Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Budějovický Walker: V Americe se to mele v rozích, tady hráči víc kombinují

Benjamin Walker, americká posila hokejistů Českých Budějovic. | foto: Marek Podhora, MAFRA

26 2016
Očekává se, že bude vyprodáno. Hokejisté Českých Budějovic v sobotu od 17 hodin zvou na šlágr kola. Do Budvar arény přijede Jihlava. Pro 23letého útočníka Benjamina Walkera to bude první zápas před domácím publikem.

Je tu jen pár dní. Zatím se v českém hokeji rozkoukává, ale už stačil nahrát na jeden gól a naučit se první české slovo. „Čau,“ říká 23letý útočník ze Spojených států amerických Benjamin Walker, kterého vedení českobudějovického Motoru bude měsíc testovat. „To je ale tak všechno, co česky umím,“ dodává už v angličtině se smíchem.

Benjamin Walker (23 let)

Narodil se ve městě Edina ve státě Minnesota v USA 21. června 1993. V prestižní juniorské soutěži WHL působil v týmu Victoria Royals. Tam v sezoně 2013/2014 odehrál 71 utkání, při kterých posbíral 54 kanadských bodů za 24 gólů a 30 asistencí. Naposledy odehrál 36 utkání v týmu Tulsa Oilers v soutěži ECHL. Walker měří 180 centimetrů a váží 86 kilogramů.

Co říká na Walkera kouč Motoru Antonín Stavjaňa: „Zatím jeho samotného a i jeho hru hodnotím jenom kladně. Má obrovské zaujetí pro trénink, má rychlou a přesnou střelu, dobře bruslí. A plní úkoly i z pohledu obranné fáze. Myslím si, že by mohl být i do budoucna pro náš tým přínosem.“

Jak jste se dozvěděl, že má o vás zájem klub z Českých Budějovic?
Šlo to klasicky přes hráčskou agenturu. Zjišťoval jsem si různé možnosti a tohle byla jedna z nich. Nakonec jsem na nabídku Budějovic kývl.

Co donutí mladého hokejistu, aby šel do týmu na opačné straně zeměkoule do země, kterou vůbec nezná?
Myslel jsem si, že budu ještě hrát v ECHL (třetí nejvyšší soutěž v USA), ale tam to nevyšlo. Už nějakou dobu předtím jsem přemýšlel, že bych potřeboval změnu, a chtěl jsem zkusit hokej v Evropě. Šance přišla v Motoru a myslím si, že je to pro mě dobrá příležitost.

Jak byste srovnal českou první ligu a soutěže v USA?
Tady u vás máte šikovnější hráče, v ECHL jsou také dobří hokejisté, ale není jich zase tolik. Tam se spíš hraje tvrdě a silově. AHL (po NHL druhá nejvyšší soutěž v USA a Kanadě) je zase trochu lepší soutěž než první liga a najdete tam i hodně dobré hokejisty.

Cítíte se dobře po fyzické stránce? Máte za sebou dvě utkání.
Pořád jsem pomalý. Vždyť jsem dva měsíce seděl doma a hledal si angažmá. Po cestování se do toho správného tempa musím dostat a na tom už pracuji.

Líbí se vám systém, jakým se teď České Budějovice při hře prezentují?
Je to samozřejmě úplně jiné, než na co jsem zvyklý. U nás se hodně hrálo v rozích, kde se to pořád mlelo. Tady, co jsem si stačil všimnout, se spíš nahrává a hráči se snaží kombinovat a vymýšlet různé akce.

Zatím jste odehrál utkání v Kladně a na Slavii. Oba Motor vyhrál a navíc na venkovní duely vás přijelo podpořit i hodně fanoušků z jihu Čech. Jak se vám líbila atmosféra na stadionech?
Zatím je to opravdu fantazie. Přijela za námi spousta fanoušků, kteří vás umí nabít pořádnou energií. Já jsem zvědavý, jak to bude vypadat v sobotu, kdy mě čeká první domácí utkání.

Benjamin Walker, americká posila hokejistů Českých Budějovic.
Benjamin Walker, americká posila hokejistů Českých Budějovic.

Fandí se podobně i v nižších amerických soutěžích?
Zase bych to rozdělil. U vás je atmosféra podobná jako v univerzitní soutěži, na kterou chodí hodně mladých lidí ze škol. Oni zafandí, ale moc se to srovnávat nedá. V ECHL sice také přišly zhruba dva tisíce lidí, v AHL pak třeba i sedm tisíc, ale rozhodně nebyli tak hluční jako tady. My v Americe třeba nemáme bubny a podobně, tak je při zápasech větší ticho, oproti tomu je na Motoru rachot.

Věděl jste něco předem o České republice, o českém hokeji?
Samozřejmě, že znám Jaromíra Jágra, Jeho plakát mi visel v pokojíčku (směje se). Ale znám se i s dalšími Čechy. Třeba jsem hrál s Robinem Soudkem, který je odtud. Pak znám i Patrika Polívku, který proti nám chytal ve středu na Slavii. Jinak je to zde v Čechách zatím pro mě hodně vzrušující, protože jsem o vaší zemi nevěděl vůbec nic.

Nestýská se vám po rodině? Přeci jen jste tisíce kilometrů od domova?
Trochu ano, to je asi normální. Ale už pět let jsem hrál mimo svůj domov a byl jsem pryč od rodiny, takže jsem si stačil zvyknout. Naštěstí jsou dneska nejrůznější technologické možnosti, jak se s domovem spojit během pár vteřin. Alespoň se vidíme a popovídáme si po internetu.

Už vám spoluhráči ukázali České Budějovice, líbí se vám tu?
Byl jsem akorát na náměstí, které je hezké. Ale zatím nebylo moc času, abych si město prohlédl víc. Plánuji, že si Budějovice projedu a že se podívám i po okolí.

Cíl pro klub je daný, tím je postup do extraligy. Jste připravený hrát pod tlakem?
Absolutně ano. Proto jsem do Motoru přišel. Vím, že tento tým má vysoké ambice, chce hrát nejvyšší soutěž. Takže i já jsem na to připravený, abych jim pomohl.

Když do českého týmu přijde Kanaďan či Američan, tak řada diváků a fanoušků od něj očekává, že se bude často zapojovat do bitek. Platí to i o vás, jste typ bitkaře?
Jsem na to připravený. Rozhodně bitky sám nevyhledávám, ale když se něco stane, uhýbat také nebudu. Není to moje nejoblíbenější věc ve hře, ale už pár soubojů mám za sebou a nebojím se toho.

Chtěl byste si svými výkony v Českých Budějovicích třeba pomoci k lepšímu angažmá například v české extralize či v evropských týmech?
Mým cílem bylo vždycky hrát NHL, ale teď dopředu na nic nemyslím. Chci se dobře ukázat v Motoru, pokud možno pomoci týmu do extraligy, a co bude dál, to nechávám otevřené.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze