Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Centři na křídlo? Zvládnou i obranu

5 2003
Helsinky, Praha - Trenér hokejové reprezentace Slavomír Lener vzal na Švédské hry osm centrů, ve středu útoku však mohou zahrát jen čtyři. Ostatní musí proměnit v křídlo. Každý z útočné řady má přitom rozdílné úkoly. Zjednodušeně platí, že centr má tvořit. Levý útočník je pro černou práci, brání, za zápas najezdí až sedm kilometrů. Pravé křídlo střílí góly. Jak těžká je pro hráče nová role? "Není to takový problém. Centři jsou univerzální. Vždy je těžší udělat z křídla centra než naopak," tvrdí Lener.

Na svém oblíbeném místě proti Finsku nastoupili Patera, Kucharčík, Blažek a Hudler. Beránek a Hlinka hráli nalevo, Michálek na druhé straně, Vorel byl náhradníkem. Ne všichni museli svoji hru změnit. Kucharčík je z Finska zvyklý hrát bránícího centra, takže kolegovi z útoku Beránkovi zůstaly podobné úkoly, jaké má ve Slavii.

Model s bránícím levým křídlem je specialitou českého hokeje. Výhody? Tvůrce hry má ze středu blíž ke všem nahrávkám, může rozdělovat puky na obě strany, levé křídlo se do útoku zapojuje z druhé vlny. "To nám svědčí," říká bývalý reprezentant Jiří Doležal, který na levé straně hrál většinu kariéry.

"Navíc levé křídlo pokrývá mantinel, takže obránci mohou být vedle sebe." Ve světě je to jinak: bekům nejvíc pomáhá stažený centr. Češi se proto se změnou vyrovnávají téměř při každém zahraničním angažmá. Občas mají potíže. Příklad? Třeba sparťan Martinec, křehký technik, jehož v ruské Kazani nutili bránit.

Někdy si české hvězdy pozici uhájí i v zahraničí. "Ve švýcarském Klotenu mi povolili, abych hrál to, co ve Spartě," pochvaluje si Hlinka. "V Americe mě taky chtěli předělat, ale přesvědčil jsem je, že budu hrát levé křídlo. Nechtěl jsem někde vzadu čekat, to není pro mě," vzpomíná centr Vladimír Růžička, reprezentační asistent, který několik sezon strávil v NHL.

Model levého bránícího křídla, český vynález profesora Vladimíra Kostky, pomohl v zámoří i hokejové legendě Gretzkému. Do příchodu Jaroslava Pouzara hrál v Edmontonu bránícího centra. "Kouče jsem přesvědčil, že Gretzkému to půjde líp vpředu. A bylo to tak. Sather se pak v novinách chlubil, jak vymyslel pro první lajnu nový systém," řekl s úsměvem Pouzar, trojnásobný vítěz Stanley Cupu.

Ještě před třiceti lety platil český model téměř dogmaticky. "V útočné třetině jsme měli zákaz jezdit za kruhy," vzpomíná Josef Augusta. Bývalý reprezentační kouč hrával nalevo. Od té doby se však hokej zrychlil, hráči se na ledě prolínají. Když levé křídlo zaútočí, musí ho jistit spoluhráč. I proto si současní reprezentanti na nové role zvykají snadněji. Vorel už letos v reprezentaci vystřídal všechny útočné posty. Marha si kromě křídla zkusil na Karjala Cupu dokonce i obránce.Najdete na iDNES.czmobilní verze