Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chtějí dokázat, že postup není náhoda

2 2003
Olomouc - Žádnou oddechovou sezonu nemá za sebou trenér hokejistů Olomouce Jozef Zavadil, který pomohl týmu do první ligy. Přišel z Kroměříže a prakticky žádného hráče neznal. „Snad jen z doslechu, a to, jak se ukázalo, bylo málo. Chvíli trvalo, než jsme se vzájemně seznámili,“ řekl kouč, který v kariéře zažil šestý postup. Třikrát se radoval v Púchove, jednou v Považské Bystrici a Žilině. V Olomouci neprožil snadnou sezonu, ale nakonec korunovanou velkým úspěchem. Tým kolem nečekaného tahouna Jiřího Dopity vytáhl Olomouc do 1. hokejové ligy.

Postupová euforie je velká věc. Jak ale hodnotíte celou sezonu, pokud se na posledních devět měsíců podíváte bez postupového pozlátka?
Nebylo to jednoduché, ale s tím jsem ani nepočítal. První čtvrtina byla čistě seznamovací, od druhé části jsme se zlepšovali. Od nového roku jsme se už dostali až na první místo a pak jsme hráli slušný hokej.

V čem byly největší potíže na začátku sezony?
Hledal jsem optimální sestavu, a to je vždy těžká věc. Nejtěžší ale bylo přesvědčit některé hráče o nutnosti bránit a hrát ze zajištěné obrany. Od doby, kdy bylo zrušeno postavení mimo hru na střední čáře, se nedá hrát pouze útočný hokej. Všechno musí vycházet z obrany.

Kdy jste začal věřit, že by tým mohl dosáhnout velkého úspěchu?
Poprvé mě to napadlo v polovině poslední čtvrtiny dlouhodobé části. Byl to ale takový záblesk, věděl jsem, že nebude jednoduché připravit hráče na tři vrcholy sezony.

Kdy jste naopak měl obavy z možného neúspěchu?
Těsně před play-off, kdy se nám zranilo několik hráčů. Vedení klubu ale do poslední vteřiny přestupního termínu usilovalo o posílení, a to se nakonec vyplatilo. Velkou posilou byl pochopitelně Jiří Dopita, vedle kterého se mužstvo semklo a pod jeho vedením šlo za úspěchem.

Jak prožíváte okamžiky po postupu? Projevujete navenek vůbec radost?
Určitě. Jako každý trenér jsem toužil po úspěchu. Bez toho bych nemohl hokej dělat. Uvědomuji si, že je to úspěch i pro klub, pro hráče i pro celé město, které ukázalo, že je hokejové. Návštěvy v závěru sezony mě nadchly.

Končí vám smlouva, jednáte o jejím prodloužení? Máte zájem zůstat v Olomouci?
Mám několik nabídek. Přesto bych chtěl v Olomouci dokázat, že postup nebyl dílem náhody. Pokud bude zájem, myslím, že se domluvíme.

Na první ligu se tým musí připravit. Máte představu, co uděláte, pokud v Olomouci zůstanete?
Velký důraz kladu na letní přípravu, to je základ. V tom bych se nezměnil. Určitě bychom potřebovali i posílit. Mám několik hráčů, o kterých si myslím, že by mužstvu pomohli. Záleží ale na tom, zda se domluvíme na prodloužení smlouvy v klubu.

Co rozhodlo o postupu Olomouce
Vyrovnaný tým. Olomouc nebyla týmem jednoho útoku. I když se střelecky dařilo především formaci Svoboda, Brančík, Liška, svým dílem přispěli také další. Vedle hráčů v poli se dařilo i brankářům. Z výkonů dvojice Hrachovina, Tihlář vynikla především Tihlářova neprůstřelnost v rozhodující části play-off, dlouhá 168 minut.

Dopitův návrat. Na konci přestupního termínu posílil tým trojnásobný mistr světa a olympijský vítěz Jiří Dopita. Rychle si zvykl na odlišný hokej v nižší soutěži, hrál přesilovky i oslabení. Ukázal, že je stále schopen výrazně ovlivnit zápas, například v duelu s Brnem (6:3) si připsal čtyři kanadské body.

Podpora diváků. Po dlouhé době si našli fanoušci cestu do ochozů. Na první finále play-off proti Kometě Brno (5. března) přišlo více diváků než na čtvrtfinále extraligy na Spartě a Slavii. Na zápas baráže s Benátkami nad Jizerou bylo zvědavo více fandů, než o čtyři ligové zápasy 20. kola první fotbalové ligy (16. března).

Kvalitní posily. Po loňské sezoně, kdy tým skončil ve čtvrtfinále play-off vedení klubu posílilo kádr. Vydařilo se především angažmá slovenského hráče Jozefa Lišky, který nastřílel nejvíce branek. V lednu před rozhodujícími zápasy přišli další hokejisté. V boji o první ligu se dařilo především obránci Jakubu Grófovi.

Zkušení tahouni. Vedle mladíků nastupovali na led ostřílení harcovníci, kteří měli za sebou řadu zkušeností z vyšších soutěží. Do Olomouce se vrátil z Opavy Richard Brančík, mezi osobnosti patřil Martin Palinek, který burcoval tým i v kabině.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze