Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Český král střelců ve Finsku dostal kanon

14 2003
Hämeenlinna - Finskou hokejovou ligu ovládla Balkan Line, jak nazvali jeden z útoků Hämeenlinny místní novináři. Její vedoucí Tomáš Kucharčík vyhrál produktivitu i soutěž střelců. Je mistrem světa, ale gólů v kariéře nikdy moc nedával. Až letos. Jako střední útočník má ve Finsku hlavně obranné úkoly, přesto si díky spolupráci s krajanem Balaštíkem a Slovákem Pardavým připsal osmadvacet přesných tref. "Já a střelec? Nešlo to moc dohromady. Docela jsme se tomu v kabině smáli. Tím spíš, že jsem za to dostal malý kanon."

Jinak si ve Finsku příliš legrace neužije. "Finové vůbec nechápou ironii. Jsou to takové čisté duše. Když se navzájem špičkujeme, začnou nás napomínat."

A nepodvádějí, mohl by doplnit Kucharčík. V posledním kole před play-off si jeho tým mohl vybrat soupeře. Teď se lídr ve čtvrtfinále trápí s TPS Turku.

Přitom mohl mít mnohem lehčího protivníka. "Stačilo jen prohrát. Ale oni na to přišli až pak, jsou prostě bezelstní," říká Kucharčík. Ve Finsku prožívá už třetí spokojenou sezonu.

Rychlý styl hokeje umí ozdobit chytrou kombinací. I proto koncem loňského roku podepsal výhodnější smlouvu na další dvě sezony. "Asi tady hokejově umřu. Rád bych ještě pokračoval doma, ale bude mi už pětatřicet let."

Co jej na severu Evropy drží? "Je tu klid. Finové žijí nějak pomaleji než my. Po dálnici jezdí maximálně stovkou. Na vše mají čas."

Ale odstěhovat se tam na celý život by nemohl. "Ten klid je někdy hrozný. Brzy je tady tma. A pak se tu dá leda jezdit na běžkách po osvětlených stopách nebo se učit anglicky. Finštinu jsem už vzdal."

V televizi může sledovat převážně místní kanály. Z krajanů je zřejmě jediný - většina z nich chytá přes satelit i české programy. "Jenže to není úplně legální," reaguje Kucharčík. "Asi jsem se už trochu nakazil tou finskou slušností."

O tom, co se děje doma, má přesto přehled. Žije se sestrou hokejového kanonýra Viktora Ujčíka, občas si zavolají. A nudit se taky nemůže. V prosinci se mu narodil syn. Měl být zrovna s reprezentací na Baltice, ale trenéra Lenera přemluvil, aby mohl být u porodu.

"Byl to velký zážitek a taky začátek velkých změn. Zvykám si na to, že jsem otcem. Musím se o všechno dělit," říká. "Teď si chodím na hokej odpočinout. Doma toho totiž moc nenaspím. Kromě kojení zvládnu všechno," chlubí se.

Jeho syn Samuel prožívá ve Finsku docela běžné dětství. Až na jednu výjimku. Dva měsíce byl bez jména. "Tady ve Finsku je to zvykem. Rodiče zkouší volat na dítě několika jmény. Mají čas na to vybrat to správné."

Češi vévodí bodování finské hokejové ligy

2002 - 2003
Nejlepší střelec a současně vítěz bodování:
Kucharčík (Hämeenlinna) 55 bodů (28 branek + 27 asistencí)
Druhý v bodování: Čaloun (Espoo) 55 (22+33)
Nejlepší obránce: Židlický (IFK Helsinky) 47 (10 + 37)

2001 - 2002
Třetí v bodování:
Vůjtek (Hämeenlinna) 58 (19 + 39)

2000 - 2001
Druhý v bodování: Bednář
(IFK Helsinky) 60 (32 + 28)

1999 - 2000
Vítěz bodování: Čaloun
(IFK Helsinky) 81 (24 + 57)

 Najdete na iDNES.czmobilní verze