Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chci na olympiádu, řekl poprvé Lemieux

4 2001
D e n v e r - Zvláštní společnost se sešla v Denveru při víkendovém All Star Game zámořské NHL. Chybí zde pro zranění dva nejlepší hokejisté uplynulé sezony Chris Pronger a Jaromír Jágr. Jsou tu naopak dvě hvězdy, které se již měly těšit z hokejového důchodu. Před rokem se Dominik Hašek nechal slyšet, že již končí z kariérou a na All Star Game se neobjeví, nyní si jej opět fanoušci vybrali. Ještě větší troufalostí by se před dvěma měsící zdálo být tvrzení, že kapitánem výběru Sverní Ameriky bude Mario Lemieux. V prosinci se ale vrátil na led a včera potěšil všechny kanadské fanoušky, když prohlásil: "Budu pokračovat i další sezonu a chtěl bych hrát na olympiádě v Salt Lake City."

Poprvé tak oficiálně uvedl, že jeho kariéra bude trvat minimálně do léta příštího roku. Sice v několika rozhovorech prohlásil, že klidně může hrát ještě čtyři roky, ale tak kategoricky se zatím nevyjádřil.

"Chtěl bych se představit v Salt Lake City," pronesl před tréninkem v Denveru. "Určitě. O tom není sporu. Budu velmi nadšen a myslím, že bychom mohli dát dohromady skvělý tým. Byl bych rád jeho součástí," říká Lemieux, který neměl nikdy šanci hrát na ZOH. V roce 1984 působil ještě v juniorské lize, v dalších letech jej vázaly povinnosti v NHL. Až teprve v roce 1998 směli hrát pod pěti kruhy hokejisté ze všech světových soutěží, to už však Lemieux měl po první rozlučce s aktivní činností.

Jeho velký konkurent z 80. a 90. let Wayne Gretzky bude jako generální manažer vybírat kanadský tým pro ZOH 2002. Neodhalil žádné velké tajemství, když připustil, že s Lemieuxovými službami počítá.

Právě v Denveru se Gretzky poprvé sešel se svými spolupracovníky - trenérem Patem Quinnem, jeho asistenty Wayne Flemingem a Jacquesem Martinem a svým zástupcem Kewinem Lowem. Tento tým začal vybírat hráče pro olympiádu, z nichž první osmičku musí nominovat do 25. března. V hledáčku má Gretzky asi čtyřicet hráčů. Legendární hráč řekl, že nebude hledět na věk hokejistů, ale rád by dal dohromady ofenzivnější tým než v Naganu, kde "javorové listy" prohráli v semifinále s Českem.

O tom, jaký význam Kanaďané odvetě za Nagano přokládají, svědčí i skutečnost, že Gretzky by rád uspořádal v létě speciální tréninkový kemp pro adepty závěrečné nominace. To je novinka doslova epochální. Až dosud byli kanadští profesionálové proslulí tím, že se dali dohromady na prvním tréninku po výstupu z letadla a i tak dokázali na několika světových šampionátech dosáhnout skvělých výsledků. Ale letní soustředění? To zde na téhle úrovni ještě nebylo...

"Rádi bychom se více sehráli a doufáme, že se nám to v létě podaří," řekl pro agenturu Canadien Press trenér Quinn. Celou záležitost ovšem musí ještě posvětit hráčské odbory NHLPA, bez jejichž souhlasu se nemůže kemp uskutečnit. "Je to v rukou hráčů," přiznal Gretzky.

Další otázkou bude, zda se v příští sezoně vůbec uskuteční All Star Game v tradičním formátu a termínu. Exhibice je naplánovaná na 2. února, tedy šest dnů před startem olympijského turnaje. Americký kouč Herb Brooks prohlásil, že by se měla zrušit, Gretzky je ovšem proti.

Sobotní večer v Denveru patřil dovednostním soutěžím, samotné Utkání hvězd je na pořadu v neděli.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze