Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Českých Budějovicích chodí na hokej tisíce fanoušků. I v první lize

Českobudějovičtí hokejoví fanoušci se radují z výhry. | foto: Marek PodhoraMF DNES

13 2014
Čtyři tisíce sto padesát tři diváků. Tolik lidí chodí průměrně na každý domácí zápas budějovických hokejistů. Na první ligu jde o nadstandardní čísla. Druhý Chomutov má průměr 2 655 diváků, třetí Havířov málo nad dva tisíce.

„Motor v návštěvnosti předčí i extraligovou Slavii, Karlovy Vary a Mladou Boleslav,“ říká marketingový ředitel hokejistů ČEZ Motor Tomáš Kučera.

Na fotbal se v Budějovicích chodí s ohledem na výsledky, jak je to v hokeji?
Také chodí lidé víc, když má tým sérii vítězných zápasů. Pak se musíme podívat na soupeře, lidi přišli na první Třebíč, na favorita ligy Chomutov a na Jihlavu, protože to byl první zápas. Musím říci, že čísla návštěvnosti nejsou vůbec špatná. Vždyť na Šumperk přišlo více než čtyři tisíce lidí.

Zatím vás průměrná čísla těší?
Ano. Už teď máme asi o 150 lidí na zápas více než vloni. A to nás ještě čekají velké akce jako retrozápas s Kladnem či vánoční utkání s Romanem Bernatem. Další plány máme v rukávu, takže věříme, že návštěvnost bude letos solidní. Navíc se prvoligová tabulka pěkně rozděluje, takže to vypadá, že bychom mohli hrát play-off, což přináší další diváky navíc.

Návštěvnost

na domácích zápasech hokejistů Motoru

ČB - Jihlava 5 011 diváků
ČB - Havlíčkův Brod 3 886
ČB - Kladno 3 975
ČB - Most 3 307
ČB - Ústí nad Labem 3 818
ČB - Chomutov 4 852
ČB - Prostějov 4 154
ČB - Třebíč 5 012
ČB - Šumperk 4 092
ČB - Kadaň 3 892
ČB - Benátky nad Jizerou 3 712
ČB - Havířov 4 121

V jiných městech chodí na první ligu jen stovky diváků, v Budějovicích tisíce, čím to je?
Nevím, do ostatních týmů nevidím. Jsem moc rád, že u nás to tak není, byť k nám nejezdí celky typu Sparta, Pardubice, ale při vší úctě, Most a Kadaň. Diváci chodí za hokejem, chodí na Motor a za jakékoliv situace. Před sezonou jsme vyhlašovali filozofii, že chceme hrát hezký hokej pro diváka, a teď jsme nejlepší tým v útočné fázi. Takže se nám přání plní, letos se už diváci nenudí při výhrách či prohrách 1:0. Je vidět, že na hezký hokej prostě lidi slyší. Také musíme docílit toho, aby lidé brali zápas jako společenskou událost, ne čistě jen sport.

Tak to chodí v Americe, kde jsou utkání jednou velkou show.
Ale takové to tady nikdy nebude. Podle mého soudu, v Americe je sport už spíše na druhé koleji, tam jde jen o show. U nás bude vždy klíčový sport. I když v minulé sezoně to nebylo herně nic moc, lidé stejně chodili. Protože to je jejich klub, oni ho pomohli zachránit a vnímají to tak i letos.

Jak moc je důležité, když je na zápas Budvar aréna vyprodaná?
Obrovsky. Jsou tam pak vidět velké rozdíly ve výdělku. Máme asi tři tisíce permanentkářů, což je jistý příjem, za který my děkujeme. Pak je důležité, kolik lidí přijde na jednotlivé lístky. Tady je návštěvnost celkem konstantní, a když je vidět v hale méně lidí, tak to jsou spíš právě chybějící permanentkáři.

Chodilo se i v minulosti v Budějovicích hodně na hokej?
Od začátku od roku 1928 bylo fanouškovské zázemí nového klubu obrovské. Je vidět, že hokej byl a je tady v Budějovicích číslo jedna. Možná je to i díky tomu, že mimo Prahu a Bratislavu tady byla postavená první hala. Ve 40. a 50. letech, od kdy neexistují oficiální zápisy, chodilo na hokej i osm tisíc diváků. Potom v 70. a 80. letech, kdy byl Motor na vrcholu sil, zase chodily hezké návštěvy.

Důležité jsou i ceny vstupenek, vy jste letos mírně zdražili.
Vždycky se snažíme vyvážit poměr ceny a výkonu. Na první ligu máme nadstandardní halu a tým, který budujeme s nějakou vizí. Od toho se odvíjí cena. Samozřejmě, že jsme na první ligu drazí, ale na to, co nabízíme, je to adekvátní. Můžeme udělat opět akci jako loni, kdy byl zápas s Berounem za 10 korun, ale nemůžeme to dělat pořád. To by byla ztráta v našem balíku peněz. Fanoušci jsou důležitá součást rozpočtu, je to náš třetí největší partner.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze