Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český hokej je stoletý. Slaví se od rána do večera

Během oslav si hokejisté i fanoušci zavzpomínali i na deset let starý triumf na olympijských hrách v Naganu .

4 2008
Návrat Jaromíra Jágra do reprezentačního dresu, uvedení legend do Síně slávy a exhibiční souboj hráčů slavných generací. I tak budou dnes vypadat oslavy 100. výročí českého hokeje. Chcete-li slavit taky, můžete dnes začít klidně už od rána. V 10 hodin se totiž na ČT4 rozběhne sedmihodinový pořad nazvaný Den hokejového století.

"Od roku 1933 do roku 2005 v něm budou všechny nejvýznamnější okamžiky především v historii československého hokeje," řekl komentátor Robert Záruba.

Síň slávy: 41 legend

Pořad vznikal zhruba dva roky, materiály a různé záběry totiž televize sháněla výměnou z celého světa, ale i ze soukromých archivů. Můžete slyšet třeba originální komentář Josefa Laufera.

"Nejstarší celý dochovaný zápas, který máme, je Československo – Kanada z Grenoblu 1968. Ještě se snad nikdy nereprízoval," uvedl Záruba. V pořadu se objeví poslední třetina opět s originálním komentářem.

Sedmihodinová hokejová "show" je rozdělena po dekádách, jen 30. a 40. léta jsou na začátku spojena. Až televizní program dospěje do nového tisíciletí, bude už v O2 Areně uvedeno 41 osobností (některé in memoriam) do české hokejové Síně slávy – od Josefa Šroubka, střelce gólu z mistrovství světa 1920, až po pětinásobného světového šampiona Davida Výborného.

Další slavní hokejisté, ale třeba i zasloužilí funkcionáři – celkem jich bude zhruba 140 – pak večer dostanou stříbrné pamětní mince. Tou bude oceněn třeba nejstarší stále žijící mistr světa Miroslav Sláma, jemuž je 91 let a pobývá v Kalifornii. Osobně však nepřijede.

V 17.30 začne reprezentační přípravné utkání Česko – Slovensko, v němž se po dvou letech vrátí Jaromír Jágr, jenž se pak k týmu připojí před mistrovstvím světa. Poslední utkání by to mělo být naopak pro Martina Straku.

"Hlavně doufám, že si Stračena svůj konec v reprezentaci rozmyslí. Myslím, že lidi by ho mohli přesvědčit, aby v nároďáku zůstal," řekl Jágr.

Slavnostní buly před zápasem vhodí zástupci tří generací gólmanů. Hokejového gentlemana, brankářskou legendu a oběť komunistického režimu Bohumila Modrého zastoupí dcera Blanka. Po jejím boku bude Dominik Hašek. A třetím bude gólman z týmu, který vyhraje turnaj v minihokeji žáků třetích tříd.

Exhibice v retrodresech

Po tom všem na led ještě nastoupí hokejové legendy různých generací v retrodresech. Ty ze 70. let budou hrát v utkání na 2 x 15 minut v modrých trikotech z roku 1972, olympijští vítězové z Nagana nastoupí v bílých, hráči z let 1985 a 2005 v červených.

Hrát by měli například František Kučera, Jiří Hrdina, Jiří Bubla či Milan Nový. Ten ještě včera vpodvečer mířil na trénink.

"Nevěděl jsem, jestli by mi pomohl odpočinek, nebo trénink, tak jsem zvolil tu těžší cestu," žertoval kanonýr Nový. "Těším se na zápas se Slovenskem, na to, že uvidím kamarády. Vždyť taková sláva je jednou za sto let. Bude to krásný den."Najdete na iDNES.czmobilní verze