Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chyby rozhodčích, jež budily největší emoce

Miroslav Hlinka a rozhodčí - Pardubický kapitán Miroslav Hlinka si stěžuje u rozhodčích. | foto: Michal KlímaMF DNES

6 2008
Nymburk - Během letošního ročníku hokejové extraligy došlo k několika verdiktům rozhodčích, které vzbudily emoce. V některých případech šlo o vážné pochybení, jindy o nesrovnalosti ve výkladu pravidel. Komise rozhodčích proto na pravidelném semináři všechny sporné situace důkladně rozebrala. Zde jsou její stanoviska.

Jde o případy, které nebyly v médiích ze strany komise rozhodčích dostatečně vysvětleny a posloužily na semináři jako ukázkové příklady k řešení podobných situací.

Málkovo mávání před nájezdem
Plzeň  Karlovy Vary (sudí Fraňo, 45. kolo)

Domácí gólman Roman Málek před samostatným nájezdem mate pohyby rukama exekutora Josefa Řezníčka. Ten se rozjíždí, ale na poslední chvíli stočí brusle a od akce upustí. "Málek na mě něco ukazoval. Myslel jsem, že ještě není úplně připravený," řekl karlovarský bek. "O ničem takovém nevím, nic jsem negestikuloval," reagoval gólman. Po krátkém vysvětlení situace jede Řezníček znovu, bekhendovým blafákem Málka bez problémů překonává a hosté vítězí 3:2 po nájezdech.

Verdikt komise rozhodčích: Pokud brankář na něco neupozorňuje (například na nečistoty na ledě, na problémy s výstrojí atd.), nesmí hráče mást. Poprvé ho hlavní rozhodčí napomene, podruhé mu udělí desetiminutový osobní trest a potřetí je přiznána branka. I když gólman dostane po druhém napomenutí osobní trest, může penaltu chytat.

Havířův zákrok na Sivka
Sparta  Pardubice (sudí Mikula, 44. kolo)

Michal Sivek dostal kolmou přihrávku, řítil se sám na brankáře, ale obránce David Havíř mu v pádu vyrazil kotouč z čepele. Sparťanský útočník poté padá a rozhodčí nařizuje trestné střílení, které svým typickým způsobem proměňuje kanonýr Petr Ton.

Verdikt komise rozhodčích: Trestné střílení bylo nařízeno špatně. Obránce Havíř domácímu Sivkovi kotouč nejprve vypíchl. O faul by se jednalo v případě, pokud by neměl v úmyslu hrát puk.

Havíř srazil rozhodčího
Sparta  Pardubice (sudí Mikula, 44. kolo)

Ve stejném utkání má puk u mantinelu domácí hráč, Havířovi však v cestě stojí rozhodčí a tak jej sráží k zemi. Sudí přerušuje hru a uděluje pardubickému bekovi desetiminutový osobní trest.

Verdikt komise rozhodčích: Špatné rozhodnutí. Hráč v žádném případě nesmí úmyslně atakovat sudího, Havíř měl okamžitě dostat trest ve hře.

Melichárkův gól
Sparta - Pardubice (sudí Mikula, 44. kolo)

Tibor Melichárek se řítil na Lašáka a vystřelil. Gólmanovi vypadl puk z náručí a sparťanský útočník ho doklepl za brankovou čáru. Jenže rozhodčí ještě předtím stihl přerušit hru a gól nemohl být uznán.

Verdikt komise rozhodčích: Sudí jel pomalu a byl od celé situace daleko, hru přerušil předčasně.

Rindoš přihrál pád
Pardubice  Litvínov (sudí Jeřábek, 45. kolo)

Do brejku se dostává Lukáš Rindoš, kterého zezadu hákuje domácí obránce Jan Snopek. Litvínovský útočník chvíli nato padá k zemi a rozhodčí nařizuje trestné střílení. To sice Martin Jenáček neproměnil, Severočeši však i tak odjíždí s vítězstvím 2:1.

Verdikt komise rozhodčích: Nafilmované pády jsou nešvarem současného hokeje a vždy jde o velmi citlivou situaci. Snopek fauloval, ale Rindoš svůj pád jasně zdůrazňoval, rozhodčí měl tedy domácímu obránci udělit dvouminutový trest za hákování, litvínovský forvard měl dostal dvě minuty za nafilmovaný pád.

Liberecká finta při střídání
Slavia  Liberec (sudí Minář, 23. kolo)

Severočeši použili v prodloužení trik, který se vyplatí hlavně v moderních halách jako je Sazka Arena, kde jsou delší střídačky. Po vyhraném vhazování přijíždí v obranném pásmu na střídačku Jan Plodek, na jejím druhém konci už je na ledě střídající spoluhráč Tomáš Klimenta. Dostává kolmou přihrávku, jde sám na branku a střílí vítězný gól.

Verdikt komise rozhodčích: Při střídání platí okolo celé lavičky třímetrová ochranná zóna. Střídající hráč se nesmí aktivně zapojit do hry, dokud je střídaný na ledě (k tomu, aby nebyl, stačí být jednou nohou na střídačce). Tuto situaci si hlídají čároví rozhodčí, ale pokud situaci viděl hlavní jinak, konečné rozhodnutí je na něm. Zde byla situace posouzena správně.

Ústí jde do tří minutu a půl před koncem
Sparta  Ústí (sudí Šír, 34. kolo)

Hosté se brání v oslabení a za brankou dojde k souboji mezi ústeckým Jířím Zemanem a sparťanem Michalem Sivkem. Rozhodčí po něm přerušuje hru a v čase 58:30 posílá na trestnou lavici severočeského beka. Sparta tak má v závěru zápasu dvojnásobnou přesilovku, kterou 58 vteřin před koncem využívá Vykoukal. Pražané vítězí 2:1.

Verdikt komise rozhodčích: Sudí měl vyloučit oba hráče. Sivek při souboji protihráče podrazil, ten ho při pádu chytil za krk.

Šlégrův gól v signalizované výhodě
Slavia  Litvínov (sudí Kubeš, 47. kolo)

Litvínovský obránce Jiří Šlégr zachytil v signalizované výhodě na levém kruhu puk, jenž zpoza branky odpálil slávista Petr Kadlec, a bombou překonává gólmana Adama Svobodu. "Měli jsme výhodu a bránící hráč chtěl odehrát puk z pásma, ale dal ho přímo na mou hokejku. Myslím, že k přerušení hry musíte mít puk v plném držení. A Kadlec kotouč jenom odpaloval," řekl Šlégr po zápase. Jeho trefa byla nakonec vítězná.

Verdikt komise rozhodčích: Gól neměl být uznaný. K přerušení hry v signalizované výhodě stačí, aby bránící hráč puk odpálil.

Autor:


Bodování

22

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

20

Martin Růžička 27

Třinec

Góly

15

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

11

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Kometa 16 9 2 2 3 57:36 33
2. Třinec 16 9 2 2 3 50:34 33
3. Plzeň 16 7 3 4 2 62:39 31
4. Hr. Králové 16 9 1 2 4 39:30 31
5. Chomutov 16 6 2 3 5 41:42 25
6. Ml. Boleslav 16 6 1 3 6 36:34 23
7. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
8. Olomouc 16 5 3 2 6 40:45 23
9. Zlín 16 4 4 2 6 41:44 22
10. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
11. Liberec 15 5 1 1 8 28:46 18
12. Pardubice 16 4 2 1 9 36:55 17
13. Jihlava 15 4 1 2 8 34:44 16
14. Litvínov 16 2 3 2 9 29:47 14

Najdete na iDNES.czmobilní verze