Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Českému hokeji hrozí finanční krize

3 2003
Praha - Český svaz ledního hokeje čeká už třetí měsíc na čtvrtletní splátku od firmy Teleaxis, která vlastní výhradní obchodní a reklamní práva na reprezentaci. Podle informací MF DNES mu Teleaxis dluží zhruba pět milionů korun a hokejový svaz se kvůli tomu dostává do platební neschopnosti.

"Slíbili jsme, že se nebudeme o Teleaxisu vyjadřovat," prohlásil člen výkonného výboru svazu Mojmír Šatava. Proč přestal Teleaxis platit a vyčkává? Svaz s ním po deseti letech nechce prodloužit smlouvu, která by měla letos v prosinci vypršet. Věří, že si sponzory sežene sám a nebude se muset o peníze dělit.

V současnosti dostává za reklamní práva 55 milionů korun, Teleaxis navíc hradí náklady na reprezentační turnaj Česká pojišťovna Cup (zhruba 15 milionů korun). Kromě nákladů na reprezentaci z nich podporuje mládežnický hokej.

"Budeme tvrdě trvat na tříleté opci," říká šéf Teleaxisu Peter Kovarčík. I jeho firma je údajně ve finanční tísni. Podle časopisu Týden měl Teleaxis loni ztrátu 20 milionů korun. Dobrého obchodu se svazem se nechce zbavovat.

"Nikomu nedlužíme," reaguje Kovarčík. "Vím, že po nás chtějí nějaké peníze. Ale je to obráceně. Dluží nám svaz. Budeme po nich chtít asi čtyři sta tisíc korun."

Kovarčíkova firma obvinila svaz z toho, že neplní smlouvu. "Reprezentace neodehraje potřebný počet televizních zápasů. Navíc na vyhlášení Zlaté hokejky se objevovaly úplně jiné reklamy než naše. Nepořádal to svaz, ale nějaká agentura. Za to mu můžeme strhnout osm procent celkové sumy, což dělá víc než pět milionů korun," řekl Miloš Broukal, obchodní ředitel firmy.

To na svazu odmítají. "Žádnou chybu jsme neudělali," brání se Martin Urban, generální sekretář svazu. Neshody svazu s Teleaxisem jsou pravidelné. Nastanou vždy, když končí smlouva.

Už v roce 1997 ji svaz nechtěl prodloužit. Přesto se funkcionáři se svazem dohodli stejně jako před třemi lety. Teď to však na dohodu nevypadá.

Podobně jako při jednání se Sazkou o pronájmu haly nemá svaz příliš dobrý manévrovací prostor. "Pokud smlouvu neprodlouží, tak to asi skončí u soudu. A peníze svaz nutně potřebuje, nemá náhradní zdroje," říká dobře informovaný zdroj, jenž chtěl zůstat v anonymitě.

Před lety se Teleaxis soudil už s tenisovým svazem, který žaloval o 20 milionů korun, ale neuspěl. Co teď? "Porušování smlouvy jsme hokejovému svazu odpouštěli, když s námi chtěl dělat. Teď nemáme důvod. Za blbce jsem málokdy," tvrdí Kovarčík. "Ale o soudu zatím neuvažuji."

S Teleaxisem má svaz smlouvu i pro mistrovství světa 2004, které se koná od dubna v Praze a Ostravě. Seznam problémů, které ohrožují úspěch šampionátu, se tak zase rozrostl.

Svaz dosud neuzavřel smlouvu se Sazkou o pronájmu haly, takže pronajímatel může licitovat. Navíc Sazce nehrozí žádné sankce, kdyby halu nestihla postavit. Svaz dosud šampionát nepojistil.

A teď se navíc rozhádal s Teleaxisem, se kterým bude muset během mistrovství spolupracovat...Najdete na iDNES.czmobilní verze