Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chtěl jsem se ukázat jako lídr, říkal Crosby

Sidney Crosby (Pittsburgh) při zápase s Buffalem v Orchard Parku v New Yorku pod otevřeným nebem. | foto: Reuters

30 2008
Chtěl dělat svou práci. Odvedl ji víc než dobře. Dvěma góly, jako správný kapitán, strhl hokejový útočník Sidney Crosby třetí zápas finále Stanley Cupu ve prospěch Pittsburghu.

"Hráli jsme dobře a výhru si zasloužili. Teď v tom musíme pokračovat," řekl na tiskovce, jejíž přepis přinesly stránky NHL.com.

Váš spoluhráč Ryan Malone popisoval, že takového jako před třetím zápasem série vás ještě nezažil. Přišel jste do kabiny, neřekl ani slovo, byl úplně zticha. Co se to dělo?
Bylo to pocit zoufalství, že se musíme vrátit do série. Chtěl jsem se ujistit, že já osobně odehraju dobrý zápas. Chcete být zticha, ale v kabině z vás taky musí vyzařovat sebevědomí.
Myslím, že jsme všichni věřili, že když ze sebe vydáme to nejlepší, máme slušnou šanci. Já jsem chtěl být příkladným lídrem, udělat svou práci. To je vše. A navíc, vytáhnout se na takový zápas není těžké.

Prvním gólem jste se jako lídr předvedl.
Chtěli jsme ten gól dát, najít k němu cestu, a nezáleželo, komu se to povede nebo kdy. Přirozeně, bylo to fajn. Ale vážně je jedno, jestli jsem ho dal já nebo kdokoli jiný.

Čím to, že jste si oproti prvním dvěma zápasům vytvořili tolik šancí?
Víc jsme bruslili, dostávali se do pásma, neztráceli tolik puky. A taky jsme v obraně odvedli lepší práci a byli jsme trpělivější. V prvních zápasech jsme si nehlídali pozice. Teď jsme to změnili. A za to přišla odměna.

Gól jste předtím nedali asi 153 minut. Co vám proběhlo hlavou, když jste skóroval? Že detroitští hokejisté jsou taky jenom lidé?
Ne. Jen jsem si řekl: konečně. Trefovali jsme tyčky, dorážky létaly těsně vedle. Konečně jedna prošla do branky. Byl to příjemný pocit.

Máte za sebou jednu výhru. Ale přesto: finále Stanley Cupu jste nikdy nehrál, jen se na něj díval v televizi. O co sladší je výhra v něm?
Je to dobrý pocit. Rozhodně jsme si ho zasloužili. Zjistili jsme, jak je těžké na výhru dosáhnout. Je příjemné být na téhle straně. Ale pořád: je to jen jedno vítězství.Najdete na iDNES.czmobilní verze