Průvod fanoušků hokejistů Českých Budějovic prošel i okolo tenisových kurtů LTC, kde se dříve také hrával hokej | foto: Petr Lundák, MF DNES

Vzpomínka: Když se budějovičtí hokejisté museli převlékat v hospodě

  • 1
Ve středu odehráli budějovičtí hokejisté první zápas nové prvoligové sezony před svým publikem. Do Budvar arény přišlo na jejich vítězný souboj se Slavií (5:1)přes šest tisíc diváků. Aktuální sezona připomíná i 90 let hokeje v krajském městě. MF DNES se vydala spolu s fanoušky po jeho stopách.

Kde se odehrály všechny důležité bitvy z počátku klubu? A kde měli prvoligoví hokejisté zázemí? Fanoušci českobudějovického Motoru včera při tradičním pochodu prošli novou trasu, která vedla i po místech mapujících historii hokeje v krajském městě.

1. Kurty LTC

Náplavkou pod Dlouhým mostem zní sborové: Motor! Motor! Dav fanoušků se dává do pohybu. Přecházejí Dlouhý most a na levém břehu Vltavy se zastavují před Jiráskovým jezem. Na místě, kde jsou dnes k vidění hlavně tenisté, dříve hrávali i hokejisté.

„Za války zde obětavci dokázali připravit kluziště, na kterém hrál zápasy také ligový AC Stadion České Budějovice. Hokejisté zde prožili mistrovské dvě sezony od roku 1941 do 1943, protože se opravovaly elektrárenské bubny a vodní hladina na slepém rameni Malše klesla na minimum. Budějovičtí sehráli za Dlouhým mostem celkem pět ligových zápasů,“ popisuje mluvčí Motoru a hokejový historik Tomáš Kučera s tím, že od roku 1943 až dodnes patří už kurty LTC jen tenistům.

Stovky fanoušků budějovického Motoru zahájily novou prvoligovou sezonu...

2. Sokolský ostrov

Stejně jako tehdejší AC Stadion se průvod fanoušků přesouvá jen o pár metrů proti proudu řeky. I na Sokolském ostrově se v zimě hrávalo. „Na Sokolském stadionu se odehrály všechny důležité bitvy z počátků existence klubu. K finálovému duelu o mistra Čech sem 23. února 1930 zavítal LTC Praha, možná nejlepší tým kontinentální Evropy, a zvítězil 3:1. Bitvu sledovalo více než 700 diváků. Jediný gól Jihočechů vstřelil Jiří Toufar,“ připomíná Kučera.

3. Slepé rameno

Ze Sokolského ostrova se stovky fandů ve žluto-modrých dresech Motoru vydávají přes lávku a zastavují se na stezce podél slepého ramene. Na zamrzlé a zaslepené části řeky Malše se hrálo od konce roku 1930 dlouhých patnáct let. K tomuto místu patří i jedna hokejová zajímavost.

„Hráči se převlékali v hostinci U Tří sedláků, který se tehdy jmenoval U Stadionu a vedl ho člen výboru klubu pan Císler. Kluziště mělo velkou výhodu v umístění v centru města. Nevýhodou bylo, že led se musel odsekávat od břehů, aby se při kolísání stavu vody kvůli provozu elektrárny nezničila hrací plocha,“ popisuje Kučera.

Tam, kde se dnes můžete projet na pramici nebo si dát kávu na lodi, přijeli 27. února roku 1933 Američané, čerství mistři světa. Reprezentoval je klubový celek Massachussets Rangers, který porazil české hráče 2:1. Jediný gól dal budějovický střelec Václav Špatný. Za klášterem se 3. ledna 1937 uskutečnil také první ligový zápas Stadionu. Domácí celek porazil Mladou Boleslav 3:1.

Slepé rameno. Na tomto místě hrál hokej tým AC Stadion od roku 1930. Nevýhodou...

„Vím, že se také hrál hokej tady kousek na kurtech na Dlouhé louce, pak samozřejmě na slepáku. Jmenovali jsme se dříve Stadion, Motor to byl až později. K historii budějovického hokeje patří ale i Mountfiled nebo HC České Budějovice. Já jsem na Motor začal chodit před třemi roky, když jsem se přestěhoval do Budějovic,“ říká fanouše Tomáš Nejezchleba a mává při tom nad hlavou klubovou vlajkou.

4. Budvar aréna

Průvod fanoušků se od slepého ramene Malše stáčí k náměstí Přemysla Otakara II. Ani tady nechybějí týmové pokřiky a zpívané chorály. K průvodu se pomalu připojují i ti, kteří centrem města míří na první domácí utkání.

Fanoušci se už pomalu Biskupskou ulicí přesouvají k Budvar aréně. K dalšímu bodu výletu hokejovou historií. Budějovický zimní stadion oslavil své 70. narozeniny. V Československu byla aréna po pražské Štvanici a Bratislavě třetí v republice. Štvanice už neexistuje, Slovensko je samostatný stát, proto mají v krajském městě nejstarší zimní stadion s umělým ledem v Česku.

Za sedmdesát let své existence zažil „zimák“ opravdu dost. „Vyrostl v Háječku díky heroickému stavebnímu úsilí a stal se svědkem mnohých dějinných milníků. Například zápasu, který 6. března v roce 1951 rozhodl o titulu mistra Československa. Prohnal se tudy požár i povodeň, dřevěné tribuny se změnily na betonové. V roce 2002 se završila celková rekonstrukce, která dala aréně dnešní podobu,“ líčí Kučera minulost současné moderní arény.

Ještě než se včera začalo hrát druhé kolo první ligy, se na kostce v zaplněné hale promítal krátký film právě o místech, kudy fanoušci odpoledne procházeli. Pak zazněla česká státní hymna a rozhodčí vhodil úvodní buly utkání mezi Motorem a Slavií.

5. Palackého náměstí

Průvod fanoušků měl včera původně vyjít až z Palackého náměstí. A má to svůj důvod. V neděli 13. ledna v roce 1913 se na upravených tenisových kurtech hrál první českobudějovický zápas v bandy hokeji, o kterém existuje potvrzený záznam.

V Budivoji tehdy psali: „Za návštěvy asi 100 platících a několika set neplatících osob konán fair vedený zápas mezi 1. mužstvem HK České Budějovice a reservou.“ Skončil 13:1. Právě tady začala před více než stoletím historie českobudějovického hokeje.


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.