Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chloubou agenta jsou Hašek a Bondra

15 2001
P r a h a - Největší hvězdou ve firemních sítích hokejového agenta Jaromíra Henyše (59) je brankář světové extratřídy Dominik Hašek v Buffalu. Ale neméně pyšný je Henyš na uzavření kontraktu slovenské hvězdy Petera Bondry s klubem Washington Capitals, o který se také zasloužil. Smlouva zaručuje Bondrovi roční příjem ve výši čtyř a půl miliónu dolarů. "Nováčkové mi platí pět procent ze smlouvy, špičkoví hráči tři procenta. Zastupuji osmadvacet hokejistů, kteří pravidelně nastupují v klubech NHL. Další dvacítku klientů tvoří hráči na farmách a junioři," říká Henyš.

"Moje firma zastupuje především české a slovenské hráče, ale pod našimi křídly jsou také dobře známý Fin Esa Tikkanen či švédský gólman Tommy Salo. Těch, kteří mají podepsanou smlouvu s kluby NHL, je asi stovka."

K profesi hokejového agenta se dostal vlastně náhodou. "Když emigrovala dcera se zetěm, hokejistou Davidem Volkem, do Ameriky, nechtěl jsem jim být na obtíž. Tehdy mě napadlo, že by mohl v kanadsko-americké soutěži zastupovat československé hokejisty," vrátil se Henyš ke svým začátkům.

"První hráč, se kterým jsem navázal kontakt, byl Milan Tichý z Plzně. Chtěl emigrovat. Měl jsem od něho plnou moc, že za něj mohu jednat s Chicagem. To bylo ještě za komunistů. Jenže Tichý mi zapomněl říct, že jeho otec je plukovníkem v armádě. Sám byl na vojně v Dukle Trenčín. Až přišel listopad 1989 a všechny překážky tohohle druhu definitivně zmizely," pokračoval agent.

"S notářsky ověřeným papírem jsem odletěl do Ameriky. Zeťák David Volek se na něj podíval a řekl - zavoláme Riche Wintra, kanadského právníka, který jako první začal dělat agenta našim hokejistům v zámoří. Winter se zeptal, zda jsem schopen sehnat kromě Tichého v Československu ještě někoho jiného. Když jsem přikývl, byla ruka v rukávě. Winter pak přiletěl do Prahy začátkem února. Dohodli jsme se s Dominikem Haškem, Robertem Kronem, Františkem Kučerou. Brzy přibyli další hráči. Tak začala moje práce agenta," vrátil se Jaromír Henyš ve vzpomínkách o jedenáct let zpět.

Dnes je na tuzemském trhu asi dvanáct agentur, které hrají přetahovanou o české hokejisty. "Mám své lidi, kteří mi skautují mladíky na úrovni zhruba čtrnácti, patnácti let. Tam už se pozná, jaké úrovně by měl hokejista dosáhnout," prozradil Jaromír Henyš.

Konkurence agentů je velká, což ovlivňuje osobní vztahy… "V Čechách například vycházím bez problémů s Jirkou Hamalem. Korektní vztahy mám s Jardou Jiříkem. S Jirkou Crhou se jen pozdravíme. A potom jsou agentury nesolidní, jako agentura Allana Walsche. Od jeho lidí jsem si bohatě užil lží a pomluv. Konkurenci se nevyhýbám, naopak, je zdravá a potřebná. Mně stačí, abych v ročníku udělal smlouvy pro čtyři, pět hokejistů, a jsem za vodou," uvedl Henyš.

Jak se prodávají čeští hráči v zámoří? "Není to tak složité. Kluby NHL mají perfektně zmapované všechny talenty. Třeba vsetínského Hudlera znají všichni, ale kdo třeba slyšel o Kovářovi, který je stejný ročník narození a je také super hráč? Zákon nabídky a poptávky v Americe a Kanadě dokonale funguje," tvrdí agent.
 
Loňská draftovaná jednička, podle zámořských skautů největší talent českého hokeje Patrik Štefan, se ovšem v Atlantě příliš neprosazuje… "Hokejistu musíte vidět v celém komplexu. Štefan odmalička makal jako barevný. Denně dojížděl z Příbrami na Spartu. Znal jen autobus a trénink, vůbec nevěděl, co je život. Nyní v Americe poznal dívku, na své mládí má hodně peněz a přišlo uspokojení. Byl jsem za ním v lednu. Na začátku sezony se zranil a vypadl z první lajny. Místo s hráči musel hrát s rváči. A to pak body těžko přibývají. Štefanův čas ale ještě přijde, vždyť je osmdesátý ročník," je přesvědčen Jaromír Henyš.

České extraligové kluby hokejového agenta, který pracuje pro zámoří, na svých stadiónech nepřijímají s otevřenou náručí, neboť jeho přítomnost věstí potencionální nebezpečí odchodu největších talentů.

"Dnes už to není takové horké jako dřív. V rodné Plzni jsem měl nějaký čas vstup na zimák dokonce zakázán. Ale všechno by mělo mít svá pravidla a od toho tady agent existuje. Když máte například nasmlouváno deset hokejistů a polovina z nich podepíše smlouvu s klubem NHL, můžete se pokládat za úspěšného agenta. Čím výše je hráč draftován, tím je větší předpoklad, že se v soutěži uchytí. Ale výjimky potvrzují pravidlo. Slovák Petrovický byl na draftu až jako 234. hráč, ale dnes má jisté místo v základní sestavě Calgary. Draft je důležitý v tom, že se od něj odvíjejí první peníze. Když je hráč vybrán v prvním kole, má skoro automaticky nárok na vyšší angažmá, než hokejista stejně dobrý, ale draftovaný až ve třetím či čtvrtém kole," vysvětluje Henyš.
 
Profese, kterou si vybral, je těžká řehole. "Neberu si na starost jenom samotného hráče, ale celou jeho rodinu. Hokejistům zabezpečujeme veškerý servis. Zajišťujeme víza, letenky, vozíme za oceán rodiče, přítelkyně. Ráno začínám v půl osmé a funguji na mobilu minimálně do jedenácti večer. Tak to chodí sedm dní v týdnu, v zimě, v létě," podotkl hokejový agent Henyš.

Výzdobu na stěně tvoří fotografie některých klientů hokejového agenta Jaromíra Henyše.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze