Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


To je Sekáč! Čech září v Montrealu. A jak si vedou další mladíci?

Jiří Sekáč ještě v dresu pražského Lva | foto: HC Lev Praha

17 2014
Nová vlna českých hokejistů se přivalila do Severní Ameriky. Pravda, je to spíš vlnka. Nicméně mladí krajané si v přípravách na NHL vedou slušně.

Jiří Sekáč, David Pastrňák, Tomáš Nosek, Petr Zámorský či Jakub Vrána v minulé sezoně váleli v Evropě. Teď v zámořských klubech zkoušejí předvést svůj kumšt, aby směli zůstat v nejslavnější soutěži. Vynikají na tréninkových táborech nováčků a chystají se udělat dojem na hlavních kempech svých týmů.

Například Sekáč dělá čest svému příjmení. Deník Montreal Gazette o něm píše: „Ze všech zelenáčů má právě on největší šanci skočit rovnou do sestavy Canadiens.“

Blýskl se při páteční kondiční prověrce „beep test“, když při běhání mezi dvěma body ve stupňovaném tempu předčil veškerou konkurenci. „Dosažení úrovně 12 je považováno za dobrý výsledek a fáze 13 je výborná. Sekáč to dotáhl na úroveň 14,5,“ líčil list Gazette.

22letý Sekáč mezi dalšími bažanty působí jako hotová hvězda. V prvním cvičném utkání Bílých proti Červeným se ovšem necítil dokonale. „Po těch testech jsem byl trochu unavený,“ řekl reportérům. „Budu se dál zlepšovat.“

Když mu kdosi nadhodil, že mohl na zápas pošetřit nějakou energii, podíval se na něj a pravil: „Takový nejsem.“

Další výbušné křídlo, o čtyři roky mladší Pastrňák, zůstává ve hře o místo na soupisce Bruins. Dobrá, chybou v prodloužení zavinil porážku bostonských nadějí s Tampou. Jinak ovšem na turnaji v Nashvillu s pukem na holi připomínal cirkusového žongléra.

Čerstvě vylovený talent z červnového draftu váží stále jen necelých 80 kilo. Musí se ještě leccos naučit o bránění. Přesto by hlavní soustředění Bruins mohl zahájit po boku dalšího českého Davida a svého vzoru Krejčího.

„Ano, může to tak být,“ řekl novinářům generální manažer Peter Chiarelli. „Pokud si ho necháme vNHL, musíme tak šikovného kluka postavit do prvního nebo druhého útoku.“ A že vypadá křehce? Boston Globe citoval Johna Whitesidese, kondičního trenéra Bruins: „Jestli je dost silný na NHL? Rozhodně!“

Podobně jako z Pastrňáka srší hokejová radost i z jeho vrstevníka Vrány. Jenže ve Washingtonu se pro něj bude hůř hledat místo mezi šesti nejlepšími forvardy. „Spíš si myslím, že se vrátí do Švédska,“ řekl kouč Barry Trotz. „Ale uvidíme, co nám ukáže.“

Vrána se nestresuje úvahami. Kličkuje, pálí, slouží jako překladatel pro krajana Vítka Vaněčka, jehož cepuje slavný gólmanský guru Mitch Korn. Ten vedl i Haška v Buffalu a Vokouna v Nashvillu.

Vaněček počítá s návratem do Liberce. Přes oceán (do finského Espoo) by měl na většinu sezony přeletět též bek Zámorský. New York Rangers ho mezi zelenáči zkusili v přesilovkách, v „áčku“ je ovšem dost nabito.

Detroit se na farmě chystá vypiplat útočníka Noska, jehož příjmení Američané vyslovují Nouzek. Zatím ho postavili do lajny dravců s českým kanonýrem Frkem a budoucím esem Manthou. Ti tři by měli táhnout Grand Rapids v AHL. Odtud však už není do NHL tak daleko.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze