Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Centr k Hejdukovi? Šance pro Čajánka

2 2004
Praha - Když ve Švédsku nenastoupil, mezi zahraničními novináři to vyvolalo bouřlivou odezvu. Elitní hokejový kanonýr Milan Hejduk dostal volno. „Dobře jsem si alespoň zašlapal na kole,“ usmál se po čtvrtečním tréninku. „Je to pro nás klíčový hráč. I proto jsem ho nechal odpočívat, aby ušetřil síly na čtvrtfinále,“ řekl kouč Vladimír Růžička.

Trenéři chtějí na vyhlášeném střelci v rozhodujících duelech Světového poháru stavět. I proto přemýšleli, jakého centra k němu postaví. Hejdukova souhra s Reichlem a s Ručinským se v zápase ve Finsku příliš neosvědčila.

„Potřebuje vedle sebe mladší hráče, kteří budou po ledě lítat a se kterými si bude moci v rychlosti dávat puky,“ všiml si po zápase s Finy hokejový internacionál Vladimír Martinec.

Volba nakonec padla na Petra Čajánka a v útoku by je měl doplnit Radek Dvořák. „Petr Čajánek hraje v NHL centra a je tam výborný. Tady zatím hrál dobře na pravém i na levém křídle, teď ho chci vyzkoušet na postu, na který je zvyklý,“ řekl Růžička.

„Nikdy jsem s nimi nehrál, ale nemělo by to vadit. Všichni hráči jsou tady dobří, je jedno, s kým nastoupím,“ pokrčil rameny Hejduk. „A jak nám to spolu půjde? To se uvidí až v zápase,“ usmál se.

Vladimír Růžička sestavou hodně míchá. Po zápase ve Finsku rozdělil nerozlučná hokejová dvojčata Reichla a Ručinského, kteří byli od žákovských kategorií zvyklí hrát spolu. Oproti zápasu se Švédskem zase nezůstane ve složení útoků kámen na kameni. Jediná řada, která zůstala, je útok Jágr – Prospal – Straka.

Trenéři před zápasem s Německem rozdělili i další nerozlučnou dvojici: Eliáše a Sýkoru. Eliáš ve čtvrtek trénoval s Výborným a s Havlátem, Sýkora se připravoval ve formaci s Dopitou a s Vlasákem. „Chtěli jsme vidět hrát Eliáše se Sýkorou spolu, teď si je vyzkoušíme v jiné formaci,“ řekl Růžička - více o čtvrtečním tréninku týmu.

Vše podřídíme úspěchu ve čtvrtfinále
Ale tím podle něj změny končí. „Sestava, v jaké mužstvo nastoupí v pátek proti Německu, se bude hodně podobat té, v jaké nastoupíme ve čtvrtfinále,“ prohlásil. „Řekli jsme si, že se připravíme se na jeden zápas, a to je čtvrtfinále. Od jeho výsledku se vše odvine. K čemu by nám bylo vyhrát šest zápasů, když to počítám i s přátelákama, a pak prohrát sedmý? Zase pak budeme říkat: bylo to perfektní a přitom nikde nejsme,“ připomněl paralelu s jarním mistrovstvím světa.

Tím ale rozhodně neomlouvá výkony týmu ve Finsku a v úvodních dvou třetinách ve Švédsku. „Nezříkám se zodpovědnosti z proher. Chci vyhrát každý zápas. Ale jedno chci zdůraznit. Není sranda, aby byl každý dobře připravený v srpnu. Hráči jsou kvalitní, dokazují to v NHL. Ale tady nejde o jejich kvality a momentální formu. A mě zajímá jedno, čtvrtfinále, a to chci vyhrát,“ prohlásil trenér.

Zlepšeným výkonem ve třetí třetině ve Švédsku český tým naznačil, že rozhodně nemůže být považovaný za outsidera. „Pořád tvrdím, že je mužstvo hodně silné. Ve Švédsku to kluci jasně dokázali. I za takového stavu a s tak silným soupeřem najednou Švédové nevěděli, co hrát. Je ale důležité to z hráčů dostat hned od první třetiny. Pak můžeme hrát s každým,“ dodal Růžička.Najdete na iDNES.czmobilní verze