Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chci zase mistrovství v Praze. Co nejdřív

28 2004
Praha - Co bylo nejtěžší na volbě nového šéfa hokeje pro Vratislava Kulhánka, jediného kandidáta na předsedu? Najít vchod do hotelu Corinthia, kde volba proběhla. „Obešel jsem budovu kolem dokola, což by pro mě dost heroický výkon. Jsem několik týdnů po totální endoprotéze, zapotil jsem se,“ říkal. Mohl se usmívat. Byl zvolen jednomyslně.

„Ta důvěra mě potěšila. Pro moji budoucí práci je to důležité,“ prohlásil Kulhánek.

Před chvílí jste se stal předsedou českého hokeje. Co změníte?
Zásadní změny nechystám, hokej funguje dobře. Chci ho dobře finančně zabezpečit. Chci, aby se u nás dělal transparentním způsobem, aby se neobjevovaly podobné nepravosti jako ve fotbale.

Nebojíte se toho, že se přece jen nějaké aféry objeví? Třeba policie nevyšetřuje jen fotbalové úplatky.
Kdybych se toho bál, tak bych vůbec nekandidoval.

V předvolebním projevu jste zmínil, že chcete vybudovat silnější pozici hokejového svazu směrem k ministerstvu školství, ČSTV a posílit jeho vliv v mezinárodní federaci. Co dál?
Vím, že pořadatelství mistrovství světa je pět let dopředu rozebrané. Zkusím s tím ještě něco udělat. Rád bych ho dostal znovu do Prahy. Nedávno jsme posouvali termín my, třeba bude mít teď potíže někdo jiný.

Měl jste v plánu zřídit česko-slovenskou extraligu. Za jak dlouho?
Uvidíme. Mají to i házenkáři. Rozšíření ligy třeba o čtyři nejlepší slovenské týmy by jistě ještě zvýšilo zájem o hokej. Nejvyšší soutěži chci pomoci i jinak. Rád bych, aby NHL platila za naše mladé hráče klubům stejné peníze, jako stojí výchova jejich talentů. (V současnosti platí NHL 120-200 tisíc dolarů podle umístění hráče při draftu - pozn. aut.)

Jak to dokážete?
V této oblasti jsem zajíc. Vím jen, že současný systém je nemravný. Musíme se spojit s jiným svazem, jednat s mezinárodní federací. Ve fotbale taková nespravedlnost není možná, tam vše řídí UEFA, v hokeji je NHL samostatná. Ale nejsme určitě bezbranní.

Jako šéf Škodovky, jednoho z partnerů mezinárodní federace, na ni můžete použít i jistý tlak, že?
Nebylo by taktické na tuto otázku odpovídat.

Ve Škodovce máte smlouvu ještě na dva roky. Kolik času oběma věcem budete věnovat?
Kandidaturu jsem pochopitelně Škodovce konzultoval, přislíbili mi, že mi uvolní ruce. Ale je to o hospodaření s časem a lidech okolo vás. V obou případech jsem optimista.

Váš předchůdce Karel Gut za funkci předsedy nepobíral žádný plat.
Budete v tom pokračovat? Ano. Nejsem sociální případ, abych si musel takto přivydělávat.

Odstupující předseda ČSLH Karel Gut (vlevo) a jeho nástupce Vratislav Kulhánek.Najdete na iDNES.czmobilní verze