Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Českou dvacítku čeká obhájce stříbra

1 2008
Pardubice - Ve čtvrtfinále hokejového MS do dvaceti let čeká domácí reprezentaci ve středu stříbrný tým z předchozích třech ročníků Rusko. V zápase proti soupeři, který dosud na turnaji podlehl jen Spojeným státům americkým, jde českému týmu o všechno, čtvrtfinále tradičně rozděluje na turnaji úspěšné celky od neúspěšných.

Na světovém šampionátu na sebe oba týmy narazí opět po roce, při posledním ročníku ve Švédsku zvítězila sborná v základní skupině 3:2, o rok dříve dokonce 7:2.

Příliš optimismu nevzbuzují ani vzájemné souboje v této sezoně na turnaji čtyř zemí, neboť začátkem září v Rusku vyhráli domácí 5:4 a v listopadu ve Finsku vysoko 5:1.

Rusové velmi touží svrhnout Kanadu ze světového trůnu. Právě vyslanci kolébky hokeje je vždy pokořili až ve finále předchozích tří světových šampionátů. Sami na zlato čekají již od počátku roku 2003, kdy dominovali právě na kanadské půdě, a v takzvané supersérii zažili s Kanaďany černou sérii osmi zápasů bez vítězství, z toho sedm skončilo ruskou porážkou.

"Rusové jsou favoritem turnaje," konstatoval jasně kouč českého týmu Miloslav Hořava. "Ale já jsem rád, že jsme chytli (ve skupině) Kanadu i Švédy a teď máme Rusko. Je to výborné pro ten tým, jeho prověření a zkušenost hráčů. Bude to skvělý zápas," věřil Hořava a vzápětí vypočítal i atributy, jež by mohly přiblížit týmu semifinále. "Nasazení a týmová práce jako proti Slovensku. Věřím, že k tomu přidáme i ten hokej a všechno, co k tomu patří," přál si trenér.

Kromě jiného chystal i taktickou přípravu, v níž nechyběl ani rozbor u videa a jednotlivé pohovory s některými hráči. "Musíme se na to připravit, abychom tam odevzdali maximum." V posledním duelu se Švédy se týmu příliš nedařily přesilové hry. Do složení jednotlivých řad však Hořava nijak výrazně zasahovat nechtěl. "Tam se toho nedá zase tolik změnit. Ty věci nejdou měnit ze dne na den. Trénovali jsme to a hráči tam vědí, co mají dělat. Samozřejmě podle vývoje na to můžeme nějakým způsobem zareagovat."

Možná klíčovým může být také minimální počet oslabení, Rusové perfektně zvládají přesilovky a dominovali v nich i při posledním vzájemném měření sil na turnaji čtyř zemí. "Dostali jsme tam z nich čtyři góly. Přesilovky mají určitě dobře nacvičené. Budeme si to muset nějakým způsobem pohlídat. Ve Finsku už měli podobný tým jako tady," varoval Hořava.

Ruský stroj umí dávat góly, na probíhajícím šampionátu už jich však ve čtyřech duelech také 14 dostal. "Osobně jsem je viděl v Kanadě, když hráli ty zápasy proti domácím, hodně jsem to sledoval v televizi," připomněl zmiňovanou supersérii kapitán Michael Frolík. "Určitě je to dobrý tým, ale myslím, že mají asi trošičku horší gólmany, což by mohla být naše výhoda. Musíme ten zápas zvládnout," poukázal na možnou slabinu soupeře Frolík.

Kromě zápasu českého týmu, z něhož vzejde soupeř pro Švédsko v semifinále, je ve středu odpoledne na programu i druhé čtvrtfinále, ve kterém změří síly Kanada a Finsko. Vítěz tohoto utkání pak narazí v boji o finále na výběr USA.

Ve středu se rozehraje i skupina o udržení, ve které se v Liberci utkají Slovensko, Dánsko, Kazachstán a Švýcarsko. Slováci a Kazaši si do tabulky přenesou tři body z první fáze šampionátu. Účast na příštím MSJ si zajistí nejlepší dva týmy.

Program:
Středa 2. ledna:
20:00 čtvrtfinále:
Rusko - Česká republika (Pardubice, ČT4),
Další zápasy:
16:00 čtvrtfinále:
Kanada - Finsko (Pardubice, ČT4),
16:00 o udržení: Slovensko - Švýcarsko (Liberec),
20:00 o udržení: Kazachstán - Dánsko (Liberec).

Voráčka nula na kontě vstřelených gólů netrápí, prý ji smaže

Povedené ofenzivní kousky útočníka Jakuba Voráčka bude ve středu večer více než kdykoliv předtím potřebovat česká reprezentace hokejistů do 20 let, jíž se ve čtvrtfinále světového šampionátu v Pardubicích postaví favorizované Rusko. Voráčkova osobní statistika dosud vykazuje pět bodů ve čtyřech utkáních a řadí ho na třetí místo mezi nahrávači na celém turnaji. Na gólovou trefu však forvard Halifaxu zatím stále čeká, nedočkal se ani po jediné ze svých 14 střel v průběhu základní skupiny.

"Nijak moc se tím nezabývám. Zatím jsem gól nedal, tak to přijde teď v tu správnou chvíli," řekl sebevědomě Voráček. "Je to však opravdu jedno, kdo ty góly dává. Ať je to klidně třeba gólman, ale ať se daří týmu," dodal Voráček.

Přestože začínal v útoku s vítkovickými Petrem Strapáčem a Romanem Szturcem, od druhého zápasu skupiny proti Dánsku se rychle sžil s Michaelem Frolíkem a Danielem Bártkem, dalšími posilami ze zámoří. "Rozhodně to neznamená, že by to soupeři měli snazší v tom, že nás (s Frolíkem) mají pohromadě, protože máme vyrovnané a nebezpečné všechny útoky," vyzdvihl jednu z předností týmu kouče Miloslava Hořavy. "S 'Frólou' tam máme každopádně hodně pohybu a dokážeme si dobře vyhovět," dodal Voráček.

Sám dobře věděl, že vystoupení českých mladíků v základní skupině nebylo stoprocentně povedené, ale několik okamžiků ukázalo, že je na čem stavět.

"Postoupili jsme, to je hlavní. Odehráli jsme vcelku dobrý zápas s Kanadou a následovala povinná výhra s Dány. Když pak o něco šlo se Slováky, tak jsme zahráli super, ovládli zápas a úplně jednoznačně je přejeli," připomněl Voráček. Že by závěrečná prohra vnesla neklid do českých řad, odmítl. "Se Švédy to bylo těžké v tom, že vyhrát na této úrovni o pět nebo šest gólů je v podstatě nereálné."

Jasno má Voráček v tom, jak by mohl vypadat úspěšný recept na překonání ruského výběru. "Na každý celek Ruska platí jeden nebo dva rychlé góly.

Potom obvykle znervózní, začnou hrát hodně individuálně a v tom je naše šance," uvedl Voráček. Právě v týmovém pojetí viděl další pozitivum, které by mohlo jazýčky vah převážit na stranu domácího celku. "Soudržnost by nám měla pomoct, máme tu perfektní partu. Když se vyvarujeme chyb, tak vyhrajeme," prohlásil odhodlaně teprve osmnáctiletý hokejista.

Pozorně však bude potřeba pracovat především defenzivě. "Výborně zakončují rychlé brejky, jsou na tom technicky dobře," všiml si Voráček. Spolu s kamarády z týmu přivítal den volna, který dnes na šampionátu byl, příprava na čtvrtfinále však byla v plném proudu. "Měli jsme trénink a nacvičovali hlavně přesilovky. Nabíráme síly, den volna přišel vhod."

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze