Chomutov v baráži poprvé vyhrál

29 2001
C h o m u t o v - Chomutovští hokejisté v boji o extraligu poprvé vyhráli. Na domácím ledě porazili ve třetím utkání baráže Karlovy Vary 2:0 a zkorigovali tak stav série hrané na čtyři vítězné zápasy na 1:2. Chomutov podržel zejména gólman Jarina, který zneškodnil několik gólových šancí protivníka. Branky vítěze první ligy obstarali Koláček a Šíp. Tým se musel obejít bez distancovaného trenéra Kýhose, který byl potrestán za vulgární urážky sudích po předešlém duelu. Kýhos byl tak ve spojení s lavičkou s pomocí vysílačky.Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži Chomutovský trenér Kýhos řídil zápas vysílačkou.

Domácí nastoupili do prvního barážového utkání před domácím publikem daleko lépe než na západě Čech. Více se tlačili do útoku, ale přesto se do první šance dostali hosté. Chlubna však stejně jako v úvodu prvního zápasu nezamířil přesně. Výrazně více práce měl karlovarský gólman Franěk, jehož pozornost jako první vyzkoušel Šíp. Nejdůraznější řadou hostí byl čtvrtý útok vedený Dominem, který nejčastěji zaměstnával domácí obranu.

Otěže zápasu postupně přebíral extraligový celek, který napadal soupeřovu rozehrávku ve středním pásmu. Zpět do hry tak Chomutov dostaly až přesilovky. V druhé polovině úvodní třetiny byl na trestné lavici jeden hráč téměř nepřetržitě a hosté hráli dokonce dvakrát ve třech. Jedenadvacetivteřinovou přesilovku pěti proti třem sice přežili, ale když se o čtyři minuty později hrálo čtyři na tři, inkasovali. Hájkovu střelu od modré pohotově sklepl Koláček a zajistil svému celku vedení.

Dvě velké šance měl na přelomu třetin Mikšovic, Franěk byl ale pozorný. Po odehraných pěti minutách druhého dějství přesto kapituloval znovu. Obrana hostí propadla v útočném pásmu a Jíra našel rozjetého Šípa, jenž se už podruhé nenechal Fraňkem vychytat.

Bezradní Karlovarští poté sáhli ke zbytečným faulům, které se jim přesto téměř vyplatily. V oslabení se totiž řítila hostující dvojice sama na Hájka, jenž si ale věděl rady. Již při plném počtu hráčů na ledě mohl snížil z brejku Tomin, jenže chomutovský brankář Jarina měl svůj den a jeho samostatný nájezd chytil, stejně jako sérii střel při následném oslabení.

Maximální bojovnost zdobila Chomutovské i v poslední části, v níž měli hosté opět více ze hry. Domácí s jistým Jarinou v brance přežili i dvě přesilovky, mezi kterými mohl rozhodnout Petrovka. Domácí veterán však netrefil přesně puk.

Na druhé staně se vyznamenal strážce severočeské svatyně, jenž zlikvidoval pokus Kverky i střelu Chlubny, který se prodral do jeho bezprostřední blízkosti. Severočeši poté přestáli bez úhony i závěrečný tlak a power play hostí a radovali se z první barážové výhry.

Chomutov - Karlovy Vary 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky:
16. Koláček (Hájek, Gombár), 26. Šíp (Jíra, Plaček).
Rozhodčí: T. Svoboda - Dvořák, Křivský. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. Diváci: 4917. Stav série: 1:2.

Chomutov: Jarina - Hájek, Trefný, Plaček, Bauer, Štelcich, Liška - Boušek, Koláček, Gombár - Jíra, Šíp, Jor - Mikšovič, Mošna, Petrovka.
Karlovy Vary: Franěk - T. Vlček, Sejejs, L. Procházka, J. Polák, Rebolj, Kántor - Tomík, Kverka, Košťál - Radek Procházka, Steiner, Chlubna - Hruška, M. Hlinka, Pavliš - J. Kopecký, Domin, Navrátil.

Hlasy trenérů
Milan Fiedler (Chomutov):
"Jsem rád, že dnešní utkání takhle dopadlo. To, co se v posledních dnech stalo, ještě více semklo tým, dokázali jsme, že umíme hrát hokej. Vytvořili jsme si dost šancí a vyhráli zaslouženě, i když chybičky se vloudí. Jarina dnes dokázal, že je výborný gólman. Na jeho předešlých výkonech v baráži se podepsala i skutečnost, že se o něj pokoušela chřipka a nemohl trénovat naplno, což on potřebuje."
Marek Sýkora (Karlovy Vary): "Chomutov dnes vyhrál zaslouženě, bylo vidět, že domácí hráči jsou klidní, že nemají co ztratit. Ve druhé polovině zápasu jsme se zlepšili, vytvořili si tlak, ale bohužel jsme byli bezzubí v koncovce. Zřejmě nás tedy čeká delší série."

Gombár z Chomutova brání gólmana Jarinu před Dominem z Karlových Varů

Rozhodčí původně chtěli zápas bojkotovat, nakonec proběhl zápas bez komplikací.

Chomutovský asistent dostává ve vysílačce pokyny od distancovaného trenéra Kýhose, který musel zápas sledovat z tribuny.