Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stanley Cup v Bílém domě. Týmu Chicaga přináším štěstí, žertoval Obama

Hokejisté Chicaga na slavnostním přijetí u Baracka Obamy. | foto: http://ftw.usatoday.com/

19 2016
Se ziskem Stanley Cupu se pojí řada příjemných povinností, jednou z nichž je slavnostní přijetí u prezidenta Spojených států. Zpravidla formální setkání letos připomínalo spíše sraz starých známých. Prezident Barack Obama kdysi v Chicagu učil a hokejisty Blackhawks, šampiony z roku 2015, už během svého vládnutí přivítal potřetí.

Ve čtvrtek 18. února panovalo v Bílém domě hokejové ovzduší. Barack Obama došel k řečnickému pultu, obhlédl mužstvo Blackhaws, které stálo seřazeno za ním, a pak majestátním hlasem spustil: „Jsem velmi rád, že tu zase máme Stanley Cup. Je to opravdu nejlepší sportovní trofej.“

Poté už Obama nahodil odlehčený tón. „Doufal jsem, že s pohárem také budu moct strávit jeden den...“

Fotogalerie

A vzpomněl na tradici, podle které má každý člen vítězného mužstva nárok na den se Stanley Cupem.

„Chtěl bych podotknout, že než jsem se stal prezidentem, Blackhawks tuhle trofej neviděli půl století. A teď mají hattrick. Takže je vidět, že jim přináším štěstí,“ pravil a stěží držel vážnou tvář.

Éry Baracka Obamy a Blackhawks se protínají; první černošský prezident Spojených států nastoupil do úřadu v lednu 2009 a hned o rok a čtvrt později Chicago získalo Stanley Cup. Triumf pak přišel i v letech 2013 a 2015.

Prezidentův projev však netvořily jen fráze a vtípky. Obama také zmínil dva „neopěvované hrdiny“, kteří se zasloužili o úspěch i dobré jméno Blackhawks. Vyzdvihl Kimmo Timonena, čtyřicetiletého beka, který vloni na cestě za pohárem překonal vážné zdravotní potíže (lékaři mu našli krevní sraženiny v plicích).

Tím druhým byl Scott Darling. Brankář, jehož příjmení v angličtině znamená „miláček“, bravurně zastoupil jedničku Corey Crawforda v prvním kole play-off. Obama však ocenil především jeho lidskost.

Na začátku února vousatého gólmana oslovil bezdomovec a požádal ho o drobné. Podle svědků mu prý Darling vyhověl, a navíc mu na měsíc zaplatil hotel, aby mu pomohl postavit se na vlastní nohy.

Barack Obama gratuluje mužstvu Chicago Blackhawks k zisku Stanley Cupu v roce...
Barack Obama gratuluje mužstvu Chicago Blackhawks k zisku Stanley Cupu v roce...
Barack Obama a Chicago Blackhawks, vítězové Stanley Cupu z roku 2015.

Barack Obama a Chicago Blackhawks se setkali už třikrát.

Mužstvo Chicaga Obamovi jeho pozornost vrátilo. Vedle dresu a malé repliky Stanley Cupu mu předalo permanentku na parkoviště před jejich stadionem.

„Ještě jsem ho na našem zápase neviděl, tak doufám, že ji letos využije a přijde nám během play-off fandit,“ usmíval se Jonathan Toews, kapitán Blackhawks. Obama se nechal slyšet, že lepší dárek jako prezident nedostal.

Na závěr dodal, že doufá, že do konce jeho působení v Bílém domě v lednu 2017 Chicago ještě jeden Stanley Cup stihne.

Vzhledem k tomu, že Blackhawks nyní vedou Západní konferenci, a stále zrychlují krok, se jeho přání klidně může vyplnit.

Autor:


Hokej na zimních olympijských hrách 2018

Hokejový turnaj v jihokorejském Pchjongčchangu startuje ve středu 14. února.

Čtvrtek 15. února, 13.10: Česko - Korea
Sobota 17. února, 4.10: Kanada - Česko
Neděle 18. února, 8.40: Česko - Švýcarsko

Josef Jandač, Martin Erat, Roman ČervenkaOndřej Němec, Dominik Furch, Pavel Francouz, Vojtěch Mozík, Jakub Nakládal, Michal Řepík, Michal Birner

Najdete na iDNES.czmobilní verze