Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čekání na výstroj Vokouna nerozhodilo

24 2004
Praha - Až v 15.05, zhruba půl hodiny před prvním nástupem na led, přivezli kustodi hokejové reprezentace gólmanům hotové betony, upravené tak, aby vyhovovaly normám. Tým ale nenadálý problém nijak zvlášť nerozhodil, záhy ho uklidnil první Strakův gól. "Nepoznamenalo mě to," říkal po výhře nad Lotyšskem gólman Tomáš Vokoun, který málem vychytal nulu.

Jediný centimetr na chráničích Tomáše Vokouna způsobil masérům národního týmu pořádné vrásky. Ráno měřili výstroj českých gólmanů zástupci mezinárodní federace IIHF a zjistili, že jsou příliš veliké.

"Nebyla s nimi žádná diskuze, i když šlo jen o tak malý kousek a navíc na délku," postěžoval si po zápase Tomáš Vokoun. Třeba Kanadě přeměřovali delegáti IIHF gólmanskou výstroj už v pátek, dva dny před jejím prvním zápasem.

"Nebudu to komentovat," řekl raději český trenér Slavomír Lener novinářům na otázku, zda ho nezaskočilo, že byla kontrola prováděna až dopoledne v den utkání. Podobné potíže měl před několika dny při přepadové kontrole antidopingového výboru, proti které se ostře ohradil v médiích.

Oprava totiž trvala pět hodin, a to ještě český výběr může hovořit o štěstí. "Přivezli jsme je panu Josefu Říhovi, který se na výstroj gólmanů specializuje. Ten na to má mašiny, co dokáží betony znovu prošít, to jehlou neuděláte. Nebýt to v Praze a nebýt víkend, kdy na to měl čas, Bůh ví, jak by to dopadlo," říká masér Áda Bílek.

Zda jsou betony způsobilé, se gólmani dozvěděli až při druhém měření, pětatřicet minut před zápasem. Vstup do šampionátu tak nebyl pro Lenerův tým zrovna pohodový. "Trenéři nás uklidňovali, ale já byl stejně nervózní, a nejen kvůli gólmanům," přiznal po zápase obránce Jan Novák.

"Určitá nervozita tam byla, ještě těsně před rozbruslením neměl Čechmánek betony připravené," řekl Lener. "Uklidnily nás ale rychlé góly."

Hned v čase 2:22 z hráčů nervozita spadla. Martin Straka tehdy poprvé rozjásal Sazka Arenu, když zakončil bleskový brejk a nastartoval tým k pohodové výhře.

Brankář Tomáš Vokoun.

Čisté konto brankář Tomáš Vokoun neudržel, Lotyši ho překonali v poslední minutě.

Česká brankářská jednička Tomáš Vokoun.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze