Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hadamczik o Soči: Hráči z Evropy mají výhodu. Ti z NHL nesplnili úkol

Alois Hadamczik | foto: Tomáš CetkovskýiDNES.cz

26 2013
Reprezentační trenér Alois Hadamczik přivítal před Českými hrami v Pardubicích kompletní sestavu. I proto měl dobrou náladu, nominační starosti ohledně olympijských her v Soči přijdou až na začátku příštího roku. Ale už teď Hadamczik tvrdí: "Je tady spousta hráčů, kteří mohou na olympiádu jet."

Na koho si v polovině srpna ukázal, ten na konci měsíce přijel. Z nominovaných hráčů pro první turnaj Euro Hockey Tour se trenérovi nikdo neomluvil. "Snad poprvé v historii není žádné zranění," pochvaloval si Hadamczik.

"Ze všech je cítit, že by chtěli být adepty na olympiádu. Každý takový turnaj posouvá hráče dál. Teď nemůžeme říct, jakou mají hráči formu. Ale ten tým musí zdobit vůle, bojovnost a nasazení. Od toho se bude všechno odvíjet. Ostatní přijde pak."

Budou hrát i České hry roli v rozhodování, koho vezmete do Soči?
Hrajeme se silnými týmy Švédska, Finska, Ruska, takže povedený turnaj hráčům určitě pomůže. Dobrý výkon posune hráče výš, protože pak může přijít další dobrý výkon a člověk už začne přemýšlet o tom, že to není náhoda. Ale je začátek sezony.

Hráči touží po účasti v Soči

Přečtěte si více o reprezentačním srazu.

Dá se říct, že největší šanci ze současného výběru má Roman Červenka?
Když byl v Evropě, tak dokazoval, že je velký hráč, že umí dát gól. Vrátil se z NHL do dobrého týmu. V naší úvaze, že pokud bude zdravý a bude mít formu, je adept na Soči.

Je tady ještě někdo další s takovou pozicí?
Já bych nevyzdvihoval jenom Romana Červenku. Je tady spousta hráčů, kteří na olympiádu mohou jet, ale musí to potvrdit výkony. Herní schopností a to, co v kariéře dokázal, Červenku privilegují k tomu, že pokud mu vydrží zdraví, tak má tu šanci velkou.

Opravdu je tu spousta hráčů, kteří mají šanci na olympiádu?
Určitě. Na mistrovství světa nás hráči z Evropy nezklamali, my jsme odjeli s menším počtem hráčů, ale posily z NHL se neprojevily tím, že by dávaly víc gólů. Takže musíme být opatrnější. Myslím, že pro ty hráče z Evropy je to teď výhoda, protože hráči z NHL nám nesplnili to, co jsme chtěli. Ale dávali jsme málo gólů i v Euro Hockey Tour, koncovka byla žalostná.

Jaká bude role Tomáše Rolinka? Může také uvažovat o účasti v Soči?
On začíná znovu, v podstatě dva roky byl mimo hru. Ode mě dostává šanci, aby opakovaně dokázal, že se vrátil zpátky do velkého hokeje. V něm to bylo, jen to musíme najít zpátky, protože poslední roky to vinou zranění a dalších okolností ztratil. Teď bude mít roli kapitána.

Budete se při konečné olympijské nominaci řídit výkony jednotlivých hráčů v klubech, nebo přihlédnete k tomu, jak se hráči projevují v reprezentaci?
Výkonnost v klubu hráče posouvá do národního týmu. Jsou to spojité nádoby. Ale na olympiádu musíme vzít hráče s akutální formou. Někteří z nich budou mít jenom jeden trénink. Nejde spoléhat na to, že se do toho dostanou. Je potřeba se nakopnout tak, aby se člověk vydal na sto deset procent. Tam není na co čekat. Po pár zápasech může být pozdě.

Rehabilitace za MS? Polovina týmu je tady jiná

Zkoušet můžete teď při Českých hrách. Spolehnete se na osvědčené vazby z minulosti nebo z klubu?
Nějaké změny v sestavě jsme udělali, zkoušíme různé varianty, co by fungovat mohlo nemohlo. Chci dát větší šanci Janu Kovářovi, aby dostal dobré spoluhráče, aby se projevil, protože v minulé sezoně byl v extralize famózní. Bude hrát v prvním útoku se Zbyňkem Irglem a Červenkou.

Chystáte speciální přesilovkové formace?
Jsme teprve na začátku srazu, teď bych nechtěl někoho privilegovat. Máme vyrovnané útoky. Hráčům jsem řekl, že obranu jsme měli dobrou. Musím zaklepat na dřevo, aby to tak zůstalo. Ale musíme dávat více gólů. Chtěli bychom, aby hráči dostali pravidelný prostor. Pak se ukáže, která lajna je na tom lépe a dostane příležitost třeba v přesilovce.

Trénink české hokejové reprezentace v Pardubicích.
Trénink české hokejové reprezentace v Pardubicích.
Kouč české hokejové reprezentace Alois Hadamczik (vpravo dole) vede pondělní...

Brankáři Jakub Kovář i Alexander Salák si zvykají na nové kluby. Může to být problém?
Co jsem s nimi krátce mluvil, tak jsou spokojení. V novém působišti v přípravných zápasech chytali. Jsou přesvědčeni, že jdou za lepším, takže by to mělo být dobré. Chtěl bych, aby nastoupili oba dva. Jak? Nechtěl bych předbíhat, počkáme do středy, jak to bude vypadat.

Berete domácí turnaj i jako příležitost se rehabilitovat u fanoušků za nepovedený světový šampionát?
Takhle to vůbec necítím. V tom mužstvu je polovina jiných hráčů. Ti se rehabilitovali tím, že dva roky po sobě v Euro Hockey Tour předváděli dobré výsledky. Před dvěma lety jsme vyhráli, naposledy jsme byli druzí. Takže, aby se hráči museli rehabilitovat za ty, co tady nejsou, to bych nespojoval. Hráči se budou chtít předvést, protože hrají za národní tým. Navíc teď je důvod se rvát, protože sezona má dva vrcholy.Hokej na zimních olympijských hrách 2018

Hokejový turnaj v Pchjongčchangu vyvrcholí v neděli 25. února.

Předkolo play-off, úterý 20. února - 4.10: USA - Slovensko, 8.40: Slovinsko - Norsko, 13.10: Švýcarsko - Německo a Finsko - KoreaČtvrtfinále, středa 21. února - 4.10: Česko - vítěz USA/Slovensko... celý program

Josef Jandač, Martin Erat, Pavel Francouz, Roman ČervenkaOndřej Němec, Vojtěch Mozík, Jakub Nakládal, Michal Řepík, Jan Kovář, Dominik Kubalík

Najdete na iDNES.czmobilní verze