Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Češi opět budí obdiv zámoří

5 2001
New York, Praha - Když vrcholí Stanleyův pohár, je Kanada obvykle tak zahleděná do souboje zámořských týmů, že po evropském hokeji ani nevzdechne. Úspěchy české školy, naposledy vítězná akce tria Eliáš - Holík Sýkora ve čtvrtém finále, však přiměly média k zamyšlení nad malou středoevropskou zemí, v níž vyrůstá jedna hvězda za druhou. Respekt novinářů je patrný už jen z toho, že se televizní komentátoři naučili správně vyslovovat jména českých hokejistů. Jako pomůcku si na papír píší "HayDook" či "Eh-lee-osh", aby nezkomolili jména Milana Hejduka či Patrika Eliáše.

Pryč jsou časy přehlíživé arogance, kdy se běžně používal název Československo dávno po rozpadu federace.

"Jak je možné, že desetimilionová země o velikosti Jižní Caroliny je dominantní hokejovou velmocí ve světě?," ptá se John McGourthy, dopisovatel stránek nhl.com, ve svém komentáři s názvem "Czech out Czech's success" (Koukněte na úspěch Čechů). Ten rozebírá příčiny úspěchu tak podrobně, že se dostal až k výpadkům extraligových klubů v Evropské lize.

"České hráče jsem vždycky obdivoval," tvrdí Vjačeslav Fetisov, bývalý ruský obránce, nyní asistent trenéra New Jersey, pro nhl.com.

"Češi tuhle hru milují, je součástí jejich kultury. Jejich přemýšlivost se odráží i v přístupu k hokeji," říká zámořský hokejový analytik Stan Fischler.

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze