Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Černoši v NHL? Už žádný div!

2 2001
P r a h a - Skrz nadávky, předsudky a opovržení se černoši protloukali do NHL. Tmavá pleť totiž k hokeji jaksi nepasuje. Aspoň podle konzervativních představ o ledové hře. Celé století trvalo, než se je podařilo vyvrátit. Až teď nejsou Afroameričané v sestavách týmů NHL výjimečnou atrakcí. Na soupiskách jich nyní pobývá asi patnáct, mezi nimi tři brankáři, pět rváčů, ale také tři ryzí talenty. "Když se nás ve škole ptali, jestli chci být doktorem nebo právníkem, vždycky jsem odpovídal: hokejistou," vyprávěl Jarome Iginla v televizním magazínu Power Week. Útočník Calgary Flames náleží dokonce ke kandidátům kanadské reprezentace pro olympiádu v Salt Lake City.

Dnešní generace už v barvách nedělá takové rozdíly. Anson Carter září v Edmontonu, v Mannym Malhotrovi si nadějnou jiskřičku hýčkají New York Rangers. Rasový odpor ovšem provázel severoamerický sport až do druhé poloviny dvacátého století.

Když v nižší baseballové lize v roce 1946 prvně nastoupil černoch Jackie Robinson, usedlá vrstva společnosti se zalykala nenávistí. Obecenstvo na Robinsona řvalo "Negře" a spoluhráči pohoršeně žádali o výměnu do jiného klubu, než by se s ním převlékali v jedné šatně.

"Bílou hradbu" v NHL proboural až 18. ledna 1958 jistý Willie O'Ree, když nastoupil za Boston Bruins. Hbitý útočník proslul coby "Král střel těsně vedle". Díky své nadpřirozené rychlosti se prohnal do spousty šancí, jenže zpravidla trefoval tyčky nebo míjel branku.

Také on slýchal urážky. Publikum v Chicagu bylo jednou naprosto šokováno, že se O'Ree bránil, když ho soupeř praštil holí do obličeje. "Co si to ten negr dovoluje?" rozčilovali se diváci.

Černých hráčů se do špičky prosazovalo málo. Zámořští hokejisté pocházeli vesměs z Kanady, afroamerické obyvatelstvo sídlilo spíš ve Spojených státech a dle tradice se vyžívalo spíš v basketbalu.

"Přitom černoši jsou rození sportovci, kdyby se hokeji věnovali, byli by v něm určitě skvělí," domnívá se Jan Hrdina, forvard Pittsburgh Penguins.

Jako nejslavnějšího hokejistu tmavé pleti si zámoří pamatuje Granta Fuhra, gólmana Edmonton Oilers. Fuhr náležel do úžasné party Gretzkého, Messiera, Kurriho a Coffeyho v osmdesátých letech.

V současnosti naleznete v NHL černé hokejisty v různých rolích. Mnozí přijali povolání rváče. Ze svalnatých "monster" jde hrůza. Jaromíra Jágra z Pittsburghu ve všech zápasech s Floridou brání statný útočník Peter Worrell, postrach ligy.

"Je ohromný, kdybych se proti němu postavil, zabil by mě," vypráví Jan Hrdina. Není divu, že urostlý Jágr před ním při nedávné potyčce raději couval. "Něco si s ním začít je věc osobní statečnosti," říká Luboš Rys, bývalý hokejista a Jágrův známý. "Má skoro dva metry, široká ramena. A to bělmo, jak se mu zlověstně leskne."

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze