Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čeká hokejový tým ‘indiánský’ přesun?

13 2004
Praha - Jednadvacet hráčů přivítali trenéři hokejové reprezentace na srazu v Praze, šest se k týmu připojí až v úterý ve Frýdku-Místku, kde mužstvo odehraje přípravný zápas proti Bělorusku. Po něm určí kouč Radim Rulík konečnou nominaci na moskevský Rosno Cup. A možná ho čekají perné chvilky: pokud se v úterý ukončí výluka v NHL, bude muset několik hráčů nahradit.

„To bychom se museli rozhodovat ze dne na den, co dál,“ připustil Rulík.

Vývoj situace v NHL bedlivě sleduje zejména manažer týmu Zbyněk Kusý. „Středeční odlet může být trochu indiánský, ale je to tak pro všechny federace, také jsme tuto situaci se soupeři konzultovali,“ řekl.

Jde o to, že pokud se hráčské odbory na úterní schůzce dohodnou s vedením NHL a bude ukončena výluka soutěže, začnou hráčům platit kontrakty se zámořskými kluby a povinnosti z nich vyplývající.

„Tím pádem by bylo jasné, že ti, kteří jsou v NHL pod smlouvou, by v případě ukončení výluky v Moskvě zřejmě nenastoupili. Nejsem optimista v tom, že by je jejich kluby na reprezentační turnaj uvolnili,“ připustil Kusý.

Jak jsou na tom nominovaní hráči z NHL? Pod smlouvou není jenom Josef Vašíček, naproti tomu obránci Škoula, Tomáš Kaberle, Martínek a útočníci Vrbata, Nedorost a Hemský ano. „Je to otázka pojistky, vůle hráče jít do rizika a především postoje jejich klubu,“ přiblížil Kusý možné zádrhele.

Vedení národního týmu je prý ale na tuto variantu připraveno. „Měsíc jsme s tím počítali. Mohlo se rozhodnout už devátého prosince, ale nic se nestalo, tak čekáme na úterní schůzku. Její výsledek bude znám v noci z úterý na středu. Budeme na telefonu a sledovat vývoj,“ naznačil Kusý.

Problém by neměl vzniknout. Hokejisty z NHL by prostě nahradili jiní. „Ruská víza má asi čtyřicet hráčů, mezi nimi jsou ale i ti zranění, kteří tak jako tak neodjedou. Navíc máme dobré zkušenosti s ruskou ambasádou. Takže můžeme situaci dořešit,“ dodal Zbyněk Kusý.

Hráči z NHL si zatím s výsledkem jednání příliš hlavu nelámou. „Nevím, co by se stalo. Ale určitě bychom neletěli do Ameriky hned ve středu. Teď jsem v nároďáku, připravuji se na odlet do Moskvy a nezabývám se tím, co přijde zítra,“ prohlásil Radim Vrbata.

I bez nejistoty spojené s možným koncem výluky v NHL, musel trenér Radim Rulík už tak rázně zasáhnout do týmu: brankáře Adama Svobodu nahradil Marek Pinc, omluvili se i obránce Jiří Fischer, útočníci Martin Erat, Jaroslav Balaštík a Jiří Burger. Místo nich se do Moskvy podívá původní náhradník Miroslav Blaťák, povoláni byli i kladenský Tomáš Horna a znojemská dvojice Roman Erat, David Ludvík.

„Změn nebylo zase tolik. Bylo jasné, že se nesejde kompletní tým. Někdo dohrával se zraněním, někdo s nemocí. Na to jsme byli připraveni,“ glosoval tyto úpravy Rulík. „Horší by bylo, kdyby skončila výluka v NHL,“ připustil.

Drobné zdravotní problémy poněkud korigovaly jeho plány o složení týmu v úterním přátelském utkání proti Bělorusku. „To se týká Hejdy a Hořavy, ve Frýdku-Místku nenastoupí,“ sdělil Radim Rulík.

Protože na pondělním srazu chyběli gólman Pinc, obránce Blaťák a útočníci Irgl, Erat, Ludvík a Veselý, odmítl přiblížit složení týmu pro utkání ve Frýdku-Místku. Tam se tým přesune letecky po ranním tréninku v Praze. „Sestavu určíme až před zápasem s Běloruskem. Hráče potřebujeme vidět, zjistit, jestli jsou fit a kompletní budeme až tam,“ zdůvodnil své rozhodnutí.

O moc sdílnější nebyl Radim Rulík ani na dotaz, co očekává od úterního soupeře. „Letmo jsem si prohlédl soupisku, o soupeři toho moc nevím. Ale nám jde o náš výkon. Jde o přípravu na turnaj. Tři formace, které nastoupí, pak pojedou na turnaj do Moskvy, jedna nastoupí jenom proti Bělorusku. Ale kdo bude v konečné nominaci, to oznámíme až po zápase,“ dodal.

Další změny by mohl přinést výše uvedený zlom v jednáních o budoucnosti NHL.Najdete na iDNES.czmobilní verze