Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


České jídlo je nejlepší, říká Rakušan

29 2004
Praha - Jágr, Heatley, Kovalčuk... Hokejová esa zdobí mistrovství světa. Ale kanadskému bodování vládne se sedmi body (2+5) překvapivé jméno. Rakouský útočník Thomas Vanek. Nebo Tomáš Vaněk, chcete-li. "Mám dva babičky v Hradec, táta je Čech, máma je Slovák," vykládá češtinou s německým přízvukem. Rakousko v něm má velký talent.

Dvacetiletý útočník se loni stal pětkou draftu NHL, vybralo si ho Buffalo. "Chtěl bych za něj hrát a získat Stanley Cup," říká.

"Je skvělé hrát tady proti hvězdám NHL. Vidím, jak jsou to dobří hráči." Na ledě působí jako dravec, rád útočí, vytvoří spoustu šancí pro sebe i spoluhráče. "Ale je překvapení, že vedu bodování. Netušil jsem, že nám to tady půjde tak dobře. Ale já zápas sám nevyhraju ani neprohraju," říká Vanek.

Jeho rodiče pocházejí z Československa, otec Zdeněk hrával hokej a přivedl k němu i syna. Vanek se narodil v rakouském Štýrském Hradci. Kdysi přemýšlel, že by mohl reprezentovat Slovensko. Ale už od čtrnácti žije v Americe. Hraje hokej za univerzitu v Minnesotě, přitom studuje sportovní management.

"Do Rakouska jezdím na dovolenou, doma jsem v Americe. Bylo těžké, když jsem tam šel sám. Nejhorší bylo zvyknout si na jídlo," říká mladík.

A protože rakouským tým měl včera volný den, mohl si den předtím dopřát i oblíbenou svíčkovou a knedlíky. "České jídlo je nejlepší," tvrdí Vanek.

Když má teď volno, jde na procházku po Praze. Spoluhráčům dělá jako znalec průvodce. Jinak rád hraje třeba golf.

Zatímco v americké Minnesotě rozdává běžně na ulici podpisy, v Rakousku je téměř neznámý. "Tam lidi zajímá fotbal, možná tenis."

Na světovém šampionátu se však rakouským hokejistům daří nečekaně dobře. Remizovali s Kanadou i Švýcarskem. Tedy spíš ztratili vítězství. "Makáme a máme dobrého gólmana." Jeho tým rázem touží po čtvrtfinále. "Kdybychom to zvládli, to by slavili i v Rakousku," říkáVanek se smíchem.Najdete na iDNES.czmobilní verze