Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Češi ničí soupeře díky skvělým přesilovkám

Česko - Švýcarsko, Krejčí padá po souboji před brankářem Gerberem | foto: Reuters

9 2008
Q u e b e c - (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Jaká je největší zbraň české hokejové reprezentace na mistrovství světa v Kanadě? Odpověď je jednoduchá: přesilovky. Tým díky nim střílí spoustu gólů a rozhoduje zápasy. "Takhle to vypadá, když se sejde pět velkých hráčů vedle sebe," pochvaluje si kouč Alois Hadamczik.

V obraně dvojice Židlický, Kaberle, v útoku Erat, Hlinka, Eliáš. Tak vypadá úderná formace, která ničí jednoho soupeře za druhým. Naposledy smetla houževnaté Švýcarsko.

"Všichni jsme kvalitní a inteligentní hokejisti. Jenom se doplňujeme a dáváme si puk z hole na hůl. A taky dost improvizujeme," říká Patrik Eliáš.

A právě v tom je největší síla. Žádný dril a dokola sehrávané varianty a kombinace. Češi dokážou pokaždé vymyslet něco nového.

"V kabině si k přesilovkám něco řekneme, ale to neznamená, že je vždycky budeme hrát stejně," tvrdí Tomáš Kaberle, který se stal nejproduktivnějším hráčem českého týmu.

Nejproduktivnější hráč česka? Obránce Kaberle

Jeden gól dal, na dalších sedm nahrál. Je to k nevíře, ale na probíhajícím světovém šampionátu vládne kanadskému bodování českého týmu obránce Tomáš Kaberle.

"Fakt? Tak to je jenom dobře pro nás. Tomáš je stoper, který rozdává všechny puky a uklidňuje hru. Je to kvalitní bek, patří k nejlepším v celé NHL. Tím, jak dostává druhé do šance," chválí kapitána Patrik Eliáš.

A co samotný Kaberle? "Někdy to tak vyjde. A tady na mistrovství sbírám body díky přesilovkám, které často hraju. Byl bych ale rád, kdyby se nám všem tolik dařilo ve čtvrtfinále a ne teď, když ještě o nic nejde."

Právě díky přesilovkám, ve kterých sbírá jeden bod za druhým.

"Zrovna proti Švýcarům jsme v první třetině hráli z místa a nebyli vůbec nebezpeční. Tak jsme si o přestávce řekli, že se budeme víc hýbat. Se Židlou jsme se na modré párkrát vyměnili a oni nevěděli, co hrát. Díky tomu se pak otevřel prostor pro ostatní," popisuje reprezentační kapitán.

"V tom je hokej krásný," libuje si Hadamczik, jenž speciálnímu komandu žádné rady, jak hrát početní výhody, nedává.

"Slovo trenér tady neexistuje, všechno dělají hráči. Já můžu ovlivnit jedině to, jaké kluky vyberu a jak je poskládám do útoků. Pak už záleží jenom na nich."

Vypadá to, že se národní tým má na co spolehnout. V přesilovkách bude jeho síla při těžkých duelech. Tím prvním a nejdůležitějším je čtvrtfinále.

"Zatím to tak vypadá. Samozřejmě ty zápasy budou těžší a těžší, ale pokud si udržíme pohodu, tak je to jenom dobře pro nás," tvrdí Eliáš.Najdete na iDNES.czmobilní verze