Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trénink hokejistů: Růžička „tepal“ obránce a útoky se znovu měnily

11 2015
Halou hokejové Sparty se pořádně rozléhal hlas trenéra národního týmu - a nešlo o slova spokojenosti. Kouč Vladimír Růžička se notně rozohnil na české beky, po nichž chce prudší a rychlejší přihrávky na útočníky. A když je řeč o útocích, ty se zase změnily: do první lajny se vrací Erat, u Jágra zůstává Novotný.

Že Vladimír Růžička umí zvýšit hlas, to je známá věc. Předvedl to na pondělním tréninku, kdy se mu nelíbil projev obránců reprezentace.

„Přihrávky jsou pomalé, potřebujeme je prudší a rychlejší. Je to problém,“ uznal Růžičkův asistent Ondřej Weissmann.

A vysvětlil, co šéfa české střídačky tak popudilo: „Jednak pomalu otáčíme hru a vracíme se s kotoučem za vlastní branku nebo do vlastního obranného pásma. A pak by měli hráči dostávali kotouče rychleji, aby jej měli včas a měli chvíli na rozhodnutí. Pokud je puk pomalý, obránce na ně vystartuje a útočník má málo času, aby si kotouč zpracoval.“

Fotogalerie

Vzhledem k tomu, že v posledních třech duelech s Francií, Rakouskem a Německem dostali Češi pouhé čtyři góly, se důraz na obranu může zdát zvenčí zvláštní. Ale trenéři dobře vědí, že defenziva je klíčem k úspěchu. A že má stále k dokonalosti daleko.

„Už tolik nelítáme, trochu jsme se zklidnili,“ oceňuje Weissmann, ovšem s dodatkem: „Vždycky nějakou hrubku vytvoříme. Ale zdá se mi, že všechno vzniká v útočném nebo ve středním pásmu, kdy se tři útočníci dostanou pod kotouč. Dochází k přečíslování a pak vzniká trochu chaos.“

Proto musejí k bránění přispívat i útočníci, proto jsou jednotlivé trojice znovu jiné. Momentálně vypadají takto: Voráček, Sobotka, Erat - Jágr, Novotný, Červenka - Hertl, Kovář, Vondrka - Simon, Koukal, Zaťovič. Pouze čtvrtý útok je tak na své obvyklé podobě.

„Zkoušíme další varianty, aby to fungovalo nejen dopředu, ale i dozadu,“ říká český asistent. To platí i pro spolupráci Novotného s Jágrem. „Proti Německu se nám zdálo, že to docela fungovalo. Kluci si vyrobili nějaké šance, byla tam síla. Je potřeba mít lajny vyvážené - tak, aby byl v každé třetí hráč, co hraje dozadu s beky. A většinou se brání s centrem,“ potvrdil Novotného defenzivní roli.

Pokud v pondělí večer vyhraje Švédsko za tři body nad Francií, bude jasné, že Češi skončí v tabulce své skupiny třetí. S největší pravděpodobností by je pak ve čtvrtfinále čekal někdo z tria USA, Rusko, Finsko.

„Zápasy si nahráváme celý šampionát, ale že bychom se tomu teď vysloveně víc věnovali, to ne. V Ostravě máme pozorovatele, kteří sledují každého soupeře zvlášť; pak přijedou a sedneme si, aby nám přesně řekli, co kdo hraje,“ popsal Weissmann. „Uvidíme podle dnešních zápasů, ale na výběr moc není.“

Teoreticky se tak může stát, že duel proti Švýcarům už nebude moci v tabulce vůbec nic změnit. Jak je pak využít? „K tomu, abychom si pořádně vyzkoušeli hru bez chyb. Zkusíme se taky, doufám, už konečně zaměřit i na první třetinu, kterou neustále prohráváme,“ plánuje Weissmann.

Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze