Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chicago: naděje přináší zázračný Fin

Zásah chicagského Thibaulta - JISTOTA. Brankář Jocelyn Thibault se za děravou obranou blýskl úspěšností 91.6% pochytaných střel. | foto: Reuters

26 2003
Chicago - V NHL ho neznají, ale to by se mělo brzy změnit. Finský útočník Tuomo Ruutu, považovaný na nejlepšího hráče mimo zámořskou soutěž, podepsal v létě s Chicagem tříletou smlouvu a v kempu se mu zatím mimořádně daří. Což je pro klub příznivá zpráva: loni mu play-off uteklo a sestava budí spíše rozpaky.

Minulá sezona v kostce:
Klub sice skončil jen jedno místo za postupujícími do play-off, ale s citelnou ztrátou 13 bodů.

Kromě brankáře Jocelyna Thibaulta se nikomu příliš nevedlo. Experiment s Theorenem Fleurym nevyšel- maličký křídelník znovu porušil úmluvu, podle které nesmí požít alkoholický nápoj a liga ho automaticky potrestala na 25 zápasů. Nespokojený obránce Boris Mironov bez omluvy opustil tým, brzy na to  byl vyměněn. Útočníkům Sullivanovi a Dazemu se nevedlo podle představ. 

Varovná čísla však celou sezonu přicházela od vstupních turniketů. Do dvacetitisícového United Centra chodilo v průměru jen necelých 15 tisíc diváků.


Událost léta :
Podepsání smlouvy s Ruutuem. Dvacetiletý centr, který minulou sezonu hrál za Jokerit Helsinky, zná svoji cenu a dlouho se mu nabídka Chicaga nezdála dost dobrá. Ruutu by mohl být příštím vítězem ceny pro nejlepšího nováčka.

Podrobné informace o klubu

Letní výměny:

Minulá sezona v číslech

-30 výher, 33 proher(+6 v prodl.), 13 remíz
-79 bodů, 9.místo v Západní konferenci
-Poměr branek: 207-226
-Špička bodování: S.Sullivan(61), A.Žamnov(58), E.Daze(44), K.Calder(42), T.Arnason(39)
-První brankář: J.Thibault(62 záp., 2.37, 91,5%)
-Trenér: Brian Sutter


Odešli: Mike Eastwood(Pittsburgh), Sami Helenius (odchod do Evropy), Andrej Nikolišin (Colorado), Chris Simon (NY Rangers), Gary Valk (?, volný hráč), Theo Fleury (?, suspendován)
Přišli: Scott Nichol (Calgary), Deron Quint (Phoenix), Ville Nieminen (Pittsburgh)

Aktuální sestava

Češi v akci: 
Michal Barinka odešel zkusit štěstí do obrany, která nepatří k silným stránkám mužstva. Pokud by mu vyšel kemp, mohl by v ní získat místo. Na svou šanci čeká i další obránce Petr Punčochář.

Výhled:
Papírově Chicago jako favorit rozhodně nevypadá, z letních posil stojí za zmínku znovu jen Ruutu. Pokud v přípravném kempu nezazáří nějaká nová tvář, těžko hledat na letní přestávce nějaká pozitiva.

Slabou devízou zůstává především obrana, kde chybí zkušení borci, ale ani útok nepřekypuje hráči, na které je možno pravidelně se spolehnout. Hvězdou zůstává Alexej Žamnov, svou kvalitu už dříve potvrdili Sullivan a Daze, ale především mladíci typu Kyle Calder nebo Mark Bell se potýkali loni až příliš často s kolísavými výkony.

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze