Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chci zveřejnit platy hráčů, říká Černík

František Černík

29 2008
Ostrava - Nejhorší katastrofa za posledních dvacet let. Tak označil prezident hokejových Vítkovic František Černík účinkování klubu v nynějším ročníku extraligy. "Obzvlášť výkony venku, kde jsme dali nejméně branek, byly bídné. Tak hroznou sérii nepamatuju. A děs je i celkový počet vstřelených gólů. V tom jsme byli v extralize předposlední, třináctí," zoufal Černík.

Ovšem kádr vypadal silně.
Doplňovali jsme ho. Přišel Ujčík, Trnka, nechali jsme si Burgera, Barinku, Šimíčka, Pruska v bráně a tak dál. Mysleli jsme, že to bude vyvážené, ale je tu něco špatně. Prostě bída. Hrůza. Ani jeden trenér nedostal z toho mužstva více.

Dají se vyčíslit ztráty?
To teď nejde říct. Teď jsme na třiceti procentech rozpočtu, jaký jsme měli loni. Sedmdesát procent musíme ještě sehnat.

Neměli jste dříve udělat změnu na postu trenéra než v prosinci?
Loni jsme měnili trenéry celkem brzy a letos jsme věřili, že se zvedneme. Kdyby tu nebyli tak kvalitní hráči, tak bychom to udělali asi dříve. Mužstvo stálo za Mirkem Fryčerem, jenže když se za něj postavit měli, tak nezabrali. Řešili jsme to pokutami pro hráče a nevyšlo ani to. Stejně nakonec šli trenéři.

Co bude následovat?
Kádr bude určitě potřebovat změnit. Určitě někteří odejdou, jinak to nejde. Některé kvalitní si necháme, někteří nám nebudou chtít podepsat smlouvy nebo my nebudeme akceptovat jejich navýšení. Třeba když takový Gulaši měl plat jeden a půl milionu a dnes si dává návrh na šest milionů, tak nejsme schopni takovou částku akceptovat. To samé u Jurečky. Po zpackané sezoně přijde a chce o sto tisíc měsíčně víc, protože patřil k nejlepším bekům. Ale patřil k nim proto, že ostatní hráli houby. Ten tu pravděpodobně nezůstane taky. To je jako výsměch klubu. Místo toho, aby hráči byli soudní... Možná dostanou z jiných klubů lepší nabídky. Když Jurečka chce více než sto procent a Gulaši tři sta procent navíc, tak to je neakceptovatelné. Budeme muset vybírat někde jinde.

Pokud budete chtít kvalitní hráče, stejně je budete muset zaplatit.
Problém je v tom, že smlouvy jsou v celé extralize postavené tak, že hráči vydírají kluby. Teoreticky nemůžeme ani srážet z platu, dávat pokuty. Když neudělají průšvih, neporuší životosprávu a budou chodit trénovat a hrát, tak nemáme šanci je postihnout. Hráči ale jiné smlouvy podepisovat nebudou. Když jsme přišli s něčím jiným, agenti začali dělat stávky.

Trenér Bokroš zůstane?
Je to jedna z variant. Má smlouvu do konce dubna. Řekli jsme si, že to vyřešíme během zápasů o udržení.

Po loňské sezoně, v níž jste se rovněž nedostali do play-off, skončil ve funkci generálního manažera Aleš Pavlík. Vy jste se této funkce chopil a zase to nevyšlo. Neuvažujete i o obměně ve vedení?
Je představa, že přijde i nový generální manažer. Nejpozději do května.

Můžete přiblížit, kde nového manažera hledáte?
Měl by být z kraje, aby ho lidi znali a on je. Měl by to být někdo, kdo rozumí hokeji, má kontakty. Kdyby přišel někdo neznalý poměrů a lidí, firem, nebylo by to dobré.

Dohlédnete po dvou mizerných sezonách třeba i na letní přípravu hráčů?
Od toho jsou trenéři, ti na to mají školy. Ale kontaktoval mě lékař z fakultní nemocnice, který má katastrofální srovnání. Dělal testy trénovanosti hokejistů před třiceti lety a má v ruce testy našich hráčů. Z nich vyplývá, že trénovanost dnešních hráčů je o padesát procent menší. V pondělí máme schůzku a ukáže mi podrobně, jak to je.

Vraťme se k obměně kádru. Nechcete přilákat nazpět třeba Irgla?
Ten má smlouvu v Jaroslavli na celou další sezonu. Kontaktujeme třeba Radka Philippa, který končí v Ufě, ale zatím chce zůstat v Rusku.

A co mladí odchovanci ze zámoří?
Záleží, jak dopadne jejich sezona a jak uvidí svou budoucnost v NHL. Máme jich tam pár, kteří by nám pomohli.

Po této sezoně se do Vítkovic vrátí gólman Pinc. Jak budete řešit brankářskou otázku tentokrát?
Tuhle otázku už řešit nebudeme. Zaprvé by to nedělalo dobrotu a za druhé to nejsme schopni finančně zvládnout. Myslím, že by tu měl zůstat Prusek. Když pořádně potrénuje, tak bude ještě lepší, než byl.

Musím se zeptat i na Burgera. V roli lídra propadl, v hodnocení +/– byl nejhorší z celého týmu.
Má smlouvu na čtyři roky. Ale i když někdo má smlouvu, tak to neznamená, že smlouva bude platná u nás v klubu. A to není jen Burger, to může být u více hráčů. Teď končí smlouvy devíti hráčům. Šimíčkovi, Prorokovi, Tomáškovi, Hešovi, Mrázkovi, Kubošovi, Jurečkovi, Gulašimu a Novákovi. Nejsou to tajné věci a už se připravuju, že na webové stránky hodím platy hráčů, ať se lidi trošku pobaví. Jestli to projde v klubu, tak já už se tomu nebráním.

Bodování

22

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

20

Martin Růžička 27

Třinec

Góly

15

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

11

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Kometa 16 9 2 2 3 57:36 33
2. Třinec 16 9 2 2 3 50:34 33
3. Plzeň 16 7 3 4 2 62:39 31
4. Hr. Králové 16 9 1 2 4 39:30 31
5. Chomutov 16 6 2 3 5 41:42 25
6. Ml. Boleslav 16 6 1 3 6 36:34 23
7. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
8. Olomouc 16 5 3 2 6 40:45 23
9. Zlín 16 4 4 2 6 41:44 22
10. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
11. Liberec 15 5 1 1 8 28:46 18
12. Pardubice 16 4 2 1 9 36:55 17
13. Jihlava 15 4 1 2 8 34:44 16
14. Litvínov 16 2 3 2 9 29:47 14

Najdete na iDNES.czmobilní verze