Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Cíl Blažka? Reklamy a plný stadion

24 2001
Praha - Hokejový brankář Ladislav Blažek byl vždy ochotný vypravěč. V klidu odpovídal na všechny otázky. V současné době ve svém diáři těžko hledá volné místo. Během rozhovoru mu několikrát zazvonil mobilní telefon. Všechno rychle vyřídil, ale k dávnému klidu měl daleko. Co se stalo? Po sezoně Blažek ukončil sportovní kariéru a v Edenu se stal obchodním manažerem. Na starost dostal i gólmany. "Co je největší rozdíl? Ten časový pres. Když si plánuju, co všechno zítra udělám, zjišťuju, že den je docela krátký," prohlásil Blažek. Rozhodnutí ho ale prý nemrzí.

"Byl jsem se podívat za klukama v Železné Rudě, jak makají na soustředění. A musím říct, že po tréninku se mi nestýská," usmál se Blažek.

"Co to se mnou ale udělá, až v srpnu vyjedou na led, to nevím. Určitě se mi bude hrozně stýskat." Konec jeho kariéry byl docela překvapivý. Ve Slavii sice dělal dvojku mladému Romanu Málkovi, v osmatřiceti letech měl ale obdivuhodnou formu. Třinec ho oslovil už před minulou sezonou s lukrativní nabídkou, zájem moravského celku trval i po této sezoně.

Proč jste do Třince nešel?
Když se ozvali loni v srpnu, dlouho jsem to zvažoval. Pak jsem se rozhodl, že ve Slavii zůstanu a podržím Romana. Věděl, že jsem na střídačce, a že když bude potřebovat, zaskočím za něj. Dodávalo mu to klid. Nevzal jsem to ani o Vánocích.

Proč?
Byla otázka, jestli Roman unese napoprvé tíhu utkání play off. Potvrdil, že je u nás nejlepší, už má i reprezentační zkušenost, takže můžu klidně skončit.

Vztahy mezi gólmany jsou citlivá věc. Nežárlil jste někdy na Málka?
To ne. Měl jsem trochu smíšené pocity z toho, že jsem nechytal, ale nikdy jsem nežárlil. Roman je pracovitý a skromný kluk. Nikomu jinému bych asi dvojku nedělal.

Třinec vás oslovil i po sezoně. Proč jste to nevzal? Mohl jste si zase zachytat.
Ozvalo se i Kladno, ale já byl už rozhodnutý. Láďa Růžička za mnou přišel a nabídl mi manažerskou funkci.

Mohl jste si ještě o rok prodloužit sportovní kariéru.
Nabídka Slavie by se ale nemusela opakovat. Navíc už se nechci zase někam stěhovat. Tohle přesvědčení jsem porušil, už když jsem byl v Olomouci, tehdy jsem to udělal kvůli Vláďovi.

Hrálo i teď roli, že Vladimír Růžička je ve Slavii trenérem i generálním manažerem?
Určitě. Vláďa je hokejový blázen. Dělat s ním má smysl.

Co budete mít jako obchodní manažer na starosti?
Vláďa řídí tu sportovní stránku. Dostal jsem na starost to, čemu on říká papírové záležitosti, které ho strašně nebavily. Budu zařizovat reklamní smlouvy, pronájmy, nákupy materiálů.

Máte ekonomické nebo právnické vzdělání?
Ne - vystudoval jsem pedagogickou fakultu.

To vám asi moc nepomůže.
To asi ne. Už jako hráč jsem ale začal podnikat. Asi šest let mám reklamní agenturu. Osobní kontakty se mi budou určitě hodit. Je to velká zodpovědnost, ale jsem na to připraven. Když nebudou peníze, tak to asi odskáču. Už teď jsou to starosti, ale baví mě to. Doufám, že Vláďu nezklamu a klub se mnou po roce prodlouží smlouvu.

Vy máte smlouvu jen na rok?
Ano. A myslím, že je to tak správné. Aspoň mě to donutí na sobě pracovat.

Bývalý generální manažer Jaromír Látal měl obavy, že bude mít Slavia možná problém s penězi, protože se v ní málo šetří. Jste připraven, že když si Vladimír Růžička vybere nějakou posilu a klubová kasa nebude příliš plná, budete muset jít proti němu?
Toho se nebojím. Už jsem s ním řešil finanční otázky a vždycky jsme se dohodli. Vláďa se jako trenér docela zklidnil, já jsem byl klidný už jako hráč, takže naše spolupráce bude určitě klapat.

Vy že jste byl v brance klidný?
No asi narážíte na rozhodčího Husičku, do kterého jsem v jednom zápasu trochu strčil. Koledoval si o to. Neuznal nám gól, pak odpískal branku, i když mě soupeř předtím posunul helmu. Neudržel jsem se.

Stálo vám to za to?
Určitě ne. Dostal jsem pokutu padesát tisíc korun. Patnáct zápasů jsem nemohl hrát a kvůli tomu jsme nepostoupili do play off.

Stalo se vám ještě někdy, že jste se neudržel?
Ještě v Olomouci jsem sudího Svobodu trefil pukem do prsou. Tehdy jsem za to nedostal ani dvě minuty.

Asi si rozhodčí myslel, že to bylo neúmyslné.
Ne. Věděl že zápas nezvládl a poškodil nás.

Byl to takový zločin a trest. Jak budete řešit obchodní fauly? Nastřeleným pukem to asi nepůjde...
Myslím, že si nějak poradím. Nejlepší ale samozřejmě bude, když k nim nebude vůbec docházet. Za těch šest let, co jsem při hokeji podnikal, jsem se ještě nespálil. Měl jsem štěstí.

V hokeji jste jako gólman působil dvacet sezon. Na co budete nejvíc vzpomínat? Na letošní postup Slavie do semifinále?
Vzpomínám si na ten čtvrtý zápas se Vsetínem. Bylo to docela smutné. Věděl jsem, že po sezoně končím a že se do branky nedostanu, protože je Roman výborný a zápas je dramatický. Poté, co jsme nešťastně prohráli, jsem si naposledy sáhl na led.

Co bylo pro vás největším úspěchem?
Myslím, že celá kariéra. Kromě dvou let v Olomouci a sezonu teď ve Slavii jsem byl v klubu jedničkou. Navíc být dvojkou za Cagašem a Málkem není žádná ostuda. Potěšil mě každý zápas, který jsme vyhráli. Nejvíc ale asi jedno utkání reprezentačního béčka. Tehdy jsem vychytal výhru jedna nula proti Švédsku a měl jsem přes padesát zákroků.

Co vám ten vítězný pocit může nahradit ve vaší nové funkci?
Mám radost z každého nového partnera.

Co je cílem obchodního manažera Ladislava Blažka?
Aby bylo na ledě a na mantinelech plno reklam a vyprodané hlediště.Bodování

22

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

20

Martin Růžička 27

Třinec

Góly

15

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

11

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Kometa 16 9 2 2 3 57:36 33
2. Třinec 16 9 2 2 3 50:34 33
3. Plzeň 16 7 3 4 2 62:39 31
4. Hr. Králové 16 9 1 2 4 39:30 31
5. Chomutov 16 6 2 3 5 41:42 25
6. Ml. Boleslav 16 6 1 3 6 36:34 23
7. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
8. Olomouc 16 5 3 2 6 40:45 23
9. Zlín 16 4 4 2 6 41:44 22
10. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
11. Liberec 15 5 1 1 8 28:46 18
12. Pardubice 16 4 2 1 9 36:55 17
13. Jihlava 15 4 1 2 8 34:44 16
14. Litvínov 16 2 3 2 9 29:47 14

Najdete na iDNES.czmobilní verze