Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Cestování hokejistů Tampy? Pohodlí a luxus

Boeing 757, který má hokejový tým Tampy pro cestu do Evropy zapůjčený od vlastníka basketbalového klubu Dallas Mavericks.

2 2008
Pokud byste si chtěli vybrat pohodlný dopravní prostředek, snad nejlepší volba bude ten speciálně upravený pro dvoumetrové basketbalisty. Pak nemusíte mít obavu, jestli si budete moct natáhnout nohy. Když jde navíc o letadlo, které využívá profesionální tým zámořské NBA, pak už nemusíte ani přemýšlet nad tím, jak si přes tácek s jídlem přečtete noviny.

Hokejové týmy New York Rangers a Tampy Bay, které vzájemným dvojzápasem o víkendu zahájí v Praze novou sezonu NHL, musely při cestě letadlem v posledních týdnech překonat velké vzdálenosti: Rangers skoro 18 tisíc kilometrů, Tampa kvůli náročnému programu dokonce přes dvacet.

I proto floridský klub ulehčil svým hráčům namáhavé cestování do Evropy tím, že si pronajal luxusní charter. A to od Marka Cubana, miliardáře a majitele basketbalového týmu Dallas Mavericks.

Takový přepych si kluby NHL neužívají ani při cestování po USA a Kanadě. Pořizovací cena letadla je skoro miliarda korun, na nákladech na jeho zapůjčení se podílí i agentura Česká sportovní, která akci NHL v Praze pořádá.

V čem je zmíněné letadlo tak výjimečné? Hlavně velkým prostorem pro pasažéry. Počet cestujících byl totiž snížen z 230 na 90.

Vnitřek Boeingu 757, který má hokejový tým Tampy pro cestu do Evropy zapůjčený od vlastníka basketbalového klubu Dallas Mavericks.

Proto si mohou hvězdy Tampy při letu užívat kožených sedadel, stolečků i prostorných toalet. K dispozici mají bar. A hlavně – postele. "Je tam spousta místa. I dlouhý let se tak dá celý prospat," potvrzuje český útočník Radim Vrbata.

Prostor pro klidné na palubě Boeingu 757

I přesto se Vrbatovi zdá evropský program Tampy, který má klub v plánu, až příliš náročný. "Je to pěkná honička, původně to mělo být bez Bratislavy," povzdechne si.

Tampa totiž v jeden den zvládla navštívit hned tři země. To když v neděli z Prahy vyrazila k exhibičnímu utkání do Berlína a večer po něm už mířila do Bratislavy, kde strávila následující dva dny.

"Cestování je nejhorší. Ať je člověk trénovaný jakkoliv, pořád to s ním zacloumá," potvrzuje i Václav Prospal, Vrbatův spoluhráč a česká opora Tampy.

I on ovšem v deníku, který z Evropy píše pro list Tampa Tribune, nad strojem zapůjčeným od miliardáře Cubana žasl: "Ty jo, to je letadlo."

Luxusní umyvadlo na palubě Boeingu 757

Zato hokejisté slavného newyorského klubu se letadla málem nedočkali. To, které používají pro cestování po Severní Americe, neunese dostatek paliva, aby zvládlo dlouhý let přes Atlantický oceán. Proto si Rangers objednali jiné, ale od firmy, která mezitím zkrachovala.

Letadlo nakonec sehnali. Oproti Tampě si však Rangers nenaplánovali v Evropě tak náročné přesuny. V neděli se usídlili ve švýcarském Bernu, odkud dnes přiletí do Prahy. "Není to tak zlé. Představte si přece, jaké bláznivé přelety musíme překonávat v Americe. Z jedné strany kontinentu na druhý, ze dne na den," říká hlavní kustod newyorského klubu Acacio Marques. "Když to srovnávám se současným evropským tripem, tak ten je vlastně docela v pohodě."

. Cestování Tampy: za den i tři země


(bb)
 

Cestovní deník hokejistů Tampy začal už mnohem dřív, než jejich letadlo přistálo minulý pátek v Praze. Přípravné zápasy na sezonu totiž tým odstartoval o šest dní dříve. Itinerář Lightning vypadal následovně.


20. září, Pittsburgh: První výlet sezony, Tampa začala přípravu výhrou 5:4 na nájezdy.


22. a 23. září, Tampa: Doma odehráli Lightning duely s Penguins a New York Rangers s bilancí prohry a výhry. "Naházel jsem do tašky, co jsem viděl, a jel jsem dál," líčil slovenský obránce Vladimír Mihálik. "Cestování je dost náročné. Nejdřív jsem letěl za moře, byl tam dva týdny a pak letěl nazpět. Ale dá se to zvládnout."


25. září, New York: Výhra 4:2 v Madison Square Garden nad sokem, s nímž se tým utká při zahájení ročníku. Pak odlet do Prahy.


26. září, Praha: Přílet do Evropy. "Zatím asi nejhorší den. Museli jsme se vypořádat s časovým posunem," řekl Mihálik.

28. září, Berlín: Probuzení v Praze, den v Berlíně s výhrou 4:1 nad Eisbärenem, noc v Bratislavě. "Obvykle cestování není tak zlé. Ale tohle bylo vlastně prima, všechno to byla nová místa," řekl obránce Mike Lundin.


29. a 30. září, Bratislava: Pondělí: setkání s politiky. Úterý: výhra 3:2 na nájezdy nad Slovanem. "To pro mě byl zatím největší zážitek. Atmosféra byla moc dobrá, lidi šíleli," pochvaloval si Mihálik.


1. října, Praha: Zrušený trénink či charitativní akce v Jedličkově ústavu. "Byl jsem se projít, je krásné vidět Prahu, v Evropě jsem poprvé," řekl Lundin.. NHL v Praze Co týmy čeká


Dnes Do Prahy z Bernu přiletí New York Rangers, ubytují se v hotelu InterContinental a od 14:30 je čeká hodinový trénink v O2 areně. Hodinu poté je vystřídá Tampa. Trénink je otevřený pro diváky, všechny vstupenky však už jsou vyprodány. Přímý přenos vysílá iDNES.tv . Večer kluby přijme premiér Topolánek. Pátek: Oba týmy trénují, Tampa hodinu, Rangers hodinu a půl.


Sobota První zápas je tu! V 18 hodin začne NHL. Včera odpoledne zbývalo posledních 14 vstupenek. "Během středy jsme zaznamenali nebývalý zájem," řekl Karel Tejkal, mluvčí pořadatelů. Pokud se na zápas nedostanete, přímý přenos vysílá TV Nova.


Neděle Odvetu (znovu od 18 hodin) pořádají Rangers, včera zbývalo zhruba sto lístků. Zápas tentokrát půjde na stanici Nova Sport (dříve Galaxie).


Tampa a Rangers na cestách

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze