Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Český dům láká Kanaďany na bramboračku

Český dům v Quebeku

8 2008
Q u e b e c - (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - V malebné uličce starého Quebeku, stranou od rušných bulvárů plných obchodů, stojí Český dům. Ve dvou malých místnostech probíhá výstava o naší republice, ale také o hokeji. Vždyť právě kvůli němu si ho velvyslanectví pronajalo.

A hned naproti, vedle schodiště, sedí trojice reprezentantů a podepisují se fanouškům. Patrik Eliáš, Martin Erat a Tomáš Kaberle.

Když je malé, zhruba dvanáctileté kanadské děvče požádá, jestli by jí do kamery nemohli říct "bye, bye", jako první se osmělí Eliáš. "Good bye," rozpustile zahartusí a všichni se rozesmějou.

"Kanaďané jsou hodně přívětiví," říká Jana Burešová. Na velvyslanectví pracuje jako účetní, ale v Českém domě byste to poznali jen stěží. V kuchařském úboru se státním znakem stojí za stolkem a nabízí bramboračku.

"Ráda vařím, tak bylo jasné, kdo se téhle povinnosti zhostí," usměje se. Jako druhý chod nabízí knedlo, vepřo, zelo. Vedle jsou k mání utopence, ale místní zřejmě vůbec netuší, o co jde. Na malé talířky si je sami servírují k vepřovému.

"Oni vůbec jídla kombinují pro nás nepochopitelným způsobem," vykládá Burešová.

V té době už do Českého domu příchází bývalý československý reprezentant Marián Šťastný. "Pozvali mě, tak jsem rád přišel," prohodil a hned se stal středem pozornosti. Lidé ho tu stále poznávají, ačkoli hokej nehraje přes dvacet let a místní klub Nordiques, ve kterém léta působil, už také neexistuje.

"Ale já ho pořád nosím v srdci," tvrdí Simon Carteau, jenž mluví překvapivě dobře anglicky. Ve frankofonním Quebeku to není obvyklé. "Jsme na svůj jazyk a historii hrdí," přiznává třicetiletý chlapík, který má o Česku výborný přehled.

"Taky jsem už u vás několikrát byl. Dvakrát v Praze a jednou v Brně," říká a rozepíná mikinu, pod níž se skrývá černé tričko s nápisem Praha.

"To jsem si koupil u vás," hlásí a co chvíli usrkává české pivo. "Je opravdu nejlepší na světě."Najdete na iDNES.czmobilní verze