Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


České Budějovice před play-off? Kytka nahrává a Suchánek tlumočí

Lukáš Květoň (vpravo) a Jakub Suchánek na tréninku českobudějovických hokejistů | foto: Petr Lundák, MF DNES

29 2016
Končí týdenní dril. Hokejové play-off je tady. V pondělí v 17.30 hodin začíná v Českých Budějovicích čtvrtfinále první ligy. Motor nastoupí proti neoblíbenému Přerovu. Týmu, který Jihočechy v sezoně porazil hned čtyřikrát.

Na ledě rozděluje hráče do skupinek Radek Bělohlav, Roman Turek na druhé straně kluziště udílí rady mladším hráčům a brankáři. Petr Sailer sleduje dění na ledě z tunelu u střídaček a vše z tribuny kontrolují Stanislav Bednařík a Aleš Kotalík.

Kompletní vedení hokejistů Motoru na nedělním tréninku ještě doplňoval kouč Martin Štrba. Poslední příprava před prvním zápasem play-off tak měla váhu. Alespoň podle složení obecenstva.

Samotné hráče to nijak nesvazovalo. Trénovalo se jako obvykle. Hodinu na ledě vyplnila řada cvičení. Například souhra v přesilových hrách.

„Pojď blíž k tý čáře. A hned za pukem, blíž k puku,“ svižně diktoval pokyny hráčům Martin Štrba, který trénuje Motor spolu s Radkem Bělohlavem po odvolání Petra Rosola. Následuje písknutí a dvě pětice hráčů v barevných rozlišovacích dresech se na ledě vystřídají.

Českobudějovický hokejista Tomáš Nouza na tréninku
Českobudějovičtí hokejisté během tréninku
Českobudějovický brankář Petr Spáčil na tréninku.

Další písknutí a další přesilovka. Žlutí útočí, červený tým hlídá branku Petra Kváči. „Kváčo, ale taky s nima mluv,“ upozorňuje uprostřed hry mladého brankáře Motoru Radek Bělohlav. Možná i to ho vyruší, protože pustí gól. Žlutý tým má radost a spoluhráči na střídačce poklepávají hokejkami.

A za chvíli zase. Tentokrát zvedají ruce nad hlavu bílí. „Tak ta byla parádní Kytka,“ chválí přesnou gólovou přihrávku před bránu od Lukáše Květoně, kterému se přezdívá Kytka, masér Pavel Bláha. Autor nahrávky se na Bláhu ušklíbne a sedne si na střídačku.

Trénink Motoru ale není jen o pochvalách, kolikrát se Radek Bělohlav dokáže při cvičeních dost rozčílit. „Sakra, kde máš být? Teď už ti odjel hráč sám na bránu. Máš stát tady,“ ukazuje hokejkou na místo, kde měl být jeden z hokejistů.

Poslední trénink před začátkem té nejdůležitější části soutěže se před jedenáctou dopolední pomalu chýlí ke konci. Nervozitu byste ale u hráčů hledali marně. Naopak, Jakub Babka se s Petrem Kolmannem začnou u mantinelu pošťuchovat, Luboš Rob zase s Michalem Chovanem po každém z gólů do prázdné brány trénují ten správný oslavný rituál.

Je konec, pár mladých hráčů ještě zůstává a zkouší přelstít brankáře. Na led se naopak v zeleném dresu chystá 20letý obránce Pavel Pýcha, kterého na několik měsíců zastavilo zranění ramene. Ihned se ho ujímá Bělohlav a povzbuzuje ho, když sprintuje okolo mantinelů. „Pojď, pojď, přidej,“ křičí na trénujícího obránce.

Fotogalerie

Z ledu odchází i Ján Mucha a souhlasí s tím, že odpoví na pár otázek. Jenže to by se k rozhovoru nesměl přimotat Jakub Suchánek. „Já ti to budu radši předkládat, protože on je ze Slovenska a nebudeš mu rozumět,“ směje se. „Hlavně tam Muška řekni, že je tu parádní atmosféra a že je to všechno super,“ radí Suchánek svému spoluhráči. A ten jen mávne rukou, že takový rozhovor nemá smysl, a se smíchem odchází do kabiny.

Naštěstí se za chvíli vrací. „Tak začneme asi od začátku, ne?“ ptá se. Teď už je konečně na rozhovor klid. „Měli jsme týden na to, abychom potrénovali a hlavně si vyzkoušeli systém hry. Také jsme se dívali na video, jak hraje Přerov, ale i tak jde hlavně o nás a o to, co budeme hrát my,“ uvědomuje si Mucha, který si tréninkový týden chválí. „Bylo to svižné, já jsem si zatrénoval dost. Do toho nám vyšel ještě vložený přátelák. Mám z toho dobrý pocit, z ledu jsem chodil zpocený každý den,“ usmál se. „Věřím, že jsme na play-off připravení velice dobře,“ dodal a pak už odešel do šatny.

Jestli hokejisté přenesou dobrou náladu i do zápasů play-off, se diváci dozvědí už v pondělí. V 17.30 začíná první čtvrtfinále s Přerovem. Zbylé lístky z internetového předprodeje se začnou prodávat ve 13 hodin na pokladnách Budvar arény.

Autor:


Hokej na zimních olympijských hrách 2018

Hokejový turnaj v jihokorejském Pchjongčchangu startuje ve středu 14. února.

Čtvrtek 15. února, 13.10: Česko - Korea
Sobota 17. února, 4.10: Kanada - Česko
Neděle 18. února, 8.40: Česko - Švýcarsko

Josef Jandač, Martin Erat, Roman ČervenkaOndřej Němec, Dominik Furch, Pavel Francouz, Vojtěch Mozík, Jakub Nakládal, Michal Řepík, Michal Birner

Najdete na iDNES.czmobilní verze