Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chci z Pittsburghu odejít jako vítěz, říká Jágr

2 2001
Pittsburgh - Jako bitý ze všech stran si musí připadat český hokejista Jaromír Jágr, který v zámoří opět čelí velkému mediálnímu tlaku. I když v úterý ujistil novináře, že by chtěl dnes v noci ve čtvrtém zápasu proti Buffalu nastoupit, spekulací a otázek neubývá. Proč jej Lemieux před týdnem kritizoval? Je skutečně zraněný, nebo vše jen předstírá? Pohádal se s trenérem Hlinkou? Bude v létě vyměněn do jiného klubu? Podporu našel, na americké zvyklosti možná trochu nečekaně, u svého velkého soupeře Dominika Haška. "Vím, jak Jardovi je a cítím s ním," vyjádřil mu český brankář veřejně svoje pochopení.

Pokud je někdo schopen vcítit se do Jágrovy situace, pak je to právě Hašek. Moc dobře si pamatuje, jak mu před čtyřmi roky bylo, když nemohl v play off chytat kvůli zranění. Novináři tenkrát psali, že nedokáže nést odpovědnost za svůj tým. Že se mu rozklepala kolena. Rozlícený Hašek pak autora těchto řádek dokonce fyzicky napadl.

"Nikdo z nás nemůže vědět, jak se Jágr cítí a jak vážné je jeho zranění. Až se bude cítit dobře, určitě začne hrát," říká Hašek. Ve stejné situaci byl i v roce 1999, kde také musel kvůli zranění vynechat několik důležitých zápasů v play off. Nakonec Buffalo dotáhl až do finále Stanley Cupu. "U útočníků je to ovšem něco jiného. Když se nebude cítit dobře, může to klidně po první třetině zabalit. U brankáře to nejde."

Nečekaný úder dostal Jágr i z vlastních řad. Před týdnem jej veřejně kritizoval sám majitel klubu a jeho spoluhráč z elitní formace Mario Lemieux. Jágr prý tyto výtky slyšel až z médií. Přiznává, že ho to nemile překvapilo. "Nemyslím si, že to měl ventilovat veřejně. Pokud má nějaké výhrady, měl mi to říct. Bylo by to lepší pro nás oba i pro celý tým. Rozhodl se to udělat jinak a já to musím respektovat," říká Jágr.

Odmítá rovněž spekulace, že zranění jen předstírá. "Copak jsem takový blázen, abych si kvůli tomu nechal píchat injekce do ramene?" položil novinářům řečnickou otázku. "Jsem profesionál a musím čelit kritice. Ale taková věci, to je někdy příliš," říká Jágr.

Už je zřejmě smířen s tím, že v létě z Pittsburghu odejde. Vedení klubu potřebuje ušetřit na platech a prodej nejdražšího hráče je ideálním řešením. První nabídka přišla od New Yorku Islanders - výměnou tři hráči a místo ve 2. kole na draftu. "Hokej je byznys a třeba k tomu skutečně dojde. I proto chci teď hrát co nejlépe. Rád bych odešel z Pittsburghu jako vítěz. Ne jako nula."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze