Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český hokej trpí „levnými“ přestupy kvůli diktátu NHL

ZE SLAVIE DO SAN JOSE. To je cesta, kterou absolvuje český útočník Tomáš Hertl. | foto: Reuters

7 2013
Odchod talentu Tomáše Hertla do NHL budí emoce. Lidé se diví, proč Evropa podepsala s hokejovým zámořím smlouvu, která je pro ni na první pohled nevýhodná.

Být Hertl fotbalista, inkasovala by za něj Slavia klidně 150 milionů korun. Jenže NHL nabízí za hráče s velkou perspektivou pouhý zlomek této částky. Přesněji řečeno 240 tisíc dolarů, tedy 4,7 milionu korun.

"Což je úsměvné, protože jenom jeho výchova vyšla klub na dva miliony," říká Zbyněk Kusý, jenž před osmi lety coby pardubický manažer zažil totožnou situaci, když mu NHL "ukradla" talentovaného Petra Průchu.

Za mořem neplatí

Jedním z důvodů, proč NHL nechce platit vysoké částky za hráče z Evropy, je rozdílný způsob výchovy mládeže. Zatímco Tomáš Hertl vyrůstal ve Slavii už od žáků a prošel si všemi věkovými kategoriemi, za mořem je situace jiná.

Vše funguje na systému draftů, jimiž hráči přecházejí z dorostu do juniorské soutěže a z ní následně do NHL. Mládežnický hokej je navíc v Severní Americe ekonomicky soběstačný a neřeší problémy jako u nás.

Může za to jeho ohromná popularita mezi fanoušky - není výjimkou, že jich na zápasy chodí tisíce. Tím pádem nechybí peníze ze vstupného a logicky ani sponzoři, kteří se podílejí na rozvoji hráčů klidně už od žáků.

Rozpočty seniorských týmů tedy nejsou zatížené výchovným. Proto kluby z NHL nechápou, proč by měly platit a (nejen) v Česku se divíme, proč nabízí na odstupném tak málo.

Pro fanoušky je těžko pochopitelné, proč evropské soutěže přistoupily na tak nevýhodné podmínky. Odpověď je jednoduchá: hokej se totiž nedá srovnávat s fotbalem. A to z několika důvodů.

"Fotbal má mistrovství světa, Euro a na klubové úrovni poháry. To všechno generuje obrovské peníze pro národní federace. Na fotbalové zápasy chodí 60 tisíc diváků a cena televizních práv je úplně někde jinde," vypočítává svazový sekretář Martin Urban.

Dalším podstatným aspektem je, že všechny fotbalové kluby na světě spadají pod jedinou organizaci FIFA, zatímco hokej je rozdělený na dva světy: mezinárodní federaci (IIHF) a NHL. "A ta je ve skutečnosti řídící složkou světového hokeje," tvrdí Kusý.

Kromě vlivu a financí třímá v rukou momentálně nejsilnější zbraň: olympiádu. Ta by bez hráčů ze zámoří byla jen slabým a nezajímavým odvarem.

"Olympiáda je klíčová událost, která ovlivňuje dění v IIHF, na niž kvůli prodaným televizním právům tlačí olympijský výbor a tak to jde dále. V mnoha případech jde doslova o politické procesy, protože je ve hře šílené množství peněz."

Je to logické: kdyby v Soči nebyli nejlepší hokejisté, byl by to průšvih. Proto dělá šéf IIHF René Fasel ústupky a tato smlouva je jedním z nich.

Celá mašinerie nakonec dopadne na národní svazy, potažmo kluby, jež jsou rády, že od NHL dostanou za hráče alespoň něco (240 tisíc dolarů). Doteď totiž nemusely získat nic, jelikož žádná smlouva neexistovala.

"Přesto si myslím, že činnost klubu se musí brát jako byznys, protože jde o obchodní společnost. Řešení v podobě jednotného odstupného se mi osobně nelíbí, nezohledňuje kvalitu hráče a ani jeho hodnotu pro klub," říká šéf Slavie Richard Benýšek.

Změny se však nejspíš nedočká, jelikož NHL dokáže alespoň částečně konkurovat jen KHL, jež smlouvu nepodepsala.

Zbyněk Kusý

"Výchova hráče vyjde na 2 miliony korun. Ideálně by se mělo odstupné pohybovat mezi 600 tisíci a milionem dolarů."

Zbyněk Kusý

"Také vznikla kvůli tomu, aby vytvořila jakousi protiváhu dominantnímu zámoří. Aby pokud možno udržela dobré hráče, kteří jsou vychovaní v Evropě. Otázka samozřejmě je, kde generuje peníze, kterými je platí. Každému musí být jasné, že KHL není samofinancovatelná," popisuje Urban.

Je tedy otázkou, jak dlouho taková umělá soutěž vydrží. Zatím z ní peníze plynou do hokeje i v Česku. Takže hráči, kteří by normálně skončili v zámoří – byť třeba jen na farmě –, jsou dneska v Evropě a hrají KHL.

Ani tato soutěž však nevyřeší problémy s odchody hráčů do Ameriky, která pro hokejisty vždycky zůstane mnohem atraktivnější destinací. Slavii i dalším klubům se tak může o tučných ziscích z přestupů jen zdát. I když kdo ví, třeba se za 50 let dočkají.

A jaké by mělo být adekvátní odstupné za hráče jako Hertl? "Aby mohl klub existovat a bez existenčních starostí vychovávat talenty, tak 600 tisíc až milion dolarů," myslí si Kusý.



Nejčtenější

Maraton, kritika i slzy. Když spor o dolary končí před soudcem

Jacob Trouba (vlevo) z Winnipegu a Tyler Ennis z Minnesoty bojují u mantinelu.

Neplácli si. Ani po opakovaných jednáních nenašli společnou řeč. Hokejový klub z Winnipegu a...

Panarinovo ultimátum. Vynutí si Rus odchod z Columbusu?

Michal Kempný z Washingtonu zastavuje Artěmije Panarina z Columbusu.

Naservíroval fanouškům tuze podmanivou podívanou. Drze kličkoval, mazaně přihrával, pohotově...



Sparta poprvé na ledě: Košťálek se vrátil domů, Delisle cvičil češtinu

Hlavní trenér hokejistů Sparty Praha Uwe Krupp (uprostřed) udílí pokyny hráčům.

Hokejisté pražské Sparty vyjeli během pondělního dopoledne k prvnímu tréninku na ledě pod vedením...

Favority chceme řezat. Čalounova éra u hokejistů Ústí začala ostře

Jan Čaloun vede první trénink ústeckých hokejistů před startem nové sezony.

Jeden z ústeckých hokejistů, z obavy o jeho bezpečnost ho nebudeme jmenovat, u žurnalistů žadonil:...

Chci zkusit žít úplně sám. Ochrnutý Zelenka o krizích, výzvách i odpuštění

Tomáš Zelenka

Před sedmnácti lety skončil bývalý hokejista Tomáš Zelenka po hrozivém nárazu na mantinel na...

Další z rubriky

Zpátky na scéně. Hadamczik začal svou misi u hokejové osmnáctky

Usměvavý trenér Alois Hadamczik na kempu  reprezentace do 18 let.

Po chladném víkendu zase vykoukne slunce a školáci dopoledne okupují minigolfové hřiště. Zatímco...

Ostuda, kritizuje nové dresy gólman Pavelec. Mně se nelíbí, dodal Mrázek

Patrik Eliáš pózuje v novém reprezentačním dresu.

VIDEO Nová podoba dresů hokejové reprezentace rozladila řadu fanoušků i některé hráče. Od příští sezony z...

OBRAZEM: Od svetrů po modernu. V čem také hrála hokejová reprezentace

Václav Prospal slaví gól s českými spoluhráči na zlatém šampionátu ve Vídni...

Přichází příliš radikální změna? Není to poprvé. Úbor české, a předtím československé, hokejové...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?



Najdete na iDNES.cz