Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český hokej nemá srdce! hřímá Holík

10 2004
Jihlava - Hokejová reprezentace neuspěla na mistrovství světa. Vypadla ve čtvrtfinále. Zpět na výsluní by ji měl dovést Ivan Hlinka, který se stal v pondělí novým trenérem. „Ale sám toho moc nedokáže. Změnit se musí celý hokej. Turnaj ukázal, že na rozdíl od Kanaďanů a Američanů nemáme srdce,“ říká ve svém břitkém komentáři Jaroslav Holík.

Nejsem tady od toho, abych hodnotil, jestli je Hlinka správný trenér, který reprezentaci pozdvihne. Navíc to není jenom jeho věc. Rozhoduje celé hokejové podhoubí a toto mistrovství světa ukázalo, že nemáme srdce. To naopak měli Američané a Kanaďané.

Ti ukázali, že jsou správní sportovci. Přijeli sem s tím, že chtějí vyhrát a dokázali to. Rozhodně toho předvedli víc než důchodci z Nagana, kteří měli kecy o tom, jak jsme skvělá parta. Ale kecy nic nevyhrávají, stejně jako parta. Každý musí odvést maximální výkon za sebe.

Mistrovství světa ukázalo, že v týmu chyběli bojovníci a hráči nové generace jako Erat a Vašíček. Kraft tam sice byl, ale nehrál. Tito hokejisté musejí získávat zkušenosti a dostávat šanci. Sice třeba hned nevyhrajou, ale to se napoprvé nepovedlo hráčům žádné generace.

Jenomže k obměně generací mělo dojít už před dvěma třemi lety. Ale to by tam nesměli být trenéři, kteří umějí jenom kecat a management, který hokeji nerozumí. S hráči se musí pracovat a naučit je hrát srdcem.

To ale není práce jenom pro reprezentačního trenéra. Ten si hokejisty vybírá, ale musí mít z čeho. Proto se musí do českého hokeje vrátit srdce, přestat kecat a začít se prát o výsledky.

Změnit by se ale měl celý náš hokej, a to není práce Ivana Hlinky, ale všech trenérů v extralize. Vždyť my hrajeme „Balaštík – Leška“ hokej. Pořád ležíme na ledě a tím vyprovokujeme diváky. A pak vidíme na mistrovství světa, jak hráči z jiných týmů střety ustojí. Jenom když se změní hokej u nás, můžeme zase pomýšlet na mezinárodní úspěchy.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze