Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chrudimský trenér Hosták: Hrajeme zbytečně hezký hokej

Tomáš Martinec (Chrudim) | foto: Michal Klíma, MAFRA

10 2008
Scéna nesoucí název první liga vítá nový přírůstek. Chrudimští hokejisté mají před sebou historickou sezonu. Vůbec poprvé se zařadí mezi účastníky druhé nejvyšší soutěže. Touhu mají zcela jasnou. Zabydlet se v ní na delší dobu. "Chceme vybudovat stabilizovaný prvoligový tým," prohlásil trenér Martin Hosták.

Zahajovací duel sehrají jeho svěřenci dnes v podvečer. A bude pikantní. V Benátkách nad Jizerou je čeká duel dvou nováčků.

Trenére, máte před sebou prvoligovou premiéru. Jste pár hodin před úvodním duelem klidný?
Nejsem nějaký nervák. Snažím se nedělat si hlavu z věcí, které nemůžu ovlivnit. A pokud to jde ovlivnit, snažím se s tím něco  udělat. A ne se strachovat, jak to dopadne. Samozřejmě určité pnutí přijde, ale věřím, že se s tím dokážeme vyrovnat. Tedy hlavně hráči, copak uhraju já na střídačce (úsměv).

S jakým cílem jdete do první ligy?
Cíl je jednoznačný. Máme dlouhodobou vizi stabilizovat chrudimský hokej v rámci první ligy. Když se to podaří, bude to fajn. Cíl pro letošní sezonu nemůže být jiný než záchrana.

V přípravných utkáních jste si otestovali sílu některých soupeřů. Vidíte třeba i šanci na postup do play-off?
Šance určitě je. Bude záležet na tom, jak se bude soutěž vyvíjet, jak budeme hrát, jak kluci přistoupí k zápasům, jak moc budeme chtít vyhrávat a jak odstraníme chyby, které jsme dělali v přípravě. A bylo jich dost. Pokud se nám na tom podaří zapracovat a pokud budeme mít hlavu na správném místě, není to nereálné.

Naladila vás příprava na optimistickou notu?
Řekl bych přiměřeně. Odehráli jsme dobrá i horší utkání. Víme, že máme spoustu nedostatků. Ale zase na druhou stranu jsme si ověřili, že nejsme o moc horší než soupeři, s nimiž jsme hráli. Kromě Pardubic nás nikdo výrazně nepřehrával. Víme, že jsme srovnatelní. Tedy pokud budeme hrát tak, jak máme. S přípravou jsem spokojen. Předvedli jsme, co jsme potřebovali, práci jsme odvedli. Utkání nám ukázala silné stránky i nedostatky. Ale byla taková, jaká měla být.

V posledních pěti přípravných zápasech jste ale nevyhráli. Je to varování?
 Svým způsobem ano. Je to takový budíček. V těchto zápasech, kdy se blížila sezona, se zvýšil důraz a tempo. Hrál se hokej, jaký očekávám v lize. Tedy daleko důraznější, jednodušší, a ne až tak na krásu. Na to jsme dojeli. A ukázala se i další věc. Budou rozhodovat oslabení a přesilovky.  Když budeme tak často vylučováni, nemáme šanci v žádném utkání uspět. To si musíme uvědomit. Některých zbytečných faulů je potřeba se vyvarovat. Stanou se, hokej je hrou chyb, ale nesmí jich být tolik.

Na druhou stranu jste vždy doplatili na krátký výpadek, jinak vás soupeři nepřehrávali. Souhlasíte?
Přesně tak. Vždy jsme měli nějaký výpadek, který jsme pak horko těžko doháněli. V Havířově jsme měli mizerný start, ve Vrchlabí jsme měli katastrofální první třetinu, s Havlíčkovým Brodem zase část druhé třetiny. Vždy přišlo nějaké hluché místo, které nás stálo zápas. Neprohrávali jsme rozdílem třídy. Ukázalo se, že nejsme horší, ale že děláme víc chyb.

Které chyby vás před startem sezony trápí nejvíce?
Myslím si, že hrajeme zbytečně komplikovaně a zbytečně hezký hokej. Potřebujeme hru zjednodušit a zapracovat na disciplíně. To mě nyní trápí nejvíce.

Kádr vašeho týmu se přes léto dost obměnil. Je silnější než v minulé sezoně?
Určitě má větší sílu. To je nepochybné. Posílili jsme se o zkušené hráče, jako jsou Martinec a Toužimský. A přišli mladíci z Pardubic. Mužstvo je vyvážené. Máme starší borce, kteří umějí s pukem. A mladé, kteří umějí přitvrdit a hodně bruslit.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze