Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Český trenér je v Osvětimi pod tlakem

22 2001
Osvětim - Hlavu do smyčky dává hokejový trenér, který se rozhodne působit v polské Osvětimi. Šestinásobný mistr své země má neúprosné zákony: tým musí vyhrávat a získávat tituly. Nic jiného pro jeho vedení neexistuje. "Hokej tady podporuje silná chemička, zaměstnávající tři a půl tisíce lidí. Spravuje nejen zimní, ale i plavecký stadion. O všechno je zde velmi dobře postaráno a za to požaduje vedení výsledky," zjistil Karel Suchánek, český trenér, který letos tým v Osvětimi vede.

Existuje jedině výhra
"Není to ale pro mne nic neznámého. Před lety jsem stejně neúprosný úkol dostal v Opavě. Majitel klubu Masný mi tehdy řekl: musíš postoupit do extraligy, jinak do hokeje už nedám ani korunu. Nakonec se nám to podařilo," vzpomíná Suchánek.

V Osvětimi mají každý den hokejisté na očích, kdo jim dává peníze. Chemička Dwory S.A. stojí hned naproti vrátnici zimního stadionu, umístěného na samém okraji města. I ulice se jmenuje třída Chemiků.

Zase tak velké obavy, že se mu oprátka utáhne kolem krku, ovšem trenér mít nemusí. V kádru má osm reprezentantů, a to je ještě víc, než se v kabině scházelo v letní přípravě. Se čtyřmi dalšími se Suchánek mohl rozloučit. Tak kvalitní mužstvo má pod rukama.

Osvětim zatím předpoklady naplňuje. Po jedenácti odehraných kolech má na prvním místě devítibodový náskok před druhými Katovicemi. Tipem číslo jedna byl v létě pro polský hokej jiný český kouč - František Výborný měl po odchodu ze Sparty vést nejen Osvětim, ale rovnou i národní tým. Ten postoupil do elitní skupiny mistrovství světa. Nakonec se ale Výborný rozhodl jít do Havířova a nejsilnější polský klub si vzpomněl na Suchánka.

"Prostředí zde jsem dobře znal, i s Třincem jsme sem několikrát za rok jezdili, vídal jsem se s funkcionáři," vysvětlil Suchánek. Přesto se rozmýšlel, a když se v květnu na začátku letní přípravy ubytoval v hotelu nedaleko zimního stadionu, vážně uvažoval o návratu domů. "Přiznávám, že jsem se trápil. Byl jsem zvyklý na domov, navíc z Opavy se mi neodcházelo lehce. Krize trvala tři týdny, než jsem ji překonal," vypráví Suchánek.

Brankář = dva cizinci
Teď už na hotelu nebydlí, nastěhoval se do třípokojového bytu. Domů to má dvě hodiny autem a vrací se dvakrát v týdnu. Ve středu bývá v Opavě hostem na prvoligovém hokeji. V létě tolik času neměl. V Osvětimi je zvykem trénovat šestkrát týdně od pondělí do soboty, i reprezentanti měli po mistrovství světa dovolené jen čtrnáct dní.

Zaběhnutý rytmus si trenér nedovolil měnit, přestože některé svoje metody si prosadil. Pak netrpělivě čekal na výsledky kontrolních testů, ukazujících připravenost hokejistů. "Kdyby nedopadly dobře, měl bych problém," tuší.

S sebou si přivedl dva české útočníky, Romana Kelnera a Pavla Bacha. V polské lize mohou hrát za jedno mužstvo až čtyři cizinci. Počítání je však zvláštní. Brankář je braný rovnou za dva cizince. "To dělají proto, že Polsko nemá zvlášť dobré gólmany. Trenéři jsou vedeni k tomu, aby vychovávali domácí brankáře a nedávali přednost zahraničním," říká Suchánek.

Hokej hned u moře
Beze zbytku naplnil povolenou normu tým z města Tychy, vzdáleného od Osvětimi dvacet kilometrů. Tam působí Zeman, Horný, Smolík a Římský a navíc český trenér Neuwirth.

Velká jsou derby mezi sousedními městy. "Když nikoho jiného, tak Tychy musíme vždy porazit," vykládal hráčům z Rosic, kteří na víkend přijeli do Osvětimi odehrát Kontinentální pohár, útočník Kelner.

Náročné je v Polsku cestování, k některým zápasům je v Polsku zvykem jezdit den dopředu vlakem. Do Gdaňska až na sever země je to z Osvětimi pět set kilometrů. Zápasy v Gdaňsku přinášely pro české hráče zvláštní zážitky. "Vylezeš ze stadionu a za tři minuty jsi u moře," svěřoval se Kelner. Pro obyvatele Osvětimi nejsou hokejisté hrdiny, populárnější je fotbal a plochá dráha. Slušná atmosféra bývá na moderním stadionu pro čtyři a půl tisíce lidí jen při důležitých zápasech. "Lidé jsou tu neustálým vyhráváním zmlsaní," tvrdí Suchánek.

A budou dál, pokud splní svůj úkol.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze