Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Češi si zvykli vítězit, píše ruský tisk

15 2001
Moskva - Ruský tisk dnes věnoval značnou pozornost nedělnímu vítězství českých hokejistů na mistrovství světa v Německu. "Češi si zvykli vítězit," napsal deník Kommersant. Uvedl, že český tým zopakoval úspěch sovětské sborné z 80. let; svěřenci Viktora Tichonova byli dosud posledním mužstvem, jež získalo tři zlaté medaile po sobě. Dvě vítězství na minulých šampionátech a olympijské zlato z Nagana zřejmě přinesly Čechům jistotu a víru v sebe sama, nenahraditelnou kvalitu, kterou ruští hokejisté ztratili, uvedl deník. S odvoláním na brankáře Milana Hniličku uvedl, že vítěznému gólu předcházela "stranická schůze", při které trenér Josef Augusta hráčům vštěpoval, že jsou výteční hráči a že musejí vyhrát.

List Izvěstija zrekapituloval dějiny českého hokeje a upozornil, že první turnaj Češi vyhráli už v roce 1911. Uvedl, že podle sociologů je hokej nejlepším způsobem vyjádření národnostní myšlenky české mládeže. Češi se podle ruského deníku "snaží vyjádřit nadřazenost svého málo početného národa v neustálém hokejovém vítězství".

Autor přiznal, že talentovaní trenéři přitom dokázali vytvořit dobrou školu, a dodal, že čeští hráči jsou vždy připraveni vrátit se do svého týmu, "pokud je vlast
povolá".

Deník Novyje izvěstija uvedl, že "Česko je bezpodmínečným hegemonem současného hokeje". "Ne nadarmo se říká, že hokej je velmi jednoduchá hra, ve které musejí vždy zvítězit Češi," napsal. List Komsomolskaja pravda usoudil, že Rusové už neumějí vyhrávat. Už osm let jsme nezvanými hosty na hokejové oslavě, posteskl si. Upozornil nicméně, že i bolest z porážky zapíjeli bossové ruského hokeje šampaňským.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze