Proč? může se ptát kdekdo. Pro českého beka byla NHL před sezonou jasná priorita. Splnit si sen a vydobýt si stálou pozici v nejlepší hokejové lize světa. Podle toho i v létě pečlivě vybíral angažmá. Hurricanes ale o českého beka rychle ztratili zájem.

„Při podpisu smlouvy věřil, že bude mít pozici mezi prvními šesti beky týmu. Nakonec odehrál pouhé tři ze 13 utkání, jinak seděl na tribuně. Samozřejmě ho to štvalo. Chtěl odejít,“ vysvětlil Nakládalův krok jeho agent Robert Spálenka.

Jakub Nakládal (14) z Caroliny v souboji s Patrickem Maroonem z Edmontonu.

Jakub Nakládal (14) z Caroliny v souboji s Patrickem Maroonem z Edmontonu.

Myslíte, že některý z dalších účastníků Světového poháru musí řešit takové problémy? Ani náhodou. Pouze obránce Týmu Evropy Christian Ehrhoff po turnaji našel uplatnění „jen“ doma v Německu. Všichni ostatní borci patří k oporám týmů NHL nebo alespoň ke stabilním členům a pár dalších válí v KHL.

Změny v zámoří v pohledu na české hokejisty si je dobře vědom i kouč národního týmu Josef Jandač.

„Víme, že někteří naši hráči v NHL už nemají tak elitní postavení. Proto se kvůli květnovému mistrovství světa musíme koukat i na hráče na farmách,“ přiznává Jandač.

Přitom by se na první pohled mohlo zdát, že účast na Světovém poháru některým českým hráčům může vylepšit jejich postavení v NHL. Vždyť šlo o nejlépe obsazený turnaj za poslední roky. Už samotná pozvánka na takovou akci přidává hráči pomyslný punc výjimečnosti. Jandač ale tak širokou možnost výběru jako ostatní reprezentační trenéři neměl.

„Taková je realita. Kuba Nakládal toho v NHL moc neodehrál. Pokud mu nechtěli dát prostor, tak mu nic jiného nezbývalo. Nemá věk na to, aby dlouho čekal na šanci,“ chápe rozhodnutí osmadvacetiletého beka. „Ale třeba Zbyněk Michálek je trochu jiný případ. Sám avizoval, že to pro něj bude nejspíš poslední rok,“ uvedl Jandač.

U Michálkova bratra Milana ale neskrýval překvapení z jeho osudu v Torontu. „U Milana mě to zaskočilo, protože turnaj odehrál výborně,“ posteskl si kouč.

Milan Michálek z Toronta se snaží procpat puk za záda brankáře Ottawy Craiga...
Milan Michálek z Toronta a Chris Wideman z Ottawy v souboji u mantinelu.

Milan Michálek (v bílomodrém) v dresu Toronta

Nová situace může nastat i před květnovým mistrovstvím světa. Kouč Jandač bude možná muset hledat hráče i v AHL. Vedle zhruba dvacítky hráčů, kteří pravidelně nastupují v NHL, sledují asistenti Jiří Fischer a Václav Prospal i mladíky v nižší soutěži.

„Oba mají přehled o všech našich hráčích, nesledují pouze NHL. Jirka Fischer často objíždí i utkání farem. Vidí je naživo,“ říká.

Fischerova pomoc navíc Jandačovi usnadní práci dvojnásob. Bývalý bek Detroitu s reprezentačním výběrem absolvuje i celou Euro Hockey Tour. Lépe tak může porovnat kvalitu evropských hráčů oproti těm, co bojují v zámoří. „Jirkova konfrontace obou hokejových světů je pro mě bonus,“ pochvaluje si Jandač.

„Až pojedu v únoru na inspekční cestu na čtrnáct dní, tak stihnu vidět hráče z NHL. Za dva měsíce před turnajem může být situace jiná. Forma, zranění. Kluci jsou s nimi v neustálém kontaktu. Vidí je daleko víc než já,“ popisuje Jandač spolupráci v trenérském týmu.

Při špatných zprávách ze zámoří přicházejí ale i některé pozitivní. Útočník David Pastrňák s 10 góly nadále patří mezi nejlepší útočníky NHL. Přitom na Světovém poháru se spíš trápil.

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze