Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chceme do extraligy, vyhlašují v hokejových Českých Budějovicích

Vedení hokejových Českých Budějovic představilo autobus, který bude upomínat na extraligový sen klubu. | foto: Marek Podhora, MAFRA

8 2015
Vyšší rozpočet, vyšší cíle. Hokejisté Motoru České Budějovice vstupují do své třetí prvoligové sezony a chtějí, aby byla také poslední. Příští rok by rádi hráli mezi elitou.

Všimli jste si? Jestli ne, tak si určitě brzo všimnete. Už od začátku srpna se při přípravných zápasech hokejistů budějovického Motoru pohybují po městě fanoušci v dresech, šálách a tričkách se znakem klubu.

A bude jich přibývat. Dost totiž bylo zkoušení. Ve středu se začíná naostro. Jihočeši v Havířově zahájí další prvoligovou sezonu. Jaká bude?

1.Ambiciózní

Neschovávají se za alibistická prohlášení typu: Chceme do play-off a pak se uvidí. Naopak. „Od okamžiku, kdy jsme ke klubu přišli, tak jsme řekli, že naše cesta vede do extraligy. A jestli to bude už letos? Nevíme, ale udělali jsme před sezonou maximum, abychom se tam dostali,“ říká generální manažer Motoru Stanislav Bednařík.

Tím maximem myslí jak navýšení rozpočtu na více než 43 milionů korun, tak posílení kádru o zkušené hráče i dravé mládí. V minulé sezoně totiž Motor spoléhal především na duo prověřených Nouza - Straka. První nechyběl ani v jednom zápase a druhý v jednom.

„To byl do jisté míry unikát. Doufáme, že stejné to bude i letos, ale čekají nás těžké zápasy a chceme na ně být připravení,“ říká hlavní trenér Petr Rosol.

I proto přišli hráči jako Zíb, Žálčík, Mikyska nebo Škoda.

I proto má nyní kádr 29 hráčů. Klub nechce nic podcenit, protože doufá, že hrát bude až do května.

2.Atraktivní

V minulé sezoně prodal klub lehce přes tři tisíce permanentek. Letos je jich už 3 250. Nejnižší návštěva na přípravných utkáních byla 1 800 diváků. Na čtvrtek od 15.30 hodin chystají fanoušci další pochod od nádraží k Budvar aréně a při zápasech bude v hale nově svítit videokostka, která má ještě podtrhnout skvělou atmosféru.

Na prosinec chystá klub zápas v retrodresech se Slavií a celou sezonu bude čekat na střelce desetitisící soutěžní branky v historii Motoru. Zbývá jich nastřílet ještě 176.

Ano. Bude se na co dívat a všechno nasvědčuje tomu, že v Budvar aréně bude opět při zápasech parádní atmosféra. „Jestli čekáme ještě vyšší návštěvy než loni? Ještě tam nějaké místo je,“ usmívá se Bednařík.

3.Složitá

Tahle sezona může ukázat, jak na tom Motor opravdu je. Po odchodu extraligového HC Mountfield do Hradce Králové se do dění vložili bývali hráči Stanislav Bednařík, Roman Turek, Petr Sailer, Radek Bělohlav a Aleš Kotalík. Za pár týdnů připravili kádr, sehnali prvoligovou licenci a v první sezoně se zachraňovali v play-out.

Další sezonu už klub zakončil v baráži. Teď musí potvrdit nastolený trend. Poprvé půjde do soutěže v roli jednoho z favoritů. K tomu ho opravňuje kvalita kádru i výše rozpočtu. S obojím se už teď řadí ke špičce druhé nejvyšší soutěže.

„Očekávání vedení jsou ta největší,“ říká jeden z klíčových hráčů kádru, útočník Tomáš Nouza. „Spousta kluků měla životní sezonu a není jednoduché to zopakovat. Každý musí ale hrát přinejlepším tak jako loni,“ dodává.

Hráči tuší, že soupeři k nim budou přistupovat jinak, než tomu bylo v předcházejících sezonách. „Letos patříme k favoritům a chceme tu roli plnit,“ ujišťuje Nouza.

I příprava naznačila, že budějovický klub má dobře našlápnuto. Celky z ligy porážel. S těžšími soupeři držel krok. A většina fanoušků je optimistická. Hráči tak musí ustát tlak.

„Kluci to dobře vědí a cítí. V hokejovém budějovickém světě je snaha o postup cítit na každém kroku. Nemyslím si, že by se z toho, že jsme řekli, že chceme postoupit do extraligy, hráčům měla podlomit kolena,“ říká Bednařík. A tuší, že v boji o elitu nebudou sami. Za nimi stojí třeba Kladno nebo Slavia.

Najdete na iDNES.czmobilní verze