Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi proti Kanadě. To je dlouhá historie

10 2004
Praha - Velké a slavné zápasy spolu svedly hokejové výběry Kanady a Česka, respektive v minulosti Československa. Historii vzájemných styků obou hokeji zasvěcených zemí lemují na jedné straně drtivé debakly, na straně druhé pak slavné výhry. A které z nich jsou ty nejpamátnější?

Rok 1920, ČSR - Kanada 0:15
První oficiální vzájemný zápas se hrál na antverpské olympiádě. Dlouhá byla cesta Čechoslováků vlakem do Belgie, úmorná. Jakmile dorazili na místo, stihli zrovna trénink Kanaďanů z týmu Winnipeg Falcons, svého prvního soupeře. Co viděli? Hokejisty z jiné planety. Výsledek 0:15 pak byl ještě milosrdný. O čtyři roky později dostali od Kanady gólů třicet...

1959, ČSR - Kanada 5:3
Slavné vítězství! Mistrovství světa se hrálo na československém ledě a Kanada byla jeho jasným vládcem. Už před zápasem s hostitely měla jisté zlato. Tým ČSR mohl jen bláhově snít o třetím místě. Musel však hrát kvůli zraněním jen na tři beky, moc se mu nevěřilo. Chyba! Srdnatý tým vydřel výhru 5:3, kterou krátce před koncem završil Vlach ranou do prázdné brány při soupeřově power-play. Bronzové medaile se slavily jako ty zlaté.

1976, Kanada - ČSSR 0:1, 6:0, 5:4 po prodloužení
Nevídaná konfrontace nejlepších hráčů planety málem skončila pro kanadské profesionály šokem. První Kanadský pohár sice vyhrály domácí hvězdy, ovšem o prvenství musely hodně bojovat s neznámými Čechoslováky. Ti Kanadu porazili v základní skupině 1:0. Skvělý výkon podal brankář Dzurilla, gól dal čtyři minuty před koncem Nový. Po jasné porážce v prvním finále se pak senzace málem opakovala i ve druhém finále. ČSSR vedla 4:2, po Sittlerově ráně však nakonec prohrála v prodloužení. Ale získala si sympatie hokejové Kanady.

1985, ČSSR - Kanada 5:3
Poslední den světového šampionátu, proti sobě vyjíždějí dva nejlepší týmy turnaje. Kanada s Lemieuxem a Yzermanem, Československo s Králíkem, Rusnákem, Richtrem. Zápas však patří docela jinému hráči, mladíčkovi Šejbovi. Kanadě nasází tři góly, zvlášť jeho sólo v oslabení a smělé kličkování kanadským obranným územím je skvostné. Lála pak trefuje prázdnou bránu a Československo slaví titul mistrů světa.

1997, Česko - Kanada 5:3
Jeden z nejostudnějších zápasů historie mistrovství světa. Český tým byl v partii šikovnější, lepší a soupeře to podráždilo. Místo férového boje ale volil v 59. minutě zbabělost. Kanaďané se na Čechy vrhali v trojnásobné přesile, létali po ledě jako šílení. Uděleno bylo 200 trestných minut, do konce zápasu byli vyloučeni čtyři hráči. Na pozápasové tiskové konferenci se do sebe slovně pustili i trenéři Lener a Murray. Distanc za bitku pak vyfasovali nejen kanadští, ale i čeští hokejisté.

1998, Česko - Kanada 2:1 po samostatných nájezdech
Pohádkové vítězství z naganské olympiády, česká hokejová legenda. Tým kolem brankáře Dominika Haška zastavil sebevědomou kanadskou mašinu, v Naganu si pak dokráčel za zlatem z turnaje století. O semifinálové výhře rozhodly až samostatné nájezdy, při kterých Hašek nepustil ani gól, zato Reichel puk zevnitř krásně otřel o tyč.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze