Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Češi věří: Hokejový titul bude letos náš

14 2004
Praha - Dvě třetiny Čechů tvrdí, že národní hokejový tým vyhraje světový šampionát v Praze. Vyplynulo to z exkluzivního průzkumu agentury Median pro MF DNES. Zlaté medaile očekává 64,5 procenta občanů. „To číslo potěší, je obrovské. Zároveň však zavazuje. Sedm týmů tu může zvítězit,“ upozorňuje Jaroslav Špaček, reprezentační obránce.

„Musíme počítat s větším tlakem i se spoustou telefonátů. Ale mobil si budu vypínat jen v noci.“

Jaký je prototyp fanouška, který o českém triumfu vůbec nepochybuje? Jde o muže ve věku 15-29 let, žijící na českém venkově v menším okresním městě. Pokud pracují, vydělávají měsíčně 10-15 tisíc korun.

Na otázku „Věříte, že hokejisté vyhrají mistrovství světa?“ právě takoví respondenti nejčastěji odpovídali: „Jsem si tím absolutně jist.“ Ze vzorku 502 dotázaných naopak 27,3 procenta „málo věří“, že Česko vybojuje titul, a 8,2 procenta „nevěří vůbec“.

Šampionát se na české území vrací po dvanáctileté odmlce. Naposledy v roce 1992 patřily československému mužstvu bronzové medaile.

Zato v letech 1947, 1972 a 1985 na domácím ledu dominovalo. „Jágr, Lener, Růžička, Kanada je maličká,“ básní jeden z příznivců na iDNES.cz (vzkazy hokejistům do kabiny můžete psát sami ZDE). Další vtipkuje: „Vyhrát nemusíte, stačí, když porazíte Kanadu, USA, Slovensko (no a taky ty ostatní).“

I útočník Václav Prospal připouští: „Cítím obrovskou zodpovědnost.“ Letošnímu týmu více důvěřují muži než ženy. Z věkových skupin nachází nejmenší podporu u občanů starších šedesáti let. „Ženy asi hokej tolik nesledují. A důchodci mají jiné starosti,“ soudí Špaček.

Pro zisk jedné z medailí se vyslovilo 77,9 procenta účastníků průzkumu. Jen 8 procent tvrdí, že tým nepřejde přes čtvrtfinále. „To je vždy zlomovým bodem mezi úspěchem a neúspěchem. Snad ho zvládneme stejně jako loni,“ doufá Špaček.

Pokud se neprosadí Češi, kdo tedy? Za nejtěžšího protivníka respondenti považují Kanadu. Předloňští šampioni ze Slovenska jsou v jejich žebříčku až šestí. „Kanada bude určitě silná,“ přitakává Špaček. „Rusko nebylo loni tak nebezpečné, záleží však na tom, jestli jejich hráči ze zámoří zase odmítnou reprezentovat. Překvapuje mě, jak lidé podceňují Slováky.“

Rovněž u sázkové kanceláře Tipsport jsou hlavními kandidáty titulu Češi. „Mají čím dál pevnější pozici. Před měsícem byl kurz na jejich prvenství 3,1:1, teď je to 2,9:1,“ oznamuje Lubomír Ježek, tiskový mluvčí Tipsportu.

V pořadí dalších favoritů se sázková kancelář s občany rozchází. Finsko má kurz na vítězství 5:1, Kanada 5,5:1, Švédsko a Slovensko 6,6:1 a Rusko jen 8:1. Za největší outsidery jsou považováni Japonci s kurzem 999:1.

Devátého května veškeré spekulace skončí.  

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze