Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chomutovský trenér Kopřiva: Před první ligou mám pokoru

Hokejový trenér Břetislav Kopřiva. | foto: Profimedia.cz

22 2014
Na první ligu má už teď hvězdný tým, přesto nový trenér hokejistů Chomutova Břetislav Kopřiva hledá ještě další posily. Rozhlíží se po dvou útočnících a obránci.

„Kluci musí cítit, že konkurence je tady vysoká. Je to pro ně jeden z motivů, aby pořádně zabrali. Vždycky je nejlepší, když mají někoho za zadkem, jak se říká,“ ušklíbl se chomutovský kouč na startu přípravy na ledě.

Na papíře tým vypadá dobře, ale to se říkalo i o tom loňském, který pak v extralize sbíral jen porážky.
No právě. Ale myslím, že kluci, co tady máme, už si něčím prošli, jsou v dobrých letech. Nejsou to hráči, kteří by se nějak blížili konci kariéry, je jim kolem třicítky, takže si myslím, že po fyzické stránce by to měli zvládat. A je taky na nás, jak zvládneme dát to mužstvo do kupy, aby to opravdu šlapalo.

Jací hráči by ještě měli Chomutov posílit?
Uvažujeme o dvou útočnících a obránci. Typově by to měli být hráči, kteří mají hlavně bruslařské předpoklady, aby to mužstvo hodně jezdilo. Dnešní hokej k tomu spěje, ale najít takové hráče není úplně jednoduché.

Jak velká je výzva vrátit Piráty do extraligy?
Určitě ohromná. Je to velmi těžký úkol, všichni to víme. Každý chce extraligu hrát a je hrozná škoda, že se to tady neudrželo. Před první ligou mám velkou pokoru, tenhle boj jsem zažil už s Třincem a nakonec jsme rozhodující utkání s Hradcem na páté prodloužení prohráli. Takže vím, jak je to náročná soutěž a vůbec si nemyslím, že to bude jednoduché. Prostě nejde říct, že postup je jasný. Ale myslím si, že ti kluci vědí, o co se tu jedná. A to je důležité.

Zvažoval jste dlouho nabídku Pirátů? Prý jste tu na doporučení kouče národního týmu a nyní i chomutovského konzultanta Vladimíra Růžičky.
Nevím, jestli to tak bylo. S Vláďou se známe dlouhé roky, dokonce jsem byl ještě dvě sezony přímo jeho trenérem ve Slavii. Vím, jaký to byl hráč, jak bedlivě sledoval nás kouče. Je to opravdu náročný člověk, a jestli mě doporučil, může mě to jen těšit. Ale záleželo na lidech z vedení, jak se rozhodnou.

Růžička vás údajně doporučoval i do Slavie.
Doneslo se ke mně, že jsem byl jedním asi ze čtyř kandidátů. A že on byl pro mě. Já už ve Slavii pracoval jako skaut, takže jsme byli často ve styku. Sledoval jsem cizí týmy, ta práce byla zajímavá, navíc klubu se tehdy velice dařilo, hráli jsme skoro o Prezidentský pohár. Vláďa říkal, že to byla jedna z nejlepších sezon. Ale Slavia se rozhodla pro jiného trenéra a pro mě začíná úplně jiná hra.

Pomáhá vám Vladimír Růžička ze své pozice konzultanta tvořit chomutovský kádr?
Probíráme to s ním a s Borisem Čaplou (sportovní manažer Chomutova). Měli jsme i jinačí možnost, koho sem přivést, ale pro nás je důležité, aby ti kluci měli už něco odehráno, byli v dobrých letech a měli motivaci.

Chomutov se trochu netradičně sešel k přípravě až v půlce července, do té doby hráči trénovali individuálně. Projdou nějakými fyzickými testy?
Už jimi prošli, další si ještě uděláme. Teď je pro nás priorita v tréninku kondice, na tom budeme pár týdnů tvrdě pracovat. Vypadá to, že na tom jsou hráči fyzicky dobře, ale jako trenér musíte poznat na ledě, jak jsou zadýchaní, jak to zvládají. A pak taky hlídat jejich váhu. Na styl hokeje, který tady chceme hrát, potřebujeme spíš lehčí kluky, co budou hodně jezdit.

Slabinou Chomutova v posledních sezonách bývala i pozice brankáře. Vám se povedlo získat Miroslava Kopřivu, který chytal KHL ve Slovanu Bratislava. Problém je vyřešen?
Bude to naše klíčová postava. Znám ho ještě z doby, kdy chytal na Kladně, pracoval jsem i ve Slovanu, jezdil jsem tam dost často. Vím, co od něj čekat. Jsem hrozně rád, že takoví kluci jako on sem jdou. Vážím si toho, že tady chtějí zabojovat o ten postup, protože vědí, že to je pak i pro ně cesta dál. Věřím, že takhle to budou i brát.Najdete na iDNES.czmobilní verze