Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čeští brankáři neprošli kontrolou výstroje

24 2004
Praha - Ani jeden z českých brankářů neměl v pořádku výstroj. S touto nepříjemnou informací opustil v sobotu dopoledne kabinu českého týmu Juraj Okoličány, slovenský člen Komise rozhodčích IIHF. Hrozilo, že pokud nebude výstroj v pořádku, nemohli by brankáři nastoupit. Kustody a maséry týmu čekalo několik perných hodin.

Ani jeden z trojice brankářů Vokoun – Čechmánek – Salfický neměl při sobotní ranní kontrole v pořádku velikost betonů. Jejich délka přesahovala o dva až šest centimetrů maximální povolený rozměr. „A Čeman má navíc moc velkou vestu,“ pokrčil rameny masér Petr Bílek.

Češi hrají proti Lotyšsku od čtvrt na pět. Na nezbytnou úpravu tedy zbývalo jenom pár hodin. Josef Říha, který se na úpravy výstroje specializuje, tak dostal bleskovou zakázku.

Třetí brankář týmu Dušan Salfický betony, naložené v „nákupním vozíku,“ bleskově odvezl ven z haly, aby mohly být zkráceny.

Jak je možné, že hokejisté nemají výstroj v pořádku? „Není to nic neobvyklého. Od včerejška jsme zkontrolovali výstroj u osmnácti brankářů a vyhovovala jen u čtyřech z nich,“ řekl Juraj Okoličány.

Co všechno se měří na brankářské výstroji? 
betony: výška, šířka
vyrážečka: délka, šířka
lapačka: obvod, šířka, výška; nově i hloubka
nohavice: šířka
nárameníky a vesta: musí kopírovat postavu hráče
chrániče loktů: šířka
dresy se neměří, jejich odpovídající rozměr garantuje firma, jež je vyrábí

"Asi chybí lepší komunikace mezi svazem a mužstvem. Za pět let, co se tím zabývám, jsem ještě nezažil, aby bylo všechno úplně v pořádku," pousmál se někdejší hokejový sudí.

Jak se v případě, že výstroj neodpovídá, postupuje dál? "Přeměříme všechno ještě jednou před zápasem, ale pokud to nebudou mít v pořádku, do utkání je nepustíme," pohrozil Okoličány.

I když výstroj projde, kontroly tím nekončí. U jednoho vybraného brankáře z obou týmů se znovu měří po zápasu, a pokud se zjistí rozdíly oproti předpisu, následuje finanční postih. V prvním případě 25.000 švýcarských franků, při druhém přistižení sto tisíc franků. Na výsledek utkání či bodový zisk však zpětně nemá nedovolená výstroj vliv.

Podle nejnovějších zpráv z českého týmu byly zhruba hodinu před úvodním buly zápasu s Lotyšskem všechny problémy s výstrojí brankářů vyřešeny.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze