Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Český útok má spasit Rangers

4 2004
New York - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Třicátníci narození v bývalém Československu, v podivném období komunistické normalizace. Jaromír Jágr, Robert Holík, Martin Ručinský. Skoro stejně staří krajané, a přece docela odlišní lidé i hokejisté. Útok poskládaný o víkendu v průběhu utkání v Buffalu má v NHL povznést bájně zámožný klub New York Rangers.

„Naše souhra je zatím syrovější, musíme doladit pár maličkostí. Ale myslím, že nám to půjde,“ řekl Martin Ručinský po pondělním vítězství 4:3 nad silným Vancouverem, které zařídila právě Holíkova řada.

Ofenzivní mistr, mohutný pracant a šikovný bruslař. V té kombinaci se skrývá úžasný potenciál. Tohle trio může brzy prorazit mezi nejlepší formace v lize. „Ale musí spolu trénovat, hrát a mluvit,“ prohlásil Jaroslav Holík, bývalý reprezentant a kouč, sedící na tribuně Madison Square Garden.

Jágr je stále úžasný v zakončení, Holík patří mezi nejvšestrannější muže NHL, Ručinský stejně bleskově vyrazí do brejku, jako se vrátí na podporu defenzivy.

„S Bobbym se hraje dobře,“ pravil Jágr. „Nemusím se moc starat o obranu, on to vzadu umí. Těžko ho někdo přemůže u mantinelu. A Rúča? To je náš rychlík.“ „Lajna“ českých rodáků není v NHL běžnou záležitostí. Před třemi lety se v Rangers trvaleji drželi pospolu Dvořák, Nedvěd a Hlaváč.

Hodně krajanů se potkávalo v sestavě Pittsburghu. A nedávno se například v Carolině vedle sebe mihli Vrbata, Vašíček a Svoboda.

Holíkovo komando by ale nemuselo být jen dočasnou variantou. Jeho členové se navzájem bezvadně doplňují. A všichni tři mají v genech evropský cit pro kombinaci a schopnost improvizovat. „Bobby vybojuje puk a hned ho dá mně nebo Jardovi,“ popisuje Ručinský.

„Já za kluky můžu jezdit, na to jsem zvyklý. Bobby zaměstná beky před bránou a Jarda si tam může dělat ty svoje věci. Obejít dva tři hráče a střílet.“ Jak jsou různí v hokejových dovednostech, výrazně se liší i v civilu.

Holík se v zámoří oženil a přijal americké občanství. Jágr vydělává sedmkrát víc než Ručinský. Co se týče zálib, mohli by se všichni tři sejít snad jen na tenise. Přesto si i v soukromí rozumějí.

Zda přežije útok Jágr, Holík, Ručinský déle než pár týdnů, závisí zejména na vůli kouče Glena Sathera. A na výsledcích mužstva.

Jágr dobře ví: „Můžeme zůstat pohromadě, pokud budeme vyhrávat a dávat góly.“

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze