Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Veverkům v Chomutově vadí také "plivance" politiků. Do Slavie nemíří

Jaroslav Veverka - generální manager hokejového Chomutova. | foto: Karel Pešek, MAFRA

22 2014
Opustit po sestupu do 1. ligy Piráty a přesunout se do extraligové Slavie? Majitel chomutovského hokeje Jaroslav Veverka starší tenhle spekulativní scénář nenaplní.

"Naprostý nesmysl," odmítl jeho syn Jaroslav Veverka mladší, generální manažer klubu.

Po pátečním pádu z extraligy oznámil, že na 90 procent jeho rodina u Pirátů skončí. Kvůli blbé náladě kolem chomutovského hokeje, za kterou prý můžou i politici.

Nezměnil váš otec přes víkend svůj pohled na případný odchod?
To není otázka na mě, já nebudu ten člověk, který to rozhodne. Zásadní je v téhle otázce on. Zatím se nechce bavit s novináři. V úterý máme jednání s lidmi z klubu, kde se o vzniklé situaci budeme bavit. Neumím říct, za jak dlouho všechno vyřešíme, možná o tom budeme rokovat i s městem.

Ani víc než třítisícové návštěvy na poslední tým vás nepřesvědčí?
Obrovský dík, že i v negativní sezoně chodila spousta lidí. Plno z nich nás vnímá pozitivně, ale hodně jich i píská. A píšou, že jsme srabi, že to vzdáváme. Tyhle názory nám v rozhodování moc nepomáhají.

Chomutovský hokejista Marek Sikora po sestupu.

Chomutovský hokejista Marek Sikora po sestupu.

Nikola Gajovský, zklamaný ze sestupu Chomutova

Nikola Gajovský, zklamaný ze sestupu Chomutova

Naznačil jste, že by měl hokejový svaz chránit vaše investice. Jak?
Nechci říct, že jen svaz může za to, že jsme sestoupili. Byl to jen jeden z faktorů. Ani já se nezříkám zodpovědnosti. Musím nést tu nejvyšší, když jsem nejvýš postavený v klubu. Za těch 10 let, co je otec v Chomutově, se nakupilo plno věcí. Do toho přišla naprosto tragická sezona áčka. Negace přibývala, ať od politiků, svazu, fanoušků.

Co tedy svazu vyčítáte?
Jsme na jiné straně než on. Drželi jsme léta nad vodou tři kluby (Chomutov, Kadaň, Klášterec), tři mládeže, které stojí obrovské peníze. A těch je ve sportu obecně málo. Teď jde všechno vniveč. Mládež potřebuje své vzory, svou budoucnost. A tu nemá, když tady není extraliga...

Jak to vyřešit? Uzavřít extraligu? Anebo zavést přímý postup?
Nemůže se to stavět na názoru jednoho klubu, měli by to konzultovat všichni majitelé, manažeři a lidi, co něco dokázali. Vnímám, že ve Finsku a Švédsku uzavření soutěže neprospělo, v Německu to je ale obráceně. Četl jsem, že český sport je extrémně nebezpečné prostředí, protože je závislý na soukromých investorech. I my byli ochotni plno let dávat obrovské finance.

A taky jste dokázali dvakrát vyhrát juniorský titul. I letos.
Podařilo se postavit jedinečný koncept mládeže v tuzemsku, ale nemáme ten hrot, extraligu dospělých. Zvažujeme, jestli je systém správně nastavený. Jsou licenční podmínky a my je museli všechny splnit, přitom spousta jiných klubů je nesplňuje. Neříkáme, že 3,5 tisíce sedaček je správné pravidlo, ale jednou platí, a tak se má dodržovat. Tohle všechno ovlivňuje rozhodování člověka, jestli je ochotný do klubu investovat. Zvlášť když za rok může chybět štěstí a baráž se zase nepovede.

Mluvil jste i o politice. Co vám na té chomutovské vadí?
Když jsme přišli, snažili jsme se být apolitičtí. Jenže po přestěhování na nový zimní stadion, který jsme nestavěli, začala spousta rádobypolitiků - hlavně opozičních na hokej plivat. Je ohromná drzost, když takoví lidi, co pro společnost udělali hrozně málo, dokáží zkritizovat člověka, který svévolně nosí peníze a sponzoruje takový projekt. Všechny tyhle negace se sečetly a my si řekli: Dost, už nás to nebaví. Nejsme tady finančně, politicky ani jinak vázaní, nikdo nám nediktuje, že musíme dělat hokej. Otec ho dělal z lásky, ne aby jeho nebo lidi z klubu někdo urážel.

Chomutovští fanoušci reagují na sestup jejich klubu z extraligy ohněm v...

Chomutovští fanoušci reagují na sestup jejich klubu z extraligy ohněm v hledišti.

Chomutovský trenér Jaroslav Beck

Chomutovský trenér Jaroslav Beck

Můžete se přes tohle všechno přenést a zůstat u Pirátů?
Zvážíme, jestli to ukončíme, nebo jestli nás argumenty ostatních lidí zlomí. Ale už nechceme být v prostředí, kde na nás budou lidi jen plivat, kde musíme poslouchat nesmysly. Rozumím, že hokej není v Chomutově jediným sportem, ale je jedinečný. Masovostí, rozpočtem i finanční náročností; taky tím, kolik toho následně městu vracíme.

Dřív jste zvažovali německou ligu. Je to na stole? Anebo KHL?
Budeme řešit, kam směřovat. Vlastníme dvě licence na 1. ligu (Chomutov a Kadaň). Je několik variant, ale to rozezlení na prostředí kolem chomutovského hokeje je veliké.

Zůstane 1. liga v Chomutově i bez vás?
Těžko říct. Vlastníme sto procent klubu, jsou zajištěné nějaké dlouhodobé finance. Ale ne takové, že by se dala extraliga hrát. Anebo držet na takové úrovni mládež. Pokud by někdo klub koupil, musel by shánět peníze nebo dávat vlastní.

Ale existuje vůbec takový kupec?
Musí mít hokej hodně rád.

Mluví se o tom, že byste mohli koupit Slavii, která je k mání.
To jsou krásné konspirace. Kdo je vymýšlí, měl by psát knížky typu Harry Potter. Slavia je ve velké finanční krizi, Piráti nemají žádné dluhy. Tohle není v současné době na stole. Nikdy jsme se nechovali tak, že bychom nechali lidi v Chomutově na holičkách a koupili Slavii. Asi je nám to připisováno, protože jsme z Prahy, ale je to naprostý nesmysl.

Trenéra Vladimíra Růžičku jste však ze Slavie do Chomutova lanařili. I jako spolumajitele?
Můj otec s ním má přátelský vztah. Nikdy jsme se netajili, že bychom rádi získali člověka s takovými zkušenostmi. I rozhovory na téma podílu v klubu probíhaly, ale pan Růžička byl vázaný ve Slavii. A teď má dost starostí s reprezentací.

Autor:
Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 14 7 1 0 6 38:38 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
12. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
13. Jihlava 13 3 1 2 7 30:39 13
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze