Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česko by rádo pořádalo hokejové mistrovství světa v roce 2014

Čeští hokejisté | foto: Reuters

3 2008
Česká republika by v roce 2014 ráda uspořádala světový šampionát v ledním hokeji. Stejný cíl mají ale i další čtyři kandidáti - Lotyšsko, Bělorusko, Maďarsko a Ukrajina. Uvedly to oficiální internetové stránky Mezinárodní hokejové federace (IIHF).

Všech pět kandidátů má do ledna nadcházejícího roku čas pracovat na svých prezentačních plánech. Pořadatelství přidělí kongres IIHF v květnu v Bernu během mistrovství světa ve Švýcarsku. Turnaj v roce 2014 se uskuteční tři měsíce po olympijských hrách v ruském Soči.

V Česku se konal šampionát naposledy v roce 2004, kdy se hrálo v pražské Sazka Areně (nyní O2 Areně) a ostravské ČEZ Aréně. Stejná místa se ucházejí i o šampionát v roce 2014, a pokud by Praha uspěla, přivítala by světový šampionát už podesáté v historii.

V Lotyšsku se hrálo premiérově v roce 2006 na dvou stadionech v Rize, vedle Areny Riga pro více než deset tisíc diváků chtějí za šest let Lotyši využít i novou halu pro osm tisíc příznivců, která má být otevřena v roce 2011.

Bělorusko, Maďarsko a Ukrajina ještě nikdy v elitní kategorii mistrovství světa turnaj nepořádaly. Poprvé se také ucházejí v jednom roce hned tři postsovětské země.

Bělorusko i Maďarsko kandidovalo také na šampionát v roce 2013, který získalo loni v září na kongresu ve Vancouveru díky 70 z 96 možných hlasů Švédsko, následovalo Bělorusko s 15 hlasy a Česko s Maďarskem mělo shodně po třech.

Bělorusové nabízejí nově vznikající Minsk Arenu pro 15 tisíc příznivců a další halu plánují deset kilometrů od ní.

Maďaři se ucházejí počtvrté za sebou a nyní mají výhodu v tom, že postoupili po sedmdesáti letech do elitní kategorie. Mistrovství světa by rádi hráli v budapešťské Sportareně pro 12 500 diváků, postavené v roce 2003, a další plánují otevřít v roce 2010 v Székesfehérváru.

Ukrajina, která sestoupila v roce 2007 do Divize I, kandiduje poprvé. Nabízí dvě haly v metropoli Kyjevě - pro 12 tisíc příznivců s plánovaným otevřením v roce 2012 a další pro 5 500 diváků, jež má být hotová už příští rok.

Po nejbližším šampionátu v Bernu a Klotenu, který je součástí Curychu, se v roce 2010 uskuteční turnaj v německých městech Kolíně nad Rýnem a Mannheimu, o rok později na Slovensku v Bratislavě a Košicích, v roce 2012 ve Finsku v Helsinkách a Turku a potom ve Švédsku ve Stockholmu a Malmö.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze