Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čermák věří, že má hektické roky za sebou

12 2003
Praha - Loni na jaře vybojoval s Vítkovicemi extraligové stříbro, nakoukl do reprezentace. Pak se ale důrazný hokejový centr Leoš Čermák vrátil do Slavie, neboť mu na severu Moravy končilo hostování. Vítězné tažení Slavie minulou sezonou ale sledoval z velké dálky. Čekalo jej totiž další hostování – v ruském Sibiru Novosibirsk. Teď je zpátky ve Slavii a věří, že s cestováním skoncoval. „Minulé dva roky byly vážně hektické. V Novosibirsku o mě sice stáli i pro další sezonu, ale se Slavií se nedohodli. I tak to byla v Rusku dobrá zkušenost,“ říká odchovanec třebíčského hokeje.

Jaký dojem na vás udělal ruská superliga?
V Rusku to bylo o dost jiné, než je česká extraliga. Byla to dobrá  zkušenost. Po všech stránkách to tam bylo hodně náročné. V Rusku  bylo hodně cestování a změny časových pásem. To je snad ještě horší než  v NHL. Navíc náročnost soutěže je podle mě větší než tady.

Hodnotíte sezonu v Novosibirsku jako úspěšnou? Dal jste dvanáct gólů, zachránili jste se…
Naše mužstvo hrálo celou dobu o udržení. Hrozně se u nás střídali hráči a tým nebyl moc sehraný. Naše hra byla i kvůli tomu dost rozháraná. Při každé  reprezentační přestávce přišlo deset nových kluků a zase se vybíralo. Dvanáct gólů není moc. Sice to bylo nejvíc z klubu, ale mohlo to být i  lepší. Jenomže ruská liga se hraje víc do obrany, navíc jsem hrál bránícího  centra, takže jsem si zase tolik šancí nevypracoval.

Kdy jste získali v Sibiru jistotu, že nesestoupíte?
Zachránili jsme se tři čtyři kola před koncem. Mohli jsme hrát ještě asi o čtyři příčky výš, protože tabulka byla hodně vyrovnaná. Ale kluci z mančaftu  už neměli moc motivaci, nic jsme nevyhráli a skončili jsme jedno místo nad  sestupovou příčkou. Ale na druhou stranu: ztrátu na play-off jsme měli asi dvanáct bodů. Nepropadli jsme, takže nebyl důmvod k nespokojenosti. Klub sice chtěl, abychom se umístili co nejlépe a motivoval nás i nějakými prémiemi, ale hráči bohužel závěr vypustili.

Jaký byl život v Rusku. O hodně jiný než v Čechách?
Novosibirsk je velkoměsto - má dva a půl milionů, ale je to úplně něco  jiného než třeba Praha. Člověk si musí na jinou mentalitu zvyknout. Ale byl jsem tam kvůli hokeji a musím říct, že Sibir má fantastické fanoušky. Na každý zápas chodilo devět tisíc lidí, bylo  vyprodáno. A i když se nám nedařilo a prohrávali jsme, tak nám pořád fandili a nezatracovali nás. Lidi tam hodně sportem a hokejem žijí. V Česku když se daří, tak se fandí, ale když ne, tak vám nadávají. V Novosibirsku byli snad nejlepší fanoušci v celé superlize.

V Rusku jste byl s Martinem Tomáškem. Oba jste zamířili do Novosibirsku z Vítkovic. A ani on v Rusku nezůstává…
Martinovi tam skončila smlouva a asi se vrací do Vítkovic, s nimiž teď jedná  o prodloužení smlouvy. Ale ještě, že tam se mnou byl. Ve dvou se to vždycky lépe táhne.

Novosibirsk prý stál o to, abyste tam zůstal, ale vrátil jste se do Slavie. Nechtěl jste tam pokračovat, nebo vás povolala zpátky Slavia?
Mám smlouvu ve Slavii, do Sibiru jsem šel na rok na hostování. Klub se mnou  chtěl po sezoně prodloužit smlouvu. Na stole byla nabídka, probíhalo jednání se Slavií, ale kluby se bohužel nedomluvily a Slavia mě neuvolnila, takže jsem  zpátky. Teď jsem ve Slavii, doufám, že pomůžu mančaftu a budu pravidelně hrát. Ve Slavii mám smlouvu ještě na dva roky.

Do Ruska jste odcházel z Vítkovic po zisku extraligového stříbra. Nejdřív jste se měl vrátit z hostování ve Slavii, ale pak jste odešel do Ruska. Máte za sebou asi hodně hektické období života…
Všechno bylo loni trochu postavené na hlavu. S Vítkovicemi jsme hráli finále, Slavia  vypadla dřív. Pak jsem ještě jel po sezoně na Karjalu a byl jsem skoro do  konce dubna na ledě. Slavia začínala pátého května trénovat a já se do ní vracel, takže jsem neměl žádnou pauzu. Stěhoval jsem se z Vítkovic do Slavie a během měsíce se zase domluvilo, že půjdu do Ruska, tak jsem zase balil a  bez jakékoli dovolené jsem tam koncem června odletěl. Celé ty dva roky byly  hodně hektické. Snad si teď i trochu orazím.

Do Ruska jste se musel vrátit ještě v dubnu. Dokonce z reprezentačního kempu před mistrovstvím světa. Proč?
To bylo také pěkné. V Novosibirsku jsme v půlce března skončili sezonu, ale podepsanou smlouvu  jsem měl do konce dubna. Povolali mě do nároďáku, tak jsem přijel do Zlína.  Ale musel jsem se zase vrátit. Po sezoně ještě trénovali a měli nasmlouvané  nějaké turnaje. Napsali mi, že když nepřijedu, tak mi nevyplatí peníze, které mi ještě dlužili. Vyřešili jsme to tam, takže je to snad na dobré cestě.

Novosibirsk teď shání jiné Čechy. V jeho hledáčku byl Marek Zadina, ale toho neuvolnil Třinec. Ale teď tam možná zamíří váš bývalý spoluhráč ze Slavie Daniel Branda. Už jste se s ním o Rusku bavil?
O Brandovi nevím, jenom o Marku Zadinovi. Hledají tři cizince. Podepsal s  nimi nějaký Kanaďan, Miloš Gureň a sháněli i další. Zkoušejí, koho tam  dostanou. Přístup klubu se oproti loňsku změnil. Loni šlo od začátku soutěže o záchranu, postavit mužstvo tak, aby nesestoupilo.  Ale pro příští sezonu mají vyšší ambice, chtějí hrát play-off.

Slavia vyhrála extraligu. Měl jste možnost v Rusku finálovou sérii sledovat a fandit alespoň na dálku?
Bohužel jsem měl přístup jenom na internetu. Českou televizi tam nechytnete ani náhodou. Tak jsem si naladil aspoň na internetu rádio a poslouchal S mikrofonem za hokejem. Táta mi nahrával finálové zápasy, tak doufám, že až bude čas, tak se na ně podívám. Klukům jsem fandil a jsme rád, že to dotáhli  do takového konce.

A Michalu Mikeskovi, který je stejně jako vy z Třebíče, jste titul nepřál?
To ne, chodil by moc s nosem nahoře a nemohl bych se tam ukázat (smích).

Bodování

22

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

20

Martin Růžička 27

Třinec

Góly

15

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

11

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Kometa 16 9 2 2 3 57:36 33
2. Třinec 16 9 2 2 3 50:34 33
3. Plzeň 16 7 3 4 2 62:39 31
4. Hr. Králové 16 9 1 2 4 39:30 31
5. Chomutov 16 6 2 3 5 41:42 25
6. Ml. Boleslav 16 6 1 3 6 36:34 23
7. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
8. Olomouc 16 5 3 2 6 40:45 23
9. Zlín 16 4 4 2 6 41:44 22
10. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
11. Liberec 15 5 1 1 8 28:46 18
12. Pardubice 16 4 2 1 9 36:55 17
13. Jihlava 15 4 1 2 8 34:44 16
14. Litvínov 16 2 3 2 9 29:47 14

Najdete na iDNES.czmobilní verze