Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čeští hokejisté si o Vánocích neodpočinou

22 2004
Praha - Vánoce jsou pro hokejisty specifická záležitost. Nemohou si je totiž užít jako drtivá většina lidí. Česká extraliga žádnou přestávku ve svátečním období nezná. Aspoň na Štědrý den je volno. Takový přepych ale neznají krajánci v ruské soutěži, mezi nimi třeba i Jaromír Jágr. 24. prosince je v Rusku na programu kompletní ligové kolo.

"Je to stejné jako v loni. Tentokrát ale budeme slavit až pětadvacátého," řekl smířeně obránce Jan Hejda, který v moskevském CSKA působí už druhý rok. Loni si s manželkou a dcerou udělali soukromé Vánoce o den dříve oproti kalendáři.

"To jsme na Vánoce hráli na Sibiři, ale letos hrajeme doma, takže jsme to změnili," vysvětlil reprezentační bek. Jinak bude mít sváteční večer tradiční podobu, na niž je
Hejda zvyklý i z minulosti. Ruské angažmá mu navíc dovoluje odsunout nákup vánočních dárků na pozdější dobu.

"Rodiče a další známí tady nejsou, takže to v klidu stihnu až po tom vánočním blázinci," pousmál se Hejda. Na rozdíl od minulých let navíc panuje slavnostní nálada i v Moskvě. Ruská metropole je plná ozdobených stromečků. "Velký rozdíl to opravdu není," všiml si bývalý slávista.

V Moskvě a sám bude Vánoce slavit i jeho spoluhráč Jiří Trvaj. Původně za ním sice den před Štědrým dnem měla přiletět rodina, ale nakonec se vše změnilo. "Zjistili jsme, že by to nebylo moc rozumné. Šestadvacátého hrajeme další zápas a čekají nás i pobyty na baze, takže by tady stejně museli být sami. Proto jsme se dohodli, že přijedou až před Silvestrem," uvedl Trvaj, kterého stejně jako Hejdu čeká na Štědrý den od 19.00 místního času zápas proti Nižněkamsku.

Brankář národního týmu na nedávném Rosno Cupu zažil podobné vánoční svátky i před rokem, kdy se několik dní před Štědrým večerem dohodl na smlouvě s Ladou Togliatti a odletěl do Ruska. Letošní změna plánů pro něj měla i jeden klad. Nemusel se starat o úklid a vánoční výzdobu bytu. "Doufám ale, že nějaký stromeček někde seženu," dodal Trvaj.

V obdobné situaci jako Hejda s Trvajem bude poprvé v kariéře i největší česká hokejová hvězda Jaromír Jágr. Hráč zámořského celku New York Rangers obléká kvůli výluce v NHL dres Omsku a i jeho čeká 24. prosince zápas.

"Bude to asi poprvé v životě, co nebudu doma sedět u večeře," řekl Jágr před nedávným návratem na Sibiř. Žádnou tragédii z toho ale nedělal. "Vybral jsem si to, tak si na to budu muset zvyknout," tvrdil smířeně. Dárky navíc stihl rozdat už s několikadenním předstihem.

Obdobně jako ruští krajánci na tom budou ale i někteří domácí extraligoví hráči. V sobotu na první svátek vánoční se totiž uskuteční televizní zápas mezi Znojmem a Litvínovem. Oba celky tak čeká dopoledne na Štědrý den trénink. "Běžně se na led chodí až pětadvacátého večer, ale letos jsme se tomu museli přizpůsobit," řekl litvínovský kouč Josef Beránek.

Severočechy jen trochu mrzí, že nehrají někde blíž a musejí cestovat až do Znojma. "Celý svátek strávíme na cestě. Kdybychom hráli v Kladně, bylo by to lepší. Vzali jsme to ale jako fakt a dále to neřešíme," dodal Beránek smířeně.

Už tradičně stráví vánoční svátky i Silvestr mimo domov hráči reprezentační dvacítky, kteří minulý týden odletěli do Spojených států na mistrovství světa.

"S přítelkyní jsme si už dárky dali, s rodinou ještě ne. Mamka mi říkala, že mám dárek přivézt, takže je asi jasné, co to má být," řekl útočník Rostislav Olesz v očekávání medailového zisku. Absence svátečního klidu ho nijak nemrzí. "Je to úděl dvacítky. Nejsem zklamaný," uvedl Olesz, který obdobnou situaci zažil i loni.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze